Özgür Gündem'in 3 nöbetçi yayın yönetmeni tutuklandı

20 Haziran 2016
Özgür Gündem'in 3 nöbetçi yayın yönetmeni tutuklandı

Özgür Gündem gazetesine nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasında görev aldıkları gerekçesiyle  Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu tutuklandı.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılarak gazetenin bir günlük yayın yönetmenliği görevini üstlenen ve haklarında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan soruşturma açılan Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu tutuklandı.

Soruşturma kapsamında bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na gelen Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin, Erol Önderoğlu, Cengiz Boysoy, İhsan Eliaçık ve Beyza Üstün Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcısına ifade verdi.

İfadelerinde Özgür Gündem Gazetesi’nde gönüllü olarak, dayanışma maksadıyla bir günlük genel yayın yönetmenliği yaptıklarını söyleyen  Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.  

"SÖZ KONUSU HABERLER DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA"

Şebnem Korur Fincancı’nın savcılıktaki ifadesinde, "Söz konusu haberlerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını düşünüyorum" dediği belirtildi.

“Sembolik yayın yönetmeni değiliz, halkın haber alma hakkını savunuyoruz”

Özgür Gündem’in avukatı Özcan Kılıç, gazetenin Nöbetçi Yayın Yönetmenleri hakkında açılan soruşturmalar dolayısıyla her hafta savcılığa ifade vermeye gittiklerini söyledi. Bugün de 9 kişinin savcılık ifadeleri için Çağlayan’a gittiklerini belirten Kılıç, “Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Aziz Nesin ve Erol Önderoğlu sembolik yayın yönetmeni olmadıklarını ve ısrarla halkın haber alma hakkını savunduklarını söylediler. Fincancı, Nesin ve Önderoğlu basın ve ifade özgürlüklerini ısrarla savunarak AİHM’in bu konudaki kararlarına atıfta bulundular. Bu nedenle 3 arkadaşımız örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle TMK 7/2’den tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi” diye konuştu.  

3 İSİM TUTUKLANDI

Mahkemeye sevk edilen Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu tutuklandı. 

Nesin, kampanyanın 36. gününde 7 Haziran günü Özgür Gündem’in bir günlüğüne bir günlüğüne yayın yönetmenliğini yapmıştı.

“Cımbızla seçmişler”

İfadeye çağrılan Ahmet Nesin bianet’e yaptığı açıklamada "1978'de gazeteciliğe başladım; hem de adliye muhabiri olarak. 38 yıl sonra ben de yargılanmak için buradayım" dedi. Nesin Türkiye'de 78'den önce de gazetecilerin yargılandığını, bugün de yargılanmaya devam edildiklerini sözlerine ekledi.

Nesin Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde kendisi gibi Özgür Gündem gazetesine nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve bianet raportörü Erol Önderoğlu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile birlikte Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı Eşref Durmuş’a ifade verdi.

Savcı Durmuş, Önderoğlu’nun yanı sıra Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı’yı terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk etti.

Fincancı, Nesin, Önderoğlu öğleden sonra hâkim karşısına çıktı. Duruşma sonrasında mahkeme tutuklama kararı verdi.

Kelepçelenerek götürüldüler

Mahkeme kararının ardından gazetecilik faaliyeti gerekçesiyle tutuklanan Önderoğlu ve Nesin kelepçelenerek cezaevine sevk edildiler.

 Ne olmuştu?

Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan 44 kişiden 37 kişiye “örgüt propagandası” iddiası ile soruşturma açılmıştı. 3 Mayıs’ta başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni kampanyasına 44 kişi destek verdi. Kampanyaya katılanlar şu isimler katılmıştı. T24 yazarı ve Bağımsız Gazetecilik Platformu P24'ün kurucu başkanı Hasan Cemal , Şeyhmus Diken, Hasan Hayri Şanlı, Cengiz Baysoy, Dicle Anter, Faruk Balıkçı, Kemal Can, Jülide Kural, Ahmet Nesin, Deniz Türkali,Necmiye Alpay, Çilem Küçükkeleş, Saruhan Oluç, Ertuğrul Mavioğlu,Ahmet Abakay, Hasip Kaplan, İhsan Eliaçık, Yıldırım Türker, Murat Çelikkan, Ayşe Batumlu, Nadire Mater, Aydın Engin, Tuğrul Eryılmaz, İhsan Çaralan, Şebnem Korur Fincancı, Işın Eliçin, Uğur Karataş, Mehmet Güç, Beyza Üstün, Celalettin Can, Sebahat Tuncel, Erol Önderoğlu,Nurcan Baysal, Eşber Yağmurdereli, Ragıp Duran, Melda Onur, Celal Başlangıç, Mustafa Sönmez, Ayşe Düzkan, Uğur Güç, Faruk Eren, Kumru Başer, Nevin Erdemir ve Hakkı Boltan.

Soruşturma açılanlar

Son soruşturmayla birlikte  haklarında soruşturma başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri şunlar: Faruk Eren, Ertuğrul Mavioğlu, Ayşe Düzkan, Erol Önderoğlu,Celalettin Can, Mustafa Sönmez, Melda Onur, Fehim Işık, Celal Başlangıç, Eşber Yağmurdereli, Ragıp Duran, Nurcan Baysal,Ömer Ağın, Ahmet Abakay, İhsan Çaralan, Işın Eliçin, Murat Çelikkan, Uğur Karataş, Öncü Akgül, Ayşe Batumlu, Sebahat Tuncel, Saruhan Oluç, Nadire Mater, Beyza Üstün, Mehmet Güç,Tuğrul Eryılmaz, Faruk Balıkçı, Şeyhmus Diken, Necmiye Alpay,Jülide Kural, Yıldırım Türker, Ahmet Nesin, Kemal Can, Şebnem Korur Fincancı, Hasip Kaplan, Nevin Erdemir, Hakkı Boltan

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…