İmamoğlu Diyarbakır’da: ‘Seçilmişlerin yerine kayyum atanması gaflettir’

31 Ağustos 2019
İmamoğlu Diyarbakır’da: ‘Seçilmişlerin yerine kayyum atanması gaflettir’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kayyum darbesinin ardından ziyaret ettiği Diyarbakır’da açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır’da katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin mezarını da ziyaret eden İmamoğlu, kayyum darbesine ilişkin konuştu. Kayyum atamalarına tepki gösteren İmamoğlu, “Seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyum atanması ne yazık ki gaflet ve delalettir” dedi.

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan İmamoğlu’nun şunları kaydetti:

DÜĞÜN DAVETİNİ HATIRLATTI

“Diyarbakır’ın sıcak karşılaması bize bütün sıcaklığını havaalanında hissettirdi. Çok mutlu oldum, beni karşıladılar. Seçim öncesi bir gencimiz sosyal medyadan gelip kampanyanda çalışacağım, düğünümü erteliyorum demişti.

Düğünümü seçimden sonra sizinle beraber yapmak istiyorum demişti. Bu sosyal medyada da baya gündem olmuştu. Mutlaka düğününe katılacağım demiştim. Böyle bir seyahat planlanmıştı. Diyarbakır üzerinden de geçerek selamlamayı arzu etmiştik.

Tabii bu seyahat bir düğüne gidişin yanı sıra farklı anlamlar da kazandırdı. Elbette Diyarbakır’a gelip bu kadim kenti hissetmek çok değerli. Ben iki yıl önce ilk kez geldiğimde çok etkilenmiştim.

Böyle güzel ve kadim bir kentin birçok medeniyeti içerisinde barındırmış, farklı etnik grupları içerisinde barındırmış şehrimizi elbette gönül farklı bir noktada görmek ister. Gerçekten ilgi duyulan, gelinip gezilen bir kent olmasını arzu ederim. Ancak bugün yüklenen anlam gereği benim sizlere elbette birkaç şey söylemem lazım.

‘DEMOKRASİ ADINA ÖNEMLİ BİR SEÇİM YAŞADIK’

Öncelikle bir şey söyleyeyim. Çok değerli bir seçim süreci yaşadık. Demokrasi adına çok önemli bir seçim yaşadık, İstanbul’da özellikle bir nevi iki turlu olması çok daha farklı anlamlar yüklemiştir. 31 Mart ve 23 Haziran süreci vatandaşımızın tamamının demokrasiye sahip çıkma duygusu ispat olunmuştur.

Yani oy versin vermesin herkes demokrasi için mücadele etmiştir bence. Günün sonunda Türkiye’de demokrasi kazanmıştır. Onun için devletimizi, milli birliğimizi, siyasal sistemimizi, üzerine inşa ettiğimiz çok değerli kavramlar var ve bunları hiçbir zaman unutmamalıyız.

Cumhuriyet, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve milli irade. Bu kavramların içini boşaltmak, değersiz kılmak, geçersiz hale getirmek devletimize yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir. Bu kavramların ardında çok köklü bir tarih yatıyor.

‘KAYYUM ATAMASI GAFLET VE DELALETTİR’

Dün 30 Ağustos Zafer Bayramımızı İstanbul’da büyük bir coşkuyla kutladık. Elbette eksikliklerimiz olacak ama yıllar içerisinde bunları tamamlayacağız. Hangi siyasi görüş, hangi inançtan, hangi kökenden olursa olsun egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyenlerin yazdığı ve yazmaya devam ettiği çok onurlu bir tarihtir bu.

Bizler bir kişinin, bir ailenin, bir grubun ya da bir kesimin değil milli iradesine uygun olarak yönetilme kararlılığını ortaya koymuş, bunun için bedeller ödemiş bir devletin vatandaşlarıyız. Böyle bir ülkede kendi iradesini milletin iradesinden üstün görme gafletine düşenler bunun bedelini en ağır şekilde öderler.

‘HUKUKTA KARŞILIĞI BULUNMAYAN….’

Seçilmiş belediye başkanlarının soyut ve hukukta karşılığı bulunmayan, kamu vicdanını ikna etmekten uzak sebeplerle görevden alınarak yerine kayyum atanması da ne yazık ki gaflet ve delalettir. Seçimle gelenin seçimle gitmediği yerde ne demokrasi olur ne de hukukun üstünlüğü kalır.”

TAHİR ELÇİ’NİN MEZARINI ZİYARET ETTİ

Diyarbakır temaslarına devam eden İmamoğlu, öldürülen eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin mezarını da ziyaret etti. İmamoğlu’na ziyarette CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da eşlik etti.

İmamoğlu, ziyaretin ardından görevden alınan HDP’li belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Kayapınar Belediye binasında gerçekleşen buluşmaya görevden alınan Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk ve HDP’li milletvekilleri de katıldı.

‘SİZE İSTANBUL’DAN SELAM GETİRDİM’

Buradaki buluşmada “İstanbul’dan size selam getirirdim. Umutluyum, bu sıkıntılı günleri aşarız” diyen İmamoğlu, “Diyarbakır’a daha keyifli gelmek, sizi büyükşehir belediyesinde ziyaret etmek isterdik. İnşallah bir daha ki sefere” dedi.

Yerine kayyum atanan Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ise İmamoğlu’na “İstanbul’daki seçim sonucu bizde umudu büyüttü ama 19 Ağustos’da bir darbe yaşandı. Buna karşı beraber yürümeliyiz. Buraya gelişiniz bizim için bir ışıltı ve güçtür. Beraber yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, HDP’li Kayapınar Belediye Başkanı’na, AKP tarafından İBB’den indirilen Atatürk portresini hediye etti.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…