HDP milletvekili Ahmet Şık'tan Soylu ve Ağar'a..

23 Mart 2019
HDP milletvekili Ahmet Şık'tan Soylu ve Ağar'a..

HDP Milletvekili Ahmet Şık, Ağar'ın 'Günümüzün yarısı CHP'nin İstanbul belediye şirketlerine yerleştirdiği militanları temizlemekle geçiyordu' sözlerine tepki gösterdi. Bakan Soylu'nun HDP'ye yönelik iftiralarına sert karşılık verdi: AKP mafyadır. Cumhuriyet tarihinin tüm kötülüklerinin toplamından ve deneyiminden inşa edilmiş bir terör örgütüdür. Herkes öğrenecek, çok yakında.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “HDP, PKK’nın uzantısı olan bir siyasi partidir. Dün Adana HDP ile binasını bastık. İçeride kozmik oda oluşturmuşlar. Çek senet işi yapıyorlar.  Mahkeme kuruyorlar. Para alıyorlar, veriyorlar, milleti tehdit ediyorlar. Bunlar hem terörist hem mafyacı hem de ahlaksız.” sözlerine HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık sert tepki gösterdi. “AKP mafyadır” diyen Şık, “Cumhuriyet tarihinin tüm kötülüklerinin toplamından ve deneyiminden inşa edilmiş bir terör örgütüdür. Herkes öğrenecek, çok yakında” ifadelerini kullandı.

SOYLU YİNE HDP’Yİ HEDEF ALDI

Fethiye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuşan Soylu, HDP’yi hedef alarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu adamları meclise sokanlar ne yapacaklar? Bunların vekilleri İstanbul’da bir araya gelecekler. Diyarbakır’a kadar yürüyecekler. Neden? Apo İmralı’dan çıksın diye. Dedim ki ‘Sizi yürüten adam değildir.’ Kötü bir şey mi söyledim? Yürüyebildiler mi? Uçakla Diyarbakır’a gittiler. Diyarbakır’da burunlarını otellerinden, evlerinden çıkaramadılar.

‘BEKA SORUNU NASIL YOK’

Diyorlar ki ‘Beka sorunu yok.’ Nasıl yok? 15 Temmuz’da Türkiye’de darbe olacağını hangimiz biliyorduk? 7 Haziran’da bunlar yüzde 13 oy aldı. Yetmedi camileri, okulları, hastaneleri yaktılar yıktılar. Terör örgütü talimat veriyor. Örgüte talimatı veren Amerika’dır, Kandil’dir.

24 Haziran’da PKK’yı Meclise biz mi soktuk. Biz sokmadık. Kılıçdaroğlu, 1 oy CHP’ye 1 oy HDP’ye dedi mi demedi mi? Herkese, her yerde bunu anlattı.

‘BOYNUMUZU KANDİL’İN ÖNÜNDE EĞİK BIRAKMAYIN’

Oyun büyük. Bu oyunu bozalım. Güçlü iradenizle bozalım. Biz doğu ve güneydoğuda dik yürüyoruz ya zannetmeyin ki karakterimizden, cesaretimizden. Biz orada dik yürümemizi sağlayan sizin verdiğiniz oydur. Sandık, demokrasi, mili iradedir. Biz milletimize hiç hile yapmadık. Şu anda bunlar önümüzdeki güzel yılları tarumar etmek istiyorlar. Bunlara müsaade etmeyin. Boynumuzu ne olursunuz Kandil’in önünde eğik bırakmayın.”

Ahmet Şık: Ağar, Silahlı örgüt kurmak ve yönetmekten hüküm yemiş

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, bir dönem silahlı örgüt yöneticiliğinden hapis yatan, aynı zamanda eski bakan ve emniyet müdürü olan Mehmet Ağar’ın CHP’ye yönelik ifadelerine tepki gösterdi.

HDP'li Şık, “Günümüzün yarısını CHP Belediyesinin İstanbul belediye şirketlerine yerleştirdiği militanları temizlemekle geçiyordu. Allah bize bir daha, bu tür bir CHP belediyesi dönemi yaşamayı nasip etmesin. Kabus gibi bir şeydi" diyen Ağar’la ilgili olarak kişisel Twitter hesabından “Cürüm işlemek için silahlı örgüt kurmak ve yönetmekten hüküm yemiş olan kişi konuşmuş” yorumunda bulundu.

Oğlu Tolga Ağar AKP’nin Elazığ milletvekili olan Mehmet Ağar, AKP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Salih Bayraktar'ın Sarıyer'de arkadaşlarıyla bir araya geldiği programda yaptığı konuşmada İstanbul'a 1979'da geldiğini ve o dönemde CHP iktidarının yıkılarak ve Adalet Partisi'nin azınlık hükümetinin geldiğini ifade ederek şunları söylemişti:

"Biz buraya geldik, günde 15 adam öldürülüyor. Geldik, İstanbul Emniyetini teslim aldık. Nezarette 1 kişi vardı, o da sağcı. İstanbul Emniyet Müdürü olduğum dönemde benim o zaman işte son CHP Belediyesi burada iş başındaydı. Kabus gibiydi İstanbul. Belediye hizmetleri yapılmaması bir yana, bizim günümüzün yarısını CHP Belediyesinin İstanbul belediye şirketlerine yerleştirdiği militanları temizlemekle geçiyordu. Milletin, devletin kaynakları bankamatiklere, hiçbir iş güç yapmayan örgütlere kaynak aktarımıyla geçiyordu. Allah bize bir daha, bu tür bir CHP belediyesi dönemi yaşamayı nasip etmesin. Kabus gibi bir şeydi. Çöp temizliği yok, su yok, hizmet yok."

'ERDOĞAN ANTİ-EMPERYALİST ÇİZGİDE'

Ağar ayrıca  "Fakat bugün bakıyorum, bizim gençliğimizde solcular anti-emperyalist çizgideydi, bugün Tayyip Erdoğan hükümeti anti-emperyalist çizgide" ifadelerini de kullanmıştı.

GriHat / ArtıGerçek

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…