AYM'den Hasankeyf'in yıkımına onay

17 Ocak 2018
AYM'den Hasankeyf'in yıkımına onay

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin 6663 sayılı Torba Yasa’nın iptal istemini reddederken,12 bin yıllık geçmişi bulunan, UNESCO’nun 10 kriterinden 9’unu yerine getirenHasankeyf’i su altında bırakacak düzenlenmeye vize verdi. 

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi’nin 6663 sayılı Torba Yasa’nın iptal istemini reddetti.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre Mahkeme, 12 bin yıllık geçmişi bulunan, UNESCO’nun 10 kriterinden 9’unu yerine getiren Hasankeyf’i su altında bırakacak düzenlenmeye vize verdi.

AYM kararında şöyle denildi:

Mevcut ilçe merkezinin (Hasankeyf) su altında kalmasına sebep olacak Ilısu Barajı ve HES yapımının Anayasa’ya aykırılığı ileri sürülmüş ise de bu yapım işinin, dava konusu kural tarafından öngörülen bir husus olmaması nedeniyle bu kapsamda denetime konu yapılabilmesi mümkün değildir.

Belirlenen ilçe merkezi (Hasankeyf) ve belediye sınırlarının yöresel gereksinimlere uygun olup olmadığı, kamu yararını gerçekleştirip gerçekleştirmediği bir siyasi tercih sorunu olarak kanun koyucunun takdirinde bulunduğundan bu husus, yerindelik denetimi kapsamında olup anayasa yargısının denetiminin konusu dışında kalmaktadır.

Böylelikle AYM’nin kararı doğrultusunda Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajı nedeniyle Hasankeyf’teki yerleşim alanı daha üst bölgelere taşınacak.

Taşınmaz tarihi eserler su altında kalacak.

Antik kentteki Darphane Kalesi dinamitlerle patlatılmış, ardından iş makineleri ile başlayan yıkım sürerken, Hasankeyf Kalesi içerisinde bulunan büyük kaya kütlesinin düşürülmesi için çalışmalara başlanmıştı.

Tepkilere ve uyarılara rağmen, geçen yıl ortalarında zorla taşınan Zeynel Bey Türbesi etrafındaki beton bloklar da iş makineleri ile yıkılmıştı. Taşınma esnasında türbenin üzerinde bulunan ve ‘mavi boncuklar’ olarak adlandırılan desenlerin sarsıntıdan dolayı dökülmüş, etrafındaki betonların kırılması nedeniyle de türbenin altı tahrip olmuştu..

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…