Muhalefetten Mursi'ye son uyarı

5 Aralık 2012
Muhalefetten Mursi'ye son uyarı

Mısır'da yüz bini aşkın kişi Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yetkilerini artıran kararnameyi ve yeni anayasa taslağını protesto etti. Bir çok yerde polisle çatışan muhalifler, sokaklarda sabahladı.Mursi'nin protestolar sırasında sarayda olduğu ancak kitlenin giderek çoğalması ile arka kapıdan kaçtığı bildirildi.

KAHİRE- Mısır'da Mursi karşıtları anayasa taslağını protesto için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürüdü. Mısırlılar, 15 Aralık'ta referanduma sunulacak olan yeni anayasayı ve Muhammed Mursi'nin geçtiğimiz ay tüm yetkileri elinde toplayan kararnamesini protesto etti.

Sosyalist, komünist, liberal ile Kıptiler gibi azınlıklardan oluşan muhalif kesimlerin "Muhammed Mursi'ye son uyarı" sloganı ile düzenlediği eylemlere yüz binlerce kişi katıldı.

Kahire'de Nur Cami, Aynu Şems Üniversitesi ve Rabiatu'l Adeviyye Camisi önünden Başkanlık Sarayı'na yürüyen kitle en çok "Halk rejimin düşmesini istiyor" sloganını attı.

Gece, Başkanlık Sarayı binasının önünde toplanan on binlerce kişi, bina önündeki dikenli telleri aştı. Polis, telleri şana binlerce kişiye saldırdı. Gaz bombası ve tazyikli suyla eylemi dağıtmaya çalışan polise eylemciler molotof kokteyli ve taşlarla karşılık verdi. Şubat 2011'de eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i deviren ayaklanmada olduğu gibi "Firavun Mursi" sloganını haykıran eylemciler, Başkanlık Sarayınin önünde sabahladı.

Mursi'nin protestolar sırasında sarayda olduğu ancak kitlenin giderek çoğalması ile arka kapıdan kaçtığı bildirildi.

Mısır'ın ikinci büyük kenti İskenderiye'de de geniş çaplı ptotestolar yapıldı. Burada da eylemciler ile polis arasında çatışma yaşandığı bildirildi.

Ülkenin farklı kentlerinde düzenlenen protesto gösterilerinde toplam 31 kişinin yaralandığı belirtildi.

Anayasa taslağındaki düzenlemelere gazetelerdende protestoler geldi. Bazı gazeteler çıkmadı bazıları ise birinci sayfaları siyah olarak çıktı. Bugün de televizyon kanallarının yayın yapmayacağı bildirildi.

Yeni anayasa için 15 Aralık'ta referandum yapılacak. Anayasa taslağına karşı çıkanlar düzenlemelerin aceleye getirildiğini, azınlıkların ve kadınların haklarının korunmadığını belirtiyor. Liberallerin liderlerinden Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed El Baraday, yeni anayasa taslağının "tarihin çöplüğüne" atılacağını söyledi.

Muhalefetin en çok karşı çıktğı maddelerin başında Mübarek dönemi anayasasında da yer alan "İslam hukuku ilkeleri"nin Mısır yasalarına temel oluşturması gerektiğine dair düzenleme. Anayasa taslağı, İslam hukuku ile ilgili konularda Sünni İslam'da yetkin otorite olarak görülen El Ezher Üniversitesi'ne danışılmasını öngörüyor. Birçok kesim bu durumun yasa oluşturulmasında din adamlarına fazla yetki tanımasından korkuyor..

Mursi, 22 Kasım'da, yetkilerini genişleten, kendi kararlarını ve Anayasa Hazırlık Komisyonu'nu yargı denetimi dışında bırakan genelge yayınlamıştı. O günden bu yana Tahrir Meydanı'nı boş bırakmayan Mursi karşıtları yeni anayasanın insan haklarını ihlal edeceğini belirterek, iptal edilmesini istiyor. (ETHA, BBC)ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…