Fazıl Say'a bir soruşturma ve 5 yıl hapis daha!

7 Aralık 2012
Fazıl Say'a bir soruşturma ve 5 yıl hapis daha!

"Saçma sapan mahkeme" dediği için 3 yıl.  internette, kendisine küfür, hakaret ve tehdit yağdıranlara  "İt-kopuk" dediği için 2 yıl. Say soruyor: "Merak ettiğim şey; Amaçları ne? Ben hapse girince başarılı mı oluyorlar? Evet oluyorlar! Onların amacı yaratmak değil, yıkmak. Ne yapacağımı pek bilmiyorum. Bir piyanist hapis yatamaz. Hayatı biter. Daha iyisi gitmektir."

"Irmaklardan şaraplar akacak" diyorsun

Cennet-i ala meyhane midir?

"Her Mümin'e iki huri" diyorsun

Cennet-i ala kerhane midir?"

Dünyaca ünlü şair Ömer Hayyam'ın bu dizelerini paylaşan bir izleyicisin twitter mesajını retweet yapan Fazı Say, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla hakim karşısına çıkmıştı. Hakkında 1.5 yıl kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde geçtiğimiz aylarda görülmüştü.

Ünlü sanatçı Fazıl Say hakkında şimdi de ikinci bir soruşturma açıldı. Say gelişmeleri resmi facebook hesabından şöyle duyurdu:

Hakkımda ikinci bir soruşturma daha açıldı.

"Saçma sapan mahkeme" dediğim için 3 yıl.

"İt-kopuk" dediğim için 2 yıl.

Toplam 5 yıl.

Hakkımda açılan ilk dava ise Şubat ayında devam edecek. "Dini değerleri aşağılamak" (!) suçu.

Onunla beraber altı buçuk yıl.

Yıllardır internette yüzbinlerce kişi tarafından paylaşılan herkesçe bilinen, Hayyam'ın bir dörtlüğünü internette "retweet" ettiğim için açılmıştı bu dava.

Önce herkes bunu şaka zannetti, bu soruşturmayı.

Dava açıldı. Bütün dünya bunu "çok saçma ve çok haksız" buldu. Dünya medyası ayağa kalktı. Türkiye rezil oldu. Dava Şubat'a , 2. celseye kaldı.

Ama ben bir tv programında herkes gibi "saçma sapan" dediğim için bir 2 yıl daha...

"İt-kopuk" kelimesini ise, internette, küfürler, hakaretler, tehditler yağdıranlar için demiştim. Programı seyredebilirsiniz.

Bize edilen ana avrat küfürler, bin çeşit hakaret ve tehditlere hiç kızmayalım, ama "it-kopuk" dersek hapis ?

Bilmiyorum.

Merak ettiğim şey; Amaçları ne? Ben hapse girince başarılı mı oluyorlar? Evet oluyorlar! Onların amacı yaratmak değil, yıkmak.

Onlar insan olamıyorlar. Farklılıkları, hapis ile cezalandırmak istiyorlar.

Türk medyası ise, beni düşman ilan etti, manipüle ettiği sebep ise, Türkiye'deki bir ticari müziğin değersizliğini söylemiş olmam, bu yüzden her gün, ama her gün aleyhimde yeni bir şey yazmaktalar, utanmadan, sıkılmadan, bunalmadan.

Ne yapacağımı pek bilmiyorum. Bir piyanist hapis yatamaz. Hayatı biter. Daha iyisi gitmektir. 12 yaşımdaki kızımı bırakıp gitmenin ise planını henüz yapmadım. Ama yapabilirim. Ya da onu da beraberimde götürmeyi düşünebilirim. Daha fazla cezalandırılmak isteniyorum.

Bu inanılmaz faşizme karşı susmam isteniyor ve sanırım bunu da her tür manipülasyon eşliğinde başarırlar. Ama başardıkları ne olacak? Yıkmak mı? Yaratmak varken yıkmak mı? Buyrun... Alkışlayın onları. Alkışlayın. FAZIL SAY

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…