İHD'den Samatya açıklaması: Madem katil belli neden dosya gizli?

11 Mart 2013
İHD'den Samatya açıklaması: Madem katil belli neden dosya gizli?

Samatya saldırılarının şüphelisi M.N. ile görüşen avukat Eren Keskin, dosyadaki gizlilik kararının kaldırılmasını ve şüphelinin ruh sağlığının yerinde olup olmadığının araştırılmasını talep etti. İHD adına basın açıklaması yapan Ayşe Günaysu ise saldırganın saldırıları "hırsızlık amaçlı" yaptığının belirtildiği ancak İHD'nin birebir mağdur yakınları ile yaptığı görüşmede bunun aksi ifadelerin yer aldığı hatırlatıldı.

İnsan Hakları İstanbul Şubesi Samatya'daki saldırılara ilişkin bugün bir basın toplantısı düzenledi. Konuyu başından beri takip eden İnsan Hakları Derneği 'nin(İHD) Beyoğlu'ndaki binasında yapılan toplantıda saldırılarla ilgili tutuklanan M.N.'yi cezaevinde dün ziyaret eden avukat Eren Keskin görüşmenin içeriğini aktarmak üzere söz aldı.

Keskin, Samatya'daki saldırılarla ilgili tutuklanan M. N.'nin dosyasındaki gizlilik kararının kaldırılması gerektiğini bu sayede kafadaki soru işaretlerinin ortadan kalkabileceğini söyledi.

"M.N.'nin yanında başkaları var mıydı?"

Keskin, M.N.'nin görüşme sırasında sürekli ağladığını "Sen mi yaptın?" sorusuna "Hiçbir şey hatırlamıyorum ancak polisler öyle diyorsa yapmışımdır" dediğini aktardı.

"Benim izlenimim, M.N.'nin hasta bir kişiliğe sahip olduğu yönünde. Bu saldırıların sorumlusu M.N. olabilir de olmayabilir de. Eğer o ise bu saldırıları tek başına yapmamış da olabilir. Çünkü fiziksel olarak tek başına yapabilecek olduğu izlenimine kapılmadım. Görgü tanıkları da arabada iki kişinin beklediğinden bahsediyordu. Ayrıca M.N. madde bağımlısı ve bir müddet tedavi görmüş. Yani kullanılmaya müsait bir kişilik yapısı var."
"Neden dosyada gizlilik var?"

Keskin, dosyada neden gizlilik kararı olduğunu ve kamuoyundan neyin gizlenmek istediğini anlayamadıklarını ifade etti ve bu gizlilik kararının kafalardaki "şüphe ve soru işaretlerinin ortadan kaldırılması için kalkması gerektiğini belirtti.

M.N.'nin ruhsal yapısının bozuk olduğuna dair kuvvetli emareler olduğunu belirten Keskin, şüphelinin bu saldırıları tek başına yapıp yapmadığının irdelenmesi gerektiğini ve ruhsal yapısının Adli Tıp Kurumu'nda incelenmesi gerektiğini ifade etti.
"Şüpheler ortadan kaldırılmalı"

İHD adına basın açıklaması yapan Ayşe Günaysu ise saldırganın saldırıları "hırsızlık amaçlı" yaptığının belirtildiği ancak İHD'nin birebir mağdur yakınları ile yaptığı görüşmede bunun aksi ifadelerin yer aldığı hatırlatıldı.

"Turfanda Aşık, evin arka odasına çekilerek dakikalarca dövülmüş ancak evde hiçbir eşya karıştırılmamış, hiçbir şey çalınmamıştı. Sultan Aykar, dövülmüş, tekmelenmiş ancak saldırgan elindeki çantayı almaya teşebbüs etmemişti. "

Günaysu, saldırının bir Ermeni tarafından yapılmasının bu saldırıların "ırkçı saiklerle" yapılmadığına bir kanıt teşkil etmediğini Emniyet'in sorunu çözülmüş olarak kabul etmemesini, M.N.'nin "kullanılmış" olabileceğine dair şüphelerin ciddiyete alınması ve olayın aydınlatılmasını talep etti.


ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…