İstanbul’da şiddetli deprem!

26 Eylül 2019
İstanbul’da şiddetli deprem!

İstanbul’da saat 14.00 sıralarında bir deprem meydana geldi. Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi’ne göre depremin büyüklüğü 6.0. Merkez üssünün Marmara Ereğlisi açıkları olduğu belirtiliyor. Depremin ardından, 15 tane daha artçı deprem hissedildi. İstanbul Valiliği, okulların tatil edildiğini duyurdu.

Kandilli Rasathanesi depremin 11.9 kilometre derinliğinde Silivri açıklarında 6.0 şiddetinde olduğunu belirtti. AFAD, Merkez üssü Silivri açıklarında 7 kilometre derinlikte, 5,8 şiddetinde deprem meydana geldiğini açıkladı

İstanbul genelinde şiddetli bir şekilde hissedilen sarsıntı büyük paniğe neden oldu. 

AVCILAR VE SARIYER’DE İKİ CAMİNİN MİNARESİ YIKILDI

Depremde can ve mal kaybı var mı? İmamoğlu’ndan son açıklama

Bağcılar ve Eyüp’te bina çöktüğü, çöken binanın altında kalanlar olduğu bilgisi geliyor. Avcılar Merkez Camii’nin minaresi de yıkıldığı haberleri sonrası AKOM’dan depremle ilgili bilgi alan İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haber Global’e yaptığı açıklamada bu iddiların asılsız olduğunu dile getirdi.

İki caminin minaresi yıkıldı birisi Avcılar’da diğeri Sarıyer’de.Silivri, Büyükçekmece ve Avcılar… Sahil hattı boyunca bir can kaybı sorunumuz yok. AKOM’dayım. Bütün İstanbul’u takip ediyoruz.

İSKİ, İGDAŞ gibi kurumlarımız da teyakkuzda. Sürekli takipte olacağız, en hızlı şekilde vatandaşımızı bilgilendireceğiz. Deprem doğanın gerçeği, mühim olan ne kadar hazır olduğumuz.

Sevindirici olan hiçbir can kaybı haberi almadık. Süreci takip edeceğiz. Çok taze anlar. En hızlı şekilde de vatandaşımızı bilgilendireceğiz. Deprem İstanbul’un bir gerçeği. Birebir yaşayınca daha iyi hissediyoruz. Bunu düzeltmek adına da en taze gündemi olarak her zaman hafızada tutmamız gereken bir husus.

Şu an korkacak bir şey yok. Tedbir masası kuracağız. İlgili kurumlarla paylaştıktan sonra vatandaşlarımızla da şeffaf bir şekilde paylaşacağız.

Şu anda arkadaşlarım 2 noktayı tespit etti, ikisi de asılsız ihbar çıktı. Gelen ihbarlarda çökme gibi bir tespitimiz var, olur olmaz paylaşacağım. Sevindirici olan can kaybı yok. Ufak tefek hasar fotoğrafları geliyor. Tarihi birkaç camide hareketli aksesuarların devrilmesi oldu, hepsini tespit ediyoruz.

1999 depreminden bu yana 20 yıl geçti, depreme hazırlık konusu her an gündemimizde.

İmamoğlu “İstanbullular bu geceyi nasıl geçirsin?” sorusuna ise, “Uzmanlarla görüştükten sonra konuşmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyoruz. Arkadaşlarımızla çalıştıktan sonra kamuoyunu bilgilendireceğiz” dedi.

KANDİLLİ RASATHANESİ DEPREMİN MERKEZ ÜSSÜNÜ AÇIKLADI

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İstanbul’da yıllardır kırılması beklenen Kuzey Anadolu Fayı’nın bir parçasının kırıldığını belirterek, uyarılarda bulundu.

İstanbul Silivri’de 5.8 büyüklüğündeki depremin Kuzey Anadolu Fayı’nda meydana geldiğini kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, Marmara Denizi’nde kırılmakta olan fayın toplam uzunluğunun 50 kilometre olduğunu, bu fay parçasının en fazla 6.9 büyüklüğünde bir deprem üretebildiğini, ancak fayın İstanbul’un güneyinde devam eden parçasının 70 kilometre uzunluğunda olduğunu, bu parçanın tek başına kırılması halinde ise 7.1 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini anlattı. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şöyle konuştu:

“İki fay parçasının toplam uzunluğu 120 kilometre. Bunlar tek parça kırılması halinde 7.4 büyüklüğünde bir depreme neden olabilir. Bu nedenle özellikle Avcılar gibi çürük zemin üzerinde yer alan binalarda hasar oluştu. Bu deprem, geçen günlerde 4.7 büyüklüğünde gerçekleşen depremin öncüsüdür. Ana şok niteliğindedir ve artçı şoklar devam edecektir. O nedenle depremde binaları hasar görenler, AFAD yetkililerine haber vermeli. Özellikle 20 yıldır depremle ilgili çok ciddi çalışmalar yapılıyor. AFAD’ın internet sitesinde depremden önce ve sonrasında neler yapılması gerektiği yazılı. Deprem çantası ve evde alınacak önlemler gibi. Devletin de depreme daha ciddi yaklaşması gerekiyor.”

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…