Anti-kapitalist Müslümanların sözcüsü İhsan Eliaçık: 'Duvarları yıkmaya geldim'

17 Şubat 2013
Anti-kapitalist Müslümanların sözcüsü İhsan Eliaçık: 'Duvarları yıkmaya geldim'

"Türk ile Kürt eşit hale gelinceye kadar Kürtlerin yanındayım. Orta Anadolu'da büyümüş bir Türk olarak söylüyorum. Alevi ile Sünni eşit hale gelinceye kadar Alevilerin yanındayız. Müslüman'la gayrimüslim eşit hale gelinceye kadar gayrimüslimlerin yanındayım. Kadınlarla erkekler eşit hale gelinceye kadar kadınların, zenginlerle fakirler eşit hale gelene kadar fakirlerin yanındayım. Maksat adalet ve eşitliktir."

BDP Şanlıurfa teşkilatı tarafından 'Kürt sorununda Demokratik çözüm arayışı ve Ortadoğu Barışı' paneli düzenledi. Bir düğün salonunda düzenlenen panele BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, gazeteci Nuray Mert, İhsan Eliaçık konuşmacı olarak katıldı. BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ile BDP Şanlıurfa İl Başkanı Halit Yıldıztekin ile çok sayıda partilinin izlediği panelde ilk konuşmayı yapan Nuray Mert, PKK'nın terör örgütü olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu.

"Bu salonda mutlaka sivil polisler vardır: Bu polisler de bizi dinlesin. Onlar da bu memleketin vatandaşıdır. Biz mevcut yasalara göre suç olan bir şeyi yapıyoruz. Ben de burada suç işlemeye devam ediyorum. PKK bir terör örgütü değil, bunu böyle düşündüğümüz sürece bu iş çözülmeyecektir. Bunu iktidarın da böyle düşünmesi lazımdır. Devletler kendilerine baş kaldıranları 'Terör' diye tanımlar. Ama bu tanımlamanın kimseye hayrı yoktur."

Abdullah Öcalan'ın 'Yol haritası' ve barış sürecinde İmralı'ya kimin gideceği konusunda konuşan BDP'li Emine Ayna ise, asıl önemli olanın o masada nelerin konuşulacağı olduğunu söyledi.
Yazar İhsan Eliaçık ise, Kürt meselesi ile din ve İslam konusunun önemli bir konu olarak kenarda durduğunu belirtti.

Konuşmasında ayetlerden örnekler veren Eliaçık şunları söyledi:

"Rum Süresi 22. Ayet; ‘Sizin dinleriniz ve renklerinizin farklı olması Allah'ın ayetlerindendir'. Bu durumda Kürtçe dili Kur'an'a göre Allah'ın ayeti olmuş oluyor. Bunu ortadan kaldırmaya, zaman içerisinde asimile edip siliyorsanız, siz Allah'ın bir ayetine karşı savaş açmış oluyorsunuz. Türkiye'de bu savaş açılmıştır. Hem faiz yoluyla hem dilleri yok etmekle Allah'a karşı savaş açılmış durumdadır. Bu dinin Afyon yüzü oluyor ama benim anlattığım dinin vicdan yüzüdür. ‘Bize güd demeyiniz, bize bak deyiniz' der Bakara Suresi "

İslamiyet'in ırkçılığı yasakladığını belirten Eliaçık, "Asıl İslami olan, asıl Kur'an'ın ne istediğinin başka bir yöntemle ele alınması gerekir" dedi.

Sorunların çözümünde Karl Marx'ın kullandığı "Din afyon gibidir" sözünün çok kullanıldığını belirten Eliaçık, "Bizim gibi ülkelerde dini aydınlanma olmadan diğer alanlarda ilerleme kaydetmek, reformlar ve değişiklikler kaydetmek kalıcı bir çözüm getirmez. Dinin afyon yüzünü kullanarak insanları uyuşturmuş, ne ayağa kalkabiliyor ne alın terine sahip çıkabiliyor ne de ayağa kalkabiliyor" diye konuştu.

"Ben buraya duvarları yıkmaya geldim. Müslüman, Sünni bir aileden gelmiş birisiyim, hakkı istemenin kendisi bir dini taleptir" diyen İhsan Eliaçık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu memlekette temel zayıf karnımız var, deşilmeyi, kanatılmayı bekleyen beş alan var. Türk ile Kürt eşit hale gelinceye kadar Kürtlerin yanındayım. Orta Anadolu'da büyümüş bir Türk olarak söylüyorum. Alevi ile Sünni eşit hale gelinceye kadar Alevilerin yanındayız. Müslüman'la gayrimüslim eşit hale gelinceye kadar gayrimüslimlerin yanındayım. Kadınlarla erkekler eşit hale gelinceye kadar kadınların, zenginlerle fakirler eşit hale gelene kadar fakirlerin yanındayım. Maksat adalet ve eşitliktir. Cenabı Hakk demek söylemlerin en yücesidir. O nedenle adalet ve eşitlik ne gerektiriyorsa onu yapmak gerekir. Kürdün yıllardır duyduğu özlem dünya çakallarının eline düşmez umarım." (adil medya)

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…