Suriye muhalefetinden Türkiye'ye terörist tepkisi

26 Ocak 2013
Suriye muhalefetinden Türkiye'ye terörist tepkisi

Suriye Ulusal Koordinasyon Kurulu, Türkiye'nin, halka saldıran, malını gaspeden silahlı unsurların kendi toprakları üzerinden Suriye'ye geçişine müsaade etmesine tepki gösterdi. Dünya kamuoyunu Türkiye'ye baskı yapmaya çağırdı.

UPI'nin haberine göre Suriye'deki en geniş tabanlı sivil muhalefet örgütü olan Ulusal Koordinasyon Kurulu, önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin yabancı savaşçıların kendi toprakları üzerinden Suriye'ye geçişine son vermesi için uluslararası toplumdan Türkiye'ye baskı yapmasını istedi.

Kurul "Dışarıdan gelen bu gruplar, başta Türkiye olmak üzere yabancı ajandaya sahiptir. Yabancı savaşçıları silahlandıran ve Suriye'nin egemenliğini çiğneyerek Suriye'ye geçişine imkan sağlayan Türkiye'dir. Bu, Suriye halkının, onur ve özgürlük devriminin yararına değildir" dedi.

Ulusal Koordinasyon Kurulu, Ahraru'ş-Şam, Ahrar el Umme ve Ahfad-ı Resul gibi silahlı örgütlerin Ras el-Ayn'daki sivillere ve Suriye rejiminin kontrolünden çıkan devlet kurumlarına saldırdığını, bölge halkını evlerini terk etmeye zorlayarak halkın malını mülkünü gasp ettiğini kaydetti.

Ulusal Koordinasyon Kurulu, ayrıca terör ve araçlarının Suriye'ye nakline kasıtlı olarak göz yuman Türkiye hükümetine baskı yapması için uluslararası topluma çağrıda bulundu.


 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…