Diyanet Başkanı ve Ankara Başsavcısı hakkında suç duyurusu

13 Mayıs 2020
Diyanet Başkanı ve Ankara Başsavcısı hakkında suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) kurucuları arasında yer alan Avukat İsmail Hakkı Çakmak, LGBTİ’leri hedef alan açıklaması nedeniyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve tepki gösterenlere soruşturma açan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çakmak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Erbaş ve Kocaman’ın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından soruşturulmasını istedi. 

ANAYASAL GÖREVLE ALAKASI YOK
 
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın konuşmasının Anayasa ve yasal görev ve yetkileriyle alakası olmadığını belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, “Başkanın kendisi bir doktor değildir, sağlık mensubu değildir, özelde sağlık bilimi konusunda bir eğitim ve uzmanlığı da söz konusu değildir. Diyanet İşleri Başkanı'nın herhangi bir gerek yok iken, üstüne vazife bir durum da söz konusu değilken, yapmış olduğu şikâyetimize konu konuşması zamanlama açısından anlamlıdır. Masum veya sıradan bir açıklama değildir. Nitekim derhal siyasilerin 'Diyanete karşı olmak, devlete karşı olmaktır' şeklindeki siyasi yaklaşım ve söylemlerini gündeme getirip oturtmuş olan sipariş bir konuşmadır” ifadeleri yer aldı.
 
BAŞSAVCI ERBAŞ’A SAHİP ÇIKTI
 
Konuşmanın düşmanlıklar yaratma gibi sonuçlar doğurduğu ifade edilen dilekçede, “Diyanet İşleri Başkanı dini siyasete alet edemez. Diyanet İşleri Başkanı ahlaki ölçüler koyamaz, insanların yaşam tarzını belirleyemez, yön vermeye kalkışamaz. Aynı yasaklar ve kurallar Cumhuriyet Başsavcısı için de geçerlidir. Ama başsavcılık, Diyanet İşleri Başkanı’nın yasa ve hukuk dışı söylem ve eylemlerine anında sahip çıkarak derhal ve res’en Ankara Barosu hakkında soruşturma başlatmıştır. Kendisi Diyanet İşleri Başkanının hamisi midir ki hemen onu koruma altına almaya çalışmıştır” denildi. 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Diyanet İşleri Başkanı hakkında soruşturma açması gerekirken, herhangi bir incelemeye dahi gerek duymadan Ankara Barosu hakkında soruşturma başlatarak görevini kötüye kullandığını ve yetkisini aştığını belirten Çakmak, Ali Erbaş ve Yüksel Kocaman hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cuma hutbesinde, tüm kötülük ve salgın hastalıkların eşcinsellikten kaynaklandığını belirtmişti. Bu açıklamaya toplumun geniş kesimlerinden tepki gelirken Ankara Barosu da yazılı açıklama ile tepki göstermişti. İHD Ankara Şubesi ise Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık, İHD’nin suç duyurusunu “hutbe içeriğinde genel olarak İslam dininin helal ve haram saydığı şeylerden, bunların helal ve haram sayılmasının sebeplerinden bahsedildiğini” belirterek, takipsizlik kararı vermişti. Diyanet, Ankara Barosu hakkında suç duyurusunda bulunurken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da res’en soruşturma başlatmıştı.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…