Beyin kanaması ile bilinci kapalı İlhan Dikme'nin kelepçeli tedavisi(!) son buldu

9 Ekim 2019
Beyin kanaması ile bilinci kapalı İlhan Dikme'nin kelepçeli tedavisi(!) son buldu

Beyin kanaması sonucu bir aydan beri yoğun bakımda olan İlhan Dİkme, bilinci kapalı olduğu halde elleri yatağa kelepçeliydi! Bu insanlık dışı uygulama, insan hakları örgütleri, ailesi ve arkadaşlarının mücadelesi ile şimdilik sona erdi.

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevinde 11 Eylül 2019 tarihinde rahatsızlanarak Kocaeli Devlet Hastanesi'ne, daha sonra da Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk edilerek ameliyata alınan İlhan Dikme, geçirdiği beyin ameliyatı sonrasında yeniden rahatsızlanmış ve uyutularak tedavi altına alınmıştı.
 
Üç haftayı aşan bir süredir değil ayağa kalkmak, gözlerini dahi açamayan İlhan Dikme, hastanenin yoğun bakım ünitesinde, kapısında jandarma beklemesine rağmen yatağa kelepçe ile bağlanmış olarak yatmaktaydı. 
Bileklerinde ödem oluşma tehlikesine dikkat çeken doktorların uyarılarına rağmen kelepçeleri çözülmeyen İlhan'ın durumunu geçen hafta İstanbul İnsan Hakları Derneği Cezaevi Komisyonu 5 Ekim Cumartesi günü F oturumasında gündeme getirmiş ve İlhan Dikme'nin cezasının ertelenmesini talep etmişti.
9 Ekim günü Istanbul Tabip Odasına ve ayrıca hastane doktorunun raporuyla savcılığa başvuran İlhan'ın ailesine, savcılıkta, kelepçe konusunda jandarmanın yetkili olduğu cevabı verilmişti.
Akşam saatlerinde ise İlhan Dikme'nin cezasının üç ay ertelendiği haberi aileye duyuruldu.
 
Sendikal mücadelenin öncülerinden, Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) yöneticilerinden İlhan Dikme, demiryolu emekçisi iken 2010 yılında terör örgütüne yardım etmek suçlamasıyla hakkında açılan davada 3 yıl, 1 ay, 15 gün hüküm giymiş ve  kararın 2019 Şubat ayında onanmasından sonra, Nisan ayından bu yana cezaevinde tutuluyordu.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…