YPG Suriye hükümetine 'Menbiç'i Türkiye'ye karşı koruyun' çağrısı yaptı

28 Aralık 2018
YPG Suriye hükümetine 'Menbiç'i Türkiye'ye karşı koruyun' çağrısı yaptı

RUSYA: MEMNUNUZ --'Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelttiği tehditlere karşı' YPG, Suriye hükümetine çağrı yaptı. YPG Cerablus, Azez, El Bab ve Afrin'in geri alınması, Menbiç'in de korunması için Şam'ın asker göndermesini istedi. Suriye ordusu da Menbiç'e girdiğini ve bayrak diktiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın askerleri Suriye'den çekme kararının ardından bölgeden iki önemli açıklama geldi.

Reuters ajansının aktardığına göre önce YPG, Suriye hükümetine ‘Türkiye’nin saldırı tehdidine karşı’ Menbiç’in kontrolünü eline alması çağrısı yaptı.

YPG’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Türk devletinin –Cerablus, Azez, El Bab ve Afrin’de yaptığı gibi- Kuzey Suriye’yi işgal edip halkı göçe zorlama tehdidi karşısında biz YPG olarak ilan ediyoruz ki Menbiç’ten çekildikten sonra Fırat’ın doğusu ve diğer bölgelerde IŞİD ve diğer terör çeteleriyle mücadeleye bağlıyız. Bu yüzden toprak, halk ve sınır açısından bağlı olduğumuz Suriye devletine bu bölgeleri geri almak ve Menbiç’i korumak için silahlı kuvvet gönderme çağrısı yapıyoruz.”

'MENBİÇ'E GİRDİK' DİYEN SURİYE ORDUSU: SURİYELİLERİN GÜVENLİĞİ GARANTİMİZ ALTINDA

Bu açıklamadan kısa süre sonra ise Suriye enelkurmay Başkanlığı sözcüsünün yaptığı açıklamada "Askerlerimiz Menbiç'e girdi ve bayrağı göndere çekti. Menbiç'teki tüm Suriye vatandaşları ve diğer tüm kişilerin tam güvenliğini garanti ediyoruz." Devlet televizyonunda açıklamalarda bulunan sözcü, ayrıca ulusal egemenliğin korunması için tüm Suriyelikerin çabalarını birleştirmesi gerektiğine vurgu yaptı, 'Bütün işgalcileri yenilgiye uğratmaya kararlıyız” mesajı verdi.

Suriye ordusunun, ABD askerlerinin de bulunduğu Menbic kent merkezine girip girmediği ise henüz net değil.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Cihan Ahmad de 21 Aralık'ta yaptığı açıklamada Menbiç'e özerklik verilmesi halinde bu kenti Suriye hükümetine devredebileceklerini söylemişti.

RUSYA: MEMNUNUZ

Öte yandan, Suriye ordusunun Menbic kentine girmesi hakkında Rusya’dan da açıklama geldi. Kremlin açıklamasında, “Kürt bölgelerinin Suriye hükümetinin kontrolüne girmesini memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.

Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov, “Bu olumlu bir gidişat” ifadelerini kullandı. Peskov ayrıca, "(Suriye'de) hükümet güçlerinin kontrolündeki bölgelerin genişlemesi, şüphesiz ki pozitif bir eğilim" diye ekledi.

Kremlin'nin bu açıklaması Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye’deki son durumu görüşmek üzere Moskova’yı ziyaret etmesine denk gelmesi dikkat çekti.

RUSYA 'SURİYE ORDUSU' NU İŞARET ETMİŞTİ

ABD’nin asker çekme kararının ardından, YPG’nin kontrolünde bulunan Fırat’ın doğusundaki bölgelere ve Münbiç’e kimin gireceği konusu tartışılmaya başlamıştı. ABD’nin kararının öncesinde bu bölgelere operasyon yapacağını açıklayan Türkiye birkaç gündür Münbiç çevresindeki askeri yoğunluğu artırmıştı Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova şu açıklamayı yapmıştı: “ABD’lilerin terk ettiği toprakların kontrolünün kime bırakılacağı sorusu doğuyor. Uluslararası hukuku ve Suriye ile Suriye halkının geçtiği süreci göz önünde bulundurduğumuzda, bu Suriye hükümeti olmalı.”

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…