Yeni tanık: Öldürme planını Erhan Tuncel ile birlikte yaptık

15 Şubat 2013
Yeni tanık: Öldürme planını Erhan Tuncel ile birlikte yaptık

AYA YORGİ KİLİSESİNİN PAPAZINI DA ÖLDÜRECEKTİK -- Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada, Dink'in öldürülmesine ilişkin bilgilerini can güvenliğinin sağlanması durumunda paylaşmak istediği belirtilen tanığın ifadesinin alındığı öğrenildi. Cinayeti Erhan Tuncel ile birlikte planladıklarını, Tuncel'in hem emniyet hem de Jandarma ile görüşp her iki tarafa da cinayetle ilgili bilgi verdiğini söyledi.

Dink cinayeti soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'ın, kendisi ve ailesi hakkında koruma kararı çıkarılan tanığın ifadesini aldığı kaydedildi.

Tanık sıfatıyla dinlenilen kişinin, Dink cinayetiyle irtibatlı olduğunu iddia ettiği bazı kişilerin isimlerini savcılığa söylediği öğrenildi.

Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast'ın İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davaya bir ihbar mektubu ulaşmış, mektupta Tokat Cezaevi'nde bulunduğunu belirten bir mahkum, Dink cinayetine ilişkin bilgi ve belgelere sahip olduğunu belirterek, kendisinin ve ailesinin can güvenliğinin sağlanması halinde cinayete ilişkin ifade vereceğini söylemişti. Mahkeme heyeti de söz konusu ihbar mektubunu, Dink cinayeti soruşturmasını yürüten savcılığa göndermişti.

Mektubunda yer alan bilgiler doğrultusunda ifade verdiği ifade edilen ihbarcının, Dink davası sanığı Erhan Tuncel'i tanıdığını, cinayet öncesi Agos Gazetesi önünde keşif yaptıklarını belirttiği iddia edildi. Cinayetin Erhan Tuncel ve kendisinin de içinde bulunduğu bir grup tarafından planlandığını söyleyen ihbarcının, söz konusu gruptaki isimleri de savcılığa bildirdiği iddia edildi. Aralarında asker ve sivil şahısların bulunduğu isimler savcılık tarafından incelemeye alındığı belirtildi.

Savcı Akkaş'a ulaşan ihbar mektubunun sahibinin, Tokat'ta tutuklu bulunan eski bir JİTEM'ci olduğu öğrenildi. İhbar mektubunda tanık, cinayet öncesi yapılan planlarla ilgili bilgisi olduğunu söylüyor. Tanık ayrıca olay öncesi ve sonrasıyla ilgili, çeşitli asker ve rütbelilerle ilgili yapmış olduğu telefon görüşmeleri olduğunu belirtiyor. "Kasten adam öldürme" suçundan tutuklu bulunduğunu anlatan tanık M.A., içinde bulunduğu örgütün talimatıyla suç işlediğini, talimat aldığı kişilerin kendisini birkaç yıl içerisinde çıkacaklarını ve kendisini yurtdışına götüreceklerini vaat ettiklerini ancak bunu yapmadıklarını söyledi. Verilen sözlerin tutulmadığını, bu nedenle itirafçı olduğunu söyleyen tanık M.A., "Sonumun Mustafa Duyar gibi olmasını istemiyorum. Can güvenliğimin sağlanmasını istiyorum" dedi.

Erhan Tuncel'i iyi tanıdığını belirten M.A., Tuncel ile Trabzon'da görüştüklerini, Dink'i öldürme planını Tuncel ile birlikte yaptıklarını anlattı. Cinayet için İstanbul'a geldiklerini ve keşif çalışmaları yaptıklarını anlatan tanık, Tuncel'in hem emniyet hem de Jandarma ile görüştüğünü, her iki tarafa da cinayetle ilgili bilgi verdiğini ve bunun üzerine Tuncel'in Trabzon'a döndüğünü söylüyor. Cinayeti Erhan Tuncel ile birlikte planladıklarını söyleyen tanık ayrıca, cinayetin kendisinden habersiz gerçekleştirildiğini belirtiyor. Tuncel'le beraber cinayet öncesi Agos önünde keşif yaptıklarını anlatan tanık, yaptıkları keşfe dair somut verilere sahip olduğunu ve cinayet ile ilgili Jandarmada yaptıkları çalışmaları ve bir takım bilgiler içeren CD'lere sahip olduğunu söyledi. Bunun üzerine savcılığın talimatıyla sanık ve ailesi hakkında koruma kararı alınarak güvenlik önlemleri alındı.

Gizli tanık, Büyükada'da bulunan Aya Yorgi Kilisesi papazını öldürmek için de plan yaptıklarını, ama adadan kaçmak zor olacağı için plan vazgeçtiklerini de iddia etti.

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…