Davutoğlu: ‘Öyle şeyler olacak ki, seçmen AK Parti’yi terk edecek’

23 Eylül 2019
Davutoğlu: ‘Öyle şeyler olacak ki, seçmen AK Parti’yi terk edecek’

AKP’den istifa ettikten sonra yeni parti çalışmalarına hız veren Davutoğlu ekibiyle yaptığı görüşmede dikkat çeken ifadeler kullandı. Davutoğlu, “Öyle şeyler olacak ki, artık seçmenin büyük bir bölümü AK Parti’yi terk edecek” dedi.

İktidar partisinde Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partileşme çalışmaları ile hız kazanan çözülme sürüyor. AKP yönetimi ise, Davutoğlu cephesinden gelecek hamlelere odaklandı.

Yeni Çağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre; Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ise ekibiyle sık sık toplantılar yaparak son durumu değerlendiriyor. AKP’den istifa eden eski bir milletvekili, son yapılan toplantıda, Ahmet Davutoğlu’nun “Öyle şeyler olacak ki, artık seçmenin büyük bir bölümü AK Parti’yi terk edecek” dediğini ifade etti.

'3 Ağustos'ta Sakarya'da yaptığı konuşmada “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz. Neden mi? Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman eminim en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” ifadelerini kullanan Davutoğlu’na ‘süreci açıkla’ çağrısı yapılmış, HDP ise araştırma önergesi vermişti.

Davutoğlu'nun bu şimdiki çıkışı, benzer iddiaların, özellikle katliamların yapılmasında Erdoğan'ın etrafında olan çetelerin rolünü de gündeme getirebilecektir. Sadece Türkiye'de  yapılan katlimalar değil, IŞİD'in Avrupa'da gerçekleştirdiği katliamlar da. Bilindiği gibi bu katliamların vukubulmasından bir gün önce Erdoğan Avrup ülkelerini 'terör sizi de vurur' söylemleriyle tehdit ediyordu.

Mesela, 2016 mart ayında, Brüksel'deki kürt örügütlerinin çadır açmasına izin verilmesini eleştiren Erdoğan "O bombalar sizin şehirlerinizde patladığında bizim ne hissettiğimizi anlayacaksınız, ancak çok geç olacak" demiş iki gün sonra IŞİD Brüksel'de 34 kişinin öldüğü bir katliamı gerçekleştirmişti.

“TABAN AK PARTİ’NİN AİLE ŞİRKETİ HALİNE GELDİĞİNİ GÖRÜYOR”

Ahmet Davutoğlu’nun çalışma ekibinde yer alan eski AKP milletvekili konu ile ilgili, “Davutoğlu’nun partisi doğrudan AK Parti tabanına hitap edecek. AK Parti’den ciddi oranda bir oy koparma potansiyelimiz var. Bunun hesabı yapıldı. AK Parti’nin küskünlerden de geniş katılımlar olacak. AK Parti’nin bir aile şirketi haline geldiğini artık taban görüyor.” dedi.

“SARAY, DAVUTOĞLU’NUN SÖZLERİNİ DUYDU”

Davutoğlu’na yakın kaynaklar, “AK Parti içinde bugün Davutoğlu’na karşı olanların bile yakında Davutoğlu ve Babacan hareketinin içinde yer alabileceklerini de hesaba katmak gerekiyor.” diye konuştu.

Davutoğlu’nun yakın çevresine “Öyle şeyler olacak ki, artık seçmenin büyük bir bölümü AK Parti’yi terk edecek” dediğini iddia eden eski milletvekili, bu sözlerin Saray tarafından duyulduğunu aktardı. Saray çevrelerinin, Davutoğlu’nun Başbakanlığı dönemine ait bildiklerini kamuoyuyla paylaşmasından çekindiği iddia edildi.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…