AKP'nin 'sessiz devrim'inin zor'a dönüştüğü bir uğrak: Okullar zorla imam-hatipleştiriliyor!

12 Şubat 2013
AKP'nin 'sessiz devrim'inin zor'a dönüştüğü bir uğrak: Okullar zorla imam-hatipleştiriliyor!

‘Gidin bir zenginin elini eteğini öpün size okul bağışlasın' --İstanbul Milli Eğitim Müdürü, "zenginlerin elini eteğini öperek" yaptırttığı okulu imam hatip ortaokuluna çeviriyor, karşı çıkan velilere de "Ben burada olduğum sürece size okul yok" diyor. .1200 kişi kapasiteli okulda şu an 294 öğrenci var.  bu öğrencilerin tamamı başka yerlerden servislerle okula getiriliyori. Binanın imam hatip ortaokulu olmasıyla birlikte bölgede yaşayan binlerce öğrencinin uzaklarda bulunan okullara çocuklarını göndermek zorunda bırakıldı.

İstanbul'un Çekmeköy İlçesi'nde Okulumu Geri İstiyorum İnisiyatifi, bir gecede imam hatip ortaokulu yapılan Mimar Sinan İlköğretim Okulu önünde eylem yaptı, okullarını geri istediklerini belirtti. Veliler eylem sırasında sık sık "Karanlığa teslim olmayacağız", "AKP'ye bırakma okuluna sahip çık", "Okulumu geri istiyorum" sloganlarını attı. Eylem, velilerin mücadelelerini sürdüreceklerini duyurmasıyla son buldu.

4+4+4 Eğitim Sisteminin uygulamaya geçmesinin ardından Mimar Sinan İlköğretim Okulu bir günde imam hatip ortaokulu yapıldı. Tabelayı gören veliler tepki gösterdi ve İlçe Milli eğitim Müdürlüğü'nün yolunu tuttu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Verim ile görüşen veliler sıkıntılarını arz etti. Veliler, 1.200 kişi kapasiteli okulda şu an 294 öğrenci olduğunu ve bu öğrencilerin tamamının başka yerlerden servislerle okula geldiğini belirtti. Binanın imam hatip ortaokulu olmasıyla birlikte bölgede yaşayan binlerce öğrencinin uzaklarda bulunan okullara çocuklarını göndermek zorunda bırakıldığını söyledi.

Velilerin temel sıkıntısı, okulun temelinin ilköğretim okulu denilerek atılmasına rağmen binanın imam hatip ortaokuluna çevrilmesiydi. Bölgede imam hatip ortaokuluna değil ilkokula ihtiyaç olduğunu söyleyen veliler Milli eğitim Müdürü Sıtkı Verim ile bir ay önce yaptıkları görüşmeyi Sendika.Org'a anlattı.

‘Gidin bir zenginin elini eteğini öpün size ilkokul bağışlasın'

Velilerden Gülsüm Kırılmaz, bölgede imam hatip ortaokuluna değil ilkokula ihtiyaç olduğunu ve binanın ilkokul olmasını istediklerini, birlikte Kaymakamlığa veya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gitmeyi talep edince şu yanıtı aldığını söyledi: "Ben buraya bağış yapan zengine gidip ricada bulunarak burayı imam hatip ortaokuluna çevirttirdim. Bunu ben programladım, o yüzden ben İl Milli Eğitim'e veya Kaymakamlığa gitmeyeceğim, siz kendiniz gidin. O zenginlere ricada bulundum burayı yaptım. Siz de gidin bir zenginin elini eteğini öpün, size de okul bağışlasın."

‘Ben de 60 kişilik sınıfta okudum çocuğum da okuyacak'

Veliler sıkıntılarını anlatmakta ısrarcı olunca Milli Eğitim Müdürü Verim "Biz çok şey yaptık" dedi ve "Ne yaptınız" sorusuna, okulları gösterdi. Ancak Gülsüm'ün ikinci sorusuna yanıt veremedi:

"Ben 60 kişilik sınıfta okudum. Bütün sınıflar bir aradaydı. On yıllar sonra çocuklarım yine aynı sınıfta okuyor. Ne değişti?"

‘Zengine yalvarmak zorunda değiliz'

Çekmeköy'de 27 yıldır yaşayan Gülsüm Kaya da görüşmede bulunduğunu belirterek şunları aktardı:

‘Bizim torunlarımız nereye gidecek?' dedim. ‘Biz çocuklarımızı sırtımızda taşıdık şimdi torunlarımızı da sırtımızda taşımak istemiyoruz. Yazık günah değil mi millet sırtında taşıyor bu çocukları' dedim. ‘Nereye giderseniz gidin' dedi.

Hatta müdür konuşmada kendinden ya da bir yakınından örnek de vermiş ve çocuğunu Kıbrıs'ta okuttuğunu söylemiş. Gülsüm'ün yanıtı şu şekilde: "Paran var ki Kıbrıs'ta okutuyorsun bizim servise verecek paramız yok"

Müdürün "Gidin bir zengine yalvarın, size de ilkokul bağışlasın" dediğine şahit olan Gülsüm Kaya "Biz zengine yalvarmak zorunda değiliz, sonuna kadar mücadele edeceğiz" diyerek konuşmasını noktaladı.

‘Kadın başınıza ne işi var burada gidin evde işinizi yapın'

Velilerden Bahar Polat da konuşmaların şahidi. Müdürün "Ne işiniz var kadın başınıza gidin işinizi yapın evinizde" dediğini aktaran Bahar, görüşme sırasında müdürün herkese "Sen kimsin, adın ne, nerede oturuyorsun, niye geldin?" şeklinde tehditkar bir biçimde sorular sorduğunu da söyledi. Bahar, yazdıkları dilekçelere verilen yanıtta "Burası İlkokul olmaz imam hatip ortaokulu olacak" yazdığını ve herhangi bir gerekçe gösterilmediğini söyledi.

Kimsenin bilmediği araştırma

Velilerden Erkan da bölgede imam hatip ortaokuluna ihtiyaç olup olmadığına dair herhangi bir araştırma ya da anket çalışması yapılıp yapılmadığını sorduğunu söyledi. Müdürün, çalışma yapıldığını söylediğini aktaran Erkan, sonuçları istediğinde "Bilgiler bizde saklı" yanıtını aldığını söyledi.

‘Ben varken size okul yok'

Velilerden Gülsüm Kırılmaz, Sıtkı Verim'in kendilerine en son "Nereye giderseniz gidin, ben bu koltukta oturduğum sürece size okul vermeyeceğim" dediğini aktardı.

Sendika.Org

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…