Karşılıklı Hırsızlık suçlaması yumrukların konuştuğu kavgaya mı neden oldu?

3 Mayıs 2018
Karşılıklı Hırsızlık suçlaması yumrukların konuştuğu kavgaya mı neden oldu?

112 ACİL SERVİS KONSORSİYUM TOPLANTI BİNASINA NİYE GELDİ? --Üçüncü havalimanında işler karıştı. Havalimanı inşaatını yapan İGA’nın üst yöneticisi (CEO) istifa etti. İstifanın ardında beşli konsorsiyum içindeki gerilimin olduğu öne sürüldü. Peki bu gerilim neydi?

Finansman sorunları, kira öteleme talebi ve iş cinayetleriyle gündemden düşmeyen İstanbul 3'üncü havalimanı inşaatında sürpriz bir gelişme yaşandı. Havalimanının inşaatını gerçekleştiren İGA İnşaat’ın CEO’su Yusuf Akçayoğlu önceki gün yapılan yönetim kurulu toplantısının hemen ardından istifa etti. Yusuf Akçayoğlu 4 yıldır İGA’da görev yer alıyordu.

Cumhuriyet’e konuşan konuya yakın kaynaklar, Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu içinde anlaşmazlıklar olduğunu ve sorunların çözülememesi üzerine istifanın geldiğini öne sürdü.

İstifanın ardından şirketten yapılan açıklamada, havalimanının açılışına az bir zaman kala organizasyonel yapının işletme dönemine hazır hale getirildiği ve tüm birimlerin tek bir çatı altında toplandığı belirtildi. İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Kadri Samsunlu’nun, yeni yapının tepesinde olacağı ifade edildi.

Cumhuriyet, havalimanının inşasını üstlenen İGA’nın 2 milyar avroluk kira öteleme talebini gündeme getirmiş, konu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan haberi doğrulamıştı. Şirketin ayrıca, finansman sorunları nedeniyle 1 milyar avro daha kredi için kamu bankalarının kapısını çaldığı da Bloomberg tarafından gündeme taşınmıştı.

Ancak Cumhuriyet'in 29 nisan tarihli haberinde yönetim kurulu toplantısının hemen ardından Akçayoğlu'nun istifasının neden gündeme geldiğine dair bir açıklık yok. Aslında gerilim yeni değil. Daha önce de 3 tepe yöneticisi, uyumsuzluk-anlaşmazlık nedeniyle istifa etmişti. Aralık 2017'de İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Hüseyin Keskin ile birlikte daha önce Şekerbank Genel Müdür yardımcılığı da yapan CFO Ahmet İlerigelen  ve Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Soner Akkurt  ile de yolların ayrılmasına karar verilmişti. 

PoliTez'e ulaşan bilgiler ise istifanın gerekçelerini aydınlatıyor. Yusuf Akçayoğlu aslında neden istifa etti?

Bize ulaşan bilgiler, şu soruları sormamızı gerektiriyor:

Soruyoruz

İGA İnşaat’ın CEO’su Yusuf Akçayoğlu'nun istafasına neden olan o günkü toplantıda cıkan kavga mıdır? 

Kavgaya neden olan Mehmet Cengiz Genel Müdür Akçayoğlu'nu hırsızlıkla suçlamış mıdır? Akabinde Akçayoğlu'nun 'asıl profosyenel hırsızın kendisi olduğunu' söylemiş midir?

Yusuf Akcayoglu'nun burnunda kırık ya da darbe izi var mıdır? Toplantıya katılan Mehmet Cengiz başta olmak üzere hangi kişilerde darbe, yara mevcuttur?

Toplantı ya da kavga yerine çağrılan 112 Acil Servis taşıtlarının kayıtlarına göre yaralanan kişiler kimlerdir?

Havalimanının gereksinmesi olan 1 Milyar Avro, Hazine garantili bir işte bankalar tarafindan şu ana kadar niçin verilmemiştir?

Daha işletmeye bile açılamayan havalimanı için hangi nedenle 2 milyar avroluk bir kira öteleme istenmiştir? 

Ihale kurallarına göre taahütünü yerine getiremeyen konsorsiyuma uygulanacak cezai mueyideler nelerdir ve uygulanacak mıdır?

Danışmanlık-anlaşması

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…