Barolardan Feyzioğlu hamlesi!

4 Eylül 2019
Barolardan Feyzioğlu hamlesi!

Cumhubaşkanlığı Külliyesinin yasadışı olduğuna dair Danıştay İdari Daireler Kurulunun oybirliği ile aldığı karara rağmen Kaçaksaraya giden Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetimi için "güven oylaması" gündemde.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 2019/117 nolu kararı ile, tarihsel SİT alanında kamusal hizmet binası yapılmasına kapı açan kararı ikinci kez hukuka aykırı buldu. 271 sayılı ilke kararına yaslanarak AOÇ alanı üzerinde, tutarı tam açıklanmayan bütçe kaynaklarıyla yaptırılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin, hukuk ve yargı nezdinde kaçak bir yapı olduğu Danıştay'ın yeni kararıyla bir kez daha tescillenmiş oldu.

Buna karara rağmen hukuku savunmak en önde gelen sorumluklarından biri olan TTB yönetimi kaçaksaraya gitti. Bir siyasi partinin (AKP) genel başkanının gölgesinde, yargı bağımsızlığı ilkesini değersizleştirerek adli yıl açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde gerçekleşen yeni adli yıl açılış törenine, baroların büyük çoğunluğunun itirazlarına rağmen katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetimi için "güven oylaması" gündemde.

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre TBB ile ilgili yasal mevzuatta olağanüstü seçimli bir genel kurul yapılmasına olanak veren hükümler içermiyor. Bu nedenle TTB yönetiminin son dönemdeki karar, açıklama ve tavırlarından rahatsız olan barolar, olağanüstü genel kurulu toplayıp, bu genel kurulda TBB yönetimi ve Başkan Metin Feyzioğlu için “güven oylaması” istemek üzere hareketlendi.

"HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK, AMA ETİK OLARAK TBB YÖNETİMİNİ BAĞLAR”

Sözcü’ye konuşan TBB yönetimine muhalif baro kaynakları, olağanüstü genel kurul toplanması halinde istenecek “güven oylamasının” da hukuki bağlayıcılığı olmadığını belirttiler. Ancak aynı kaynaklar TBB genel kurulundan çıkacak bir “güvensizlik oyunun” etik açıdan mevcut TBB yönetiminin göreve devam etmesini fiilen imkansız kılacağını vurguluyorlar.

İSTANBUL BAROSU TOPLANIYOR, ANTALYA DESTEKLİYOR, ANKARA DA HAREKETE GEÇİYOR

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu TBB'nin olağanüstü genel kurula çağrılması için delegeleriyle toplantı kararı aldı. İstanbul Barosu'nun kararını Antalya Barosu da olumlu karşıladıklarını açıkladı. Ankara Barosu da genel kurul çağrısını tartışmaya açtı.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…