Rahip Brunson serbest

12 Ekim 2018
Rahip Brunson serbest

Brunson’ın ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı kaldırıldı, aldığı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası yattığı zamana sayıldı.

Adli kontrol şartıyla ev hapsinde tutulan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson’un, yargılandığı davanın dördüncü duruşması Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki mahkemede görüldü. İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından Alsancak'taki evinden saat 05.30 sıralarında yoğun güvenlik önlemi ile alınan Brunson, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna getirildi. Brunson'ın yargılandığı davayı izlemek üzere ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier da duruşma salonuna geldi. Duruşmayı uluslararası medya kuruluşu mensupları ve bazı diplomatlar da takip etti. 

Savcı, esas hakkındaki mütalaasında Brunson hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasını talep ederek, 10 yıl hapis istedi. Mahkeme heyeti Brunson'a 3 yıl, 1 ay, 15 gün hapis cezası verdi. Hakkındaki ev hapsi kararı ve yurt dışına çıkış yasağı da kaldırıldı. Tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak Brunson serbest bırakıldı.

Duruşmada, tanıklar daha önce Brunson aleyhine verdikleri ifadeleri değiştirdi. Tanıkların birbirlerini yalanlaması da dikkat çekti. Brunson da hakkındaki iddiaları reddetti.

İzmir'de, 'FETÖ ve PKK adına suç işlediği', 'casusluk yaptığı' iddiasıyla yargılanan ve tutukluluğu ev hapsine çevrilen rahip Brunson'un yargılandığı davanın duruşmasında ilk olarak ifade veren engelli paralimpik milli tenisçi Büşra Fatma Ün, Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı Menajeri Diana Fowler ve onun eşinin Brunson'un rahipliğini yaptığı kiliseye gittiklerini söyleyerek, "Andrew Craig Brunson’u tanımıyorum. Eski tenis milli takımındaki menajerimiz ve doktor olan eşinin o kiliseye gittiğini biliyorum" dedi.

Mahkeme başkanının 'Menajerinin doktor olan eşinin Suriye ve Güneydoğu'dan gelen yaralı PKK'lıları tedavi ettiği' iddiası hakkında bir bilgisinin olup olmadığını sorduğu Ün, "Bu konuda bilgim yok ama kendisinin özel bir hastanede doktorluk yaptığını biliyorum" dedi.

Tanık Ün'den sonra söz alan Andrew Craig Brunson, "Benim PKK'lılarla bir bağlantım yok ve hiçbir zaman olmadı. Söz konusu doktora yaralı da götürmedim. PKK'nın savaşçılarıyla hiç tanışmadım. Böyle bir şey de mümkün değildir" diye konuştu.

TANIK: İFADEM YANLIŞ ANLAŞILDI

Duruşmada tanık olarak dinlenen ve Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nden SEGBİS ile ifade veren L.K., soruşturma aşamasında verdiği ifadesinin yanlış anlaşıldığını, Andrew Craig Brunson’un kilisede darbe girişiminden sonra FETÖ'cüleri sakladığı yönünde bir ifadesinin olmadığını söyledi. L.K. bu konuyla ilgili olarak, "Benim kilise ve yakınında FETÖ'cülerin saklandığı yönünde bir ifadem olmadı. 'Tuncay' diye bahsettiğim kişinin oraya yakın oturduğunu ve belki bir bilgisinin olabileceği düşüncesiyle ifadesine başvurulabilir dedim. Tuncay'la da yüz yüze konuşmadım" dedi.

'FETÖ'CÜ GÖRMEDİM, KORELİ GÖRDÜM'

Duruşmanın kilit isimlerinden Levent Kalkan iddianamede yer alan ifadelerinde 'Yılmaz Demircan isimli kişiden 15 Temmuz darbe girişimine katılan bazı FETÖ'cülerin Brunson'ın dua evinde saklandıklarını duyduğunu' söylemişti. Mahkeme Demircan'ı çağırdı ve Kalkan ile yüzleştirdi. Demircan mahkemede "Bu evde ben sadece Korelileri gördüm" dedi. Mahkeme başkanı Kalkan'a "Hani FETÖ'cüler burada kalmıştı demiştin" deyince de Kalkan "Sayın Başkan ben böyle bir şey söylemedim" dedi.

'BÖYLE BİR ŞEY BİLMİYORUM'

Kalkan, Brunson'ın yardımcısı olan ve kod adının 'Agit' olduğunu, 'PKK üyesi' olduğunu iddia ettiği kişiyle ilgili verdiği ifadeleri ev arkadaşı olan Volkan Sürer'den duyduğunu söylemişti. Mahkemeye getirilen Sürer'e, Kalkan'ın bu iddiası soruldu. Sürer ise "Ben böyle bir şey bilmiyorum, aslında ondan duymuştum bu iddiayı" dedi.

'BEN TERÖRİST GÖRMEDİM, BENİM İÇİN TÜM SURİYELİLER TERÖRİST'

Sürer'in sözleri üzerine Kalkan "Çok şaşırdım" dedi. Sürer daha sonra "Ben bombacı mombacı görmedim, ben bomba yapıldığını oda görmedim. Ben terörist de görmedim. Benim için Tüm Suriyeliler teröristtir. Ben milliyetçi biriyim" dedi.

SAVCI ADLİ KONTROLÜN KALDIRILIMASINI İSTEDİ

Öğle arasının ardından yeniden başlayan duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, soruşturmanın genişletilmesi talebi olmadığını belirtti. Brunson hakkındaki adli kontrol uygulamasının kaldırılmasını isteyen savcı, 'örgüte üye olmak' iddiasıyla da 5 ila 10 yıl arasında hapis cezası talep 10 yıla kadar hapis talep etti.

'BEN MASUMUM, TÜRKİYE'Yİ SEVİYORUM'

Söz alan Brunson, "Ben masum bir insanım. Türkiye'yi seviyorum. Beraatimi istiyorum" dedi. 

EV HAPSİ KALDIRILDI

Mahkeme heyeti verdiği aradan sonra, kararını açıkladı. 

Brunson için 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme heyeti, ev hapsi ve yurt dışı yasağının kaldırılmasına karar verdi. Brunson yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verildi.

AVUKATI: YURT DIŞINA ÇIKACAK

Tahliye kararının ardından mahkeme çıkışında konuşan Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt, "Ceza alması üzücü, ama özgürlüğüne kavuşması bakımından olumlu bir kara" dedi.

"Yargılandığı maddelere bakınca baya yüksek cezalar isteniyordu ama 3 yıl 1 ay gibi bir ceza aldı. Onu da zaten yattığı süre karşılıyor" diyen Halavurt, "Biz bundan sonra temyiz haklarımızı kullanacağız ama özgürlüğüne kavuşmuş olması bizim için en önemli şey" dedi.

Brunson’un evine gönderileceğini ve adli kontrol hükümlerinin düşmesi için gerekli yazışmaların yapılacağını belirten Halavurt, "Kendisi yurt dışına mı çıkacak" sorusuna ise "Düşünüyor, çıkacak evet" yanıtını verdi.

Brunson'ın savcının verdiği mütalaayla üzüldüğünü ancak kararın açıklanmasıyla sevindiğini dile getiren Halavurt, şu ifadeleri kullandı:

"Müvekkilim yurtdışına çıkacak, adli kontrol hükümlerini kaldırmaya yönelik bir iki işlem var, çok uzun sürmez, UYAP'tan yürüyor işlemler. Evde kelepçelerin sökülmesi de yarım saat, bir saat sürer. Gidene kadar evinde olur. Bugün tanık ifadelerini dinleyince 'dağ fare doğurdu' gibi bir şey oldu. Müvekkilimin bu kadar mağdur edilmesine Türkiye'nin bu kadar mağdur olmasına ilişkilerin bu kadar gerilmesine hiç gerek yoktu. Verilen hükmü de kabul etmiyoruz temyiz edeceğiz itiraz haklarımızı kullanacağız. Keşke bunların hiçbirisi yaşanmadan tutuksuz bir şekilde yargılanabilseydi böyle bir krize dönüşmeseydi.

Biraz süratli oldu biz yine de hazırlığımızı yapmıştık olabileceğini tahmin ediyorduk ama bugün için beklemiyordum işin doğrusu. Brunson durumu anlamaya çalışıyor Türk hukukunu bilmediği için ona özgür olduğunu söyleyince o zaman anladı sevindi, duygulandı. Gider diye düşünüyorum artık burada güvenlik sorunu da oluştu onun için. Kendi takdiri bunu ona sormak belki daha iyi olur. Eve gittiler. Çiğli'ye gitmeyecek. Evinde bekleyecek uçak falan ayarlanırsa yurtdışına gider herhalde.

Saygın bir din adamı olarak 2 yıl neredeyse özgürlüğünden mahrum kaldı. Aile düzeni sosyal düzeni bozuldu. Türkiye'yi seven bir insan Türkiye'de kalmak isteyen bir insandı şu an için gitmek zorunda. Bu onu belli ölçüde üzüyor.''

'ABD'YE DÖNÜYOR'

Elektronik kelepçesi çıkarılan ve yurt dışı yasağı kaldırılarak serbest bırakılan ABD'li rahip Andrew Brunson'ın, ülkesine dönmek üzere uçakta olduğu belirtildi. 

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, 2 yıla yakın bir süredir devam eden Rahip Brunson davasında, Andrew Brunson'ın bugün serbest bırakılacağını yazmıştı. Gazete, attığı tweette rahip Andrew Brunson'ın bugün Amerika Birleşik Devletleri'ne giden uçağa bindirileceğini öne sürmüş ve şu ifadeyi kullanmıştı:

"Her ne şartta olursa olsun Brunson bugün serbest bırakılacak"

https://www.wsj.com/articles/turkey-is-expected-to-release-american-pastor-on-friday-1539287944?mod=e2tw

 Rahip Brunson'un ev hapsine alındığı Ağustos'un başında Menderes havaalanında sabah erken saatlerde ABD'ye götürüldüğü yönünde iddia da mevcuttu. Brunson'un mahkemeye nerden geldiği netleşmedi. İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından Alsancak'taki evinden saat 05.30 sıralarında yoğun güvenlik önlemi ile alınan Brunson, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna getirilişine dair belirsiz bir görüntü var sadece.

[Haber görseli]

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…