Öcalan: Cezaevlerindeki açlık grevleri ölümle sonuçlanmamalı

6 Mayıs 2019
Öcalan: Cezaevlerindeki açlık grevleri ölümle sonuçlanmamalı

Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüştüğü açıklandı. öcalan, 'Direnişi ölümle sonuçlandıracak noktaya taşımayın' çağrısı yaptı. Görüşmenin detaylarına dair bilgiler yapılan bir basın toplantısıyla duyuruldu.

İmralı F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 2 Mayıs 2019'da avukatıyla görüştüğü duyuruldu.

Asrın Hukuk Bürosu tarafından yapılan görüşmenin ayrıntıları Taksim Hill Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısıyla duyuruldu. Avukatlar, Newroz Uysal, Rezan Sarıca ve Özgür Faik Erol, Öcalan'la 27 Temmuz 2011'den bu yana görüşememişti. Abdullah Öcalan son olarak 12 Ocak 2019'da kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmüştü.

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş'ın cezaevlerinde başlayan açlık grevi ve ölüm oruçlarına ilişkin mesajını okudu. Direnişin ölümle sonuçlanmaması gerektiğine dikkat çekilen mesajda "Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz. Bizim için onların akli, fiziki ve ruhi sağlıkları her şeyin üstündedir." denildi. 

Öcalan'ın İmralı'dan gönderdiği yazılı mesaj şöyle:

İçinden geçtiğimiz tarihi süreçte derin bir toplumsal uzlaşmaya ihtiyaç vardır.

Sorunların çözümünde her türlü kutuplaşma ve çatışma kültüründen uzak, demokratik müzakere yöntemine şiddetle ihtiyaç vardır.

Türkiye’nin ve hatta bölgenin sorunlarını, başta savaş olmak üzere, fiziki şiddet araçlarıyla değil, yumuşak güçle yani akıl, politik ve kültürel güçle çözebiliriz.

İnanıyoruz ki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kapsamında Suriye’deki sorunların çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulundukları konumun, durumun Suriye’nin bütünlüğü çerçevesinde Anayasal güvenceye kavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılması amaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlı olunmalıdır.

Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerine saygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümle sonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmek isteriz. Bizim için onların akli, fiziki ve ruhi sağlıkları her şeyin üstündedir. Ayrıca en anlamlı yaklaşımın zihinsel ve ruhi duruşun geliştirilmesiyle bağlantılı olduğuna inanıyoruz.

Bizlerin İmralı’daki duruşu, 2013 Newroz Bildirgesinde belirttiğimiz ifade tarzının daha da derinleştirerek ve netleştirerek sürdürme kararlılığındadır.

Bizim için onurlu bir barış ve demokratik siyaset çözümü esastır.

İmralı’daki duruşumuz nedeniyle merak eden, tavır koyan herkesi saygıyla anarken yüksek bir teşekkürü de borç biliriz.''

Leyla Güven bugün tam 180 gündür, Öcalan’a yönelik görüş yasağının kaldırılması için açlık grevindeydi. Daha sonra cezaevlerinde 3 bini şakın PKK ve PAJK’lı tutuklu açlık grevine başlamıştı. Açıklama sonrası şimdi gözler cezaevlerinde.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…