İkizdere halkından HES protestosu

7 Şubat 2013
İkizdere halkından HES protestosu

Rize'nin doğal SİT alanı ilan edilen İkizdere Vadisi'ndeki maden suyu kaynağının yer aldığı Şimşirli Köyü'nde yapımına başlanan hidroelektrik santral (HES) projesine karşı çıkan köylüler oturma eylemi yaparak İkizdere karayolunu ulaşıma kapattı.

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 22 Ekim 2010 tarihinde doğal SİT alanı ilan edilen İkizdere Vadisi'nde bir HES projesi bitiyor, diğeri başlıyor. Mahkeme kararları ve yöre halkının protestolarına rağmen yapımı tamamlanan 3 HES projesinin ardından, bu kez de maden suyu kaynağının bulunduğu Şimşirli Köyü'nde HES yapımı için çalışma başlatıldı. Şimşirli Köyü girişinde toplanan yaklaşık 500 kişi, 'Deremiz köyümüz, köyümüz deremiz' pankartı ile İkizdere karayolunu kapattı. Jandarmanın uyarılarına rağmen 1 kilometre mesafedeki HES inşaat alanına doğru yürüyüşe geçen kalabalık, 'Kararlıyız haklıyız, kazanacağız', 'Şimşirli'de HES'e hayır' ve 'Maden suyu bizimdir, bizim kalacak' sloganlarıyla şantiye sahasına yaklaştı. Köylülerin yolu Jandarma tarafından kesildi. Jandarma görevlileri ile köylüler arasında tartışma yaşandı.

YOLDA OTURMA EYLEMİ

Jandarma'nın yürüyüşe izin vermemesi üzerine köylüler karayolunda oturma eylemine başladı. Bir süre karayolunda oturan köylüler daha sonra geri dönerek köy girişine doğru yürüyüşe geçti. Yolu kapatan köylülerle Jandarma komutanı arasında sert tartışmalar yaşandı. Ancak köylüler yolu açmadı. Köy girişinde bir süre daha oturma eylemi yapan grup, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından maden suyu kaynağının yanında toplandı.

'KIRGIN VE KIZGINIZ'

Burada konuşan Şimşirli Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hızır Özcan, köylerinde yapımına başlanan HES projesinin felaket projesi olduğunu öne sürerek, kırgın ve kızgın oldukları ancak ümitsiz olmadıklarını söyledi. HES yapımının köyleri için faydalı olacağına ikna olmadıklarını ifade eden Özcan, şöyle konuştu:

"Maden suyumuz, köyümüzün sembolü olan şifalı bir sudur. Bu proje onu yok edecek. Kırmızı pullu alabalığımız, derede su kalmayacağı için yok olacaktır. Yapımcı firma dürüst davranmayarak köylüleri bilgilendirmemiş, onaylarını alma gereği duymamıştır. Hazırlattığı rapor eksiklerle doludur. Maden suyumuzdan, alabalığımızdan, balımızdan ve dağ horozumuzdan bahsetmemiştir. Yapımcı firmanın tutumu ve tarihten gelen husumet bazı tatsız hadiselerin tekrarlanma riskini artırmıştır.'

Grup daha sonra alkış ve ıslıklarla dağıldı.

Cumhuriyet

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…