Sandy Kasırgası, Hafta Başında New York ve New Jersey'i Vuracak

28 Ekim 2012
Sandy Kasırgası, Hafta Başında New York ve New Jersey'i Vuracak

Güney'de onlarca kişinin ölümüne neden olan Sandy kasırgası nedeniyle New York ve New Jersey'nin de aralarında bulunduğu doğu kıyısındaki eyaletlerde olağanüstü hal ilan edildi. En kötü olasılıklar için hazırlandıklarını söyleyen New Jersey Valisi Chris Christie de kıyı bölgelerindeki eyalet sakinlerinin büyük kısmına tahliye emri verdiğini söyledi.

Uzmanlar ABD'nin 3'te birini ve 66 milyon Amerikalıyı etkileyebileceği düşünülen Sandy kasırgası nedeniyle New York'ta 400 bin kişinin tahliye edilebileceğini ve New Jersey'nin ise 10 güne kadar sürebilecek elektrik kesintileriyle karşılaşabileceğini söylüyor.

İrene'den daha şiddetli olduğuna dikkat çekilen kasırganın 1 milyar dolar zarara neden olacağı tahmin ediliyor.

En kötü olasılıklar için hazırlandıklarını söyleyen New Jersey Valisi Chris Christie de kıyı bölgelerindeki eyalet sakinlerinin büyük kısmına tahliye emri verdiğini söyledi.

Meteoroloji uzmanları, kasırganın vurduğu bölgelerde şiddetli rüzgar ve yağış, kıyı bölgelerinde su baskınları ve yüksek yerlerde kar görülebileceğini bildirdi.

Başkan Barack Obama, aralarında İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ve Federal Acil Durumlar Yönetim Dairesi (FEMA) Başkanı Craig Fugate'in de aralarında bulunduğu yetkililerle kasırga hazırlıklarını görüştü. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Başkan Obama'nın, tüm kaynakları seferber etmek üzere FEMA başkanını görevlendirdiği bildirildi.

Sandy'nin Salı günü erken saatlerde Amerika'nın doğu kıyılarına çıkması bekleniyor. Cadılar Bayramı'na denk gelmesi yüzünden kasırgaya Frankenstein filmlerinden esinlenerek "Frankenstorm" adı verildi.

Amerika Ulusal Kasırga Merkezi, çok büyük bir çapa sahip kasırganın rüzgar hızının saatte 160 kilometreye ulaştığını bildiriyor.

Sandy Kasırgası'nın Pazartesi ve Salı günleri arası Amerika'nın doğu kıyılarına ulaşması ve Florida'dan Kuzeydoğu Amerika'ya kadar tüm bölgeleri etkisi altına alması bekleniyor.

A wave crashes over the protecting sandbags in front of the houses on the east side of Ocean Isle Beach during Hurricane Sandy in Ocean Isle Beach, North CarolinaAmerika'nın başkenti Washington, New York, Maryland, Virginia ve Kuzey Carolina eyaletleri olağanüstü hal ilan etmiş durumda. Elektrik şirketleri de günler sürecek kesintilere karşı müşterilerini uyarıyor. Yetkililer ayrıca ailelere içme suyu, konserve gıda ve pil depolamalarını tavsiye ediyor.

58 Can Aldı

Karayipler'de, Sandy kasırgası nedeniyle ölenlerin sayısı 58'e yükseldi.

Karayipler'i vuran ve rotasını ABD'nin doğu kıyılarına çeviren kasırga, ardında en az 58 ölü bırakırken, bu sayının daha da artmasından endişe ediliyor.

Kasırganın Jamaika, Küba ve Bahamalar'ı doğrudan etkilediği, en fazla can ve mal kaybınınsa yağışların salı gününden bu yana neredeyse hiç durmadan sürdüğü Haiti'de yaşandığı belirtildi.

Resmi rakamlara göre, kasırgaya şu ana kadar 44 kurban veren Haiti'de, başkent Port-au-Prince'in kuzeyindeki nehrin yükselmeye devam ettiği ve taşması durumunda daha fazla can kaybı olabileceği uyarısında bulunuluyor. Çok sayıda kişinin yaralandığı kasırga sırasında kaybolanların da bulunduğu kaydediliyor.


NY Başkonsolosluğu Kriz Çağrı Merkezi Oluşturdu

T.C. New York Başkonsolosluğu, Sandy kasırgasından etkilenecek TC vatandaşları için kriz çağrı merkezi oluşturdu.

Sandy kasırgasından etkilenecek eyaletlerde yaşayan TC vatandaşları için kurulan kriz masası çağrı merkezi telefon numaralarının; 1-201-515 4417 ila 1 888- 566 7656 olduğu bildirildi.

Başkonsolosluk tarafından yapılan yazılı açıklamada; ‘‘Hafta başından itibaren Amerika'nın doğu kıyılarını ve görev çevremizde yer alan eyaletleri etkisi altına alması beklenen Sandy kasırgasından etkilenebilecek vatandaşlarımızın acil bir durum karşısında ulaşabilmeleri için Başkonsolosluğumuzca bir ‘'Kriz Çağrı Merkezi" oluşturulmuştur. İhtiyaç duyulması halinde vatandaşlarımız Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezi'ni de payday loan western union payout arayabilirler'' denildi.

Kasırga süresince Türk vatandaşlarının yerel makamların uyarılarını göz ardı etmemesi istenilen Başkonsolosluk bildirisinde, ‘‘vatandaşlarımızın tedbirli olmaları önem arzetmektedir'' denildi.


 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…