'CHP, HDP, SP ve İyi Parti ortak bir deklarasyon yayınlamalı'

8 Mart 2018
'CHP, HDP, SP ve İyi Parti ortak bir deklarasyon yayınlamalı'

 'HDP DE CHP VE AKP KADAR MEŞRU BİR PARTİDİR' --CHP PM Üyesi Zeki Kılıçaslan, muhalefeti ülkenin geleceği için bir 'ortak tutum belgesi' açıklamaya çağırdı.

AKP ve MHP'nin üzerine uzlaştığı Cumhur İttifakı ve Meclis’te görüşmeleri süren ‘İttifak Yasa Tasarısını’ değerlendiren CHP Parti Meclisi Üyesi Zeki Kılıçaslan “Erdoğan oylarını, yüzde 51'i tek başına garanti edemiyor. Bahçeli’nin barajı tek başına aşma şansı yok” dedi.

 Meclis’e getirilen seçim ittifakı yasasını ‘ucube kanun’ olarak değerlendiren Kılıçaslan, yüzde 10 barajının korunduğunu ve iktidarla bir araya gelen partiler için bu barajın önemsiz olacağını söyledi. “Bu tamamen adaletsiz bir durum” diyen Kılıçaslan, “Mühürsüz oy kullanılmasını yasalaştırıyorlar. Sandıktan yüzde 100 mühürsüz çıksa dahi buna diyecek bir şey olmayacak” dedi.

'İTTİFAK KAMPLAŞMAYI İNŞA EDİYOR'

AKP-MHP ittifakının Türkiye'nin geleceğine katkı sağlamayacağını belirten Kılıçaslan, "Tam tersine bir kutuplaştırmanın ittifakıdır. Dün referandumda 'hayır' diyenleri 'terörist' olarak ilan ediyorlardı şimdi de Cumhur İttifakı'na dahil olmayanlar 'milli olmamakla' suçlanıyor" diye konuştu.

'ORTAK DEKLARASYONDA BULUŞULMALI'

Tek adam rejimine, otoriterleşmeye karşı demokrasi ve ülkenin ortak geleceğine sahip çıkan bir birlik oluşturulması gerektiğini söyleyen Kılıçaslan, CHP-HDP-İyi Parti ve Saadet Partisi'nin resmi anlamda ittifak yapmazlarsa da ortak bir deklarasyon yayınlayabilmesi gerektiğini söyledi. Kılıçaslan, "Muhalefet partileri seçimlerde tek mühürlü pusula altında bir araya gelmeyebilirler ama ortak bir tutum belgesi ortaya çıkarabilirler. Çünkü bu, hepimizin ortak geleceği için önemlidir. Ortak deklarasyon, siyasal tutum Türkiye'nin geleceği, demokrasi hedefi altında yapılırsa ikinci tura bu deklarasyonu yayınlayan, imza atan taraflar o adayı destekleyebilir" dedi.

 'HDP DE CHP VE AKP KADAR MEŞRU BİR PARTİDİR'

CHP'nin HDP ile bir araya gelmesinin doğal olduğunu söyleyen Kılıçaslan, "HDP ile ittifak konusunda CHP'yi sıkıştırmaya çalışıyorlar. Bu şekilde bir kamuoyu yaratıyorlar. HDP sanki bu ülkenin partisi değilmiş gibi ötekileştiriyorlar. Halbuki HDP de, CHP ve AKP kadar meşru bir partidir. Bugün yasalarla işliyor ve milliyetin oylarını alan bizim kadar meşru bir partidir. Yasal tüm partilerle olduğu gibi, CHP de prensip olarak HDP ile ittifak yapabilir. İktidar ötekileştirerek, düşmanlaştırarak, korku salarak muhalefetin bu tip ortaklığını engellemeye çalışıyor. Bunu kırmanın yolu, bizi sıkıştırmak istedikleri psikolojiye girmemektir. Bizler, bugünkü koşullarda ve Türkiye siyasetinin gereğini, halkın çıkarı, ihtiyacına ne uygunsa onu yapmalıyız, yapacağız" şeklinde konuştu. (Mezopotamya Ajansı)

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…