Yüksek İstişare Kurulu’ denilen Ulema sınıfının ilk işi maaşlarına zam yapmak!

29 Haziran 2019
Yüksek İstişare Kurulu’ denilen Ulema sınıfının ilk işi maaşlarına zam yapmak!

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK), ilk toplantısını yaptı. Kurulun ilk işi maaşlarına 5 bin lira zam yapmak oldu, üyelerinin alacağı maaş 13 binden 18 bine çıkarıldı.

Erdoğan'ın zaten 36 başdaşmanı var. Beştepe Genel Sekreteri Fahri Kasırga, 30 Haziran 2018'de yaptığı açıklamada şöyle demişti: Şu anda Sayın Cumhurbaşkanımızın 36 başdanışmanı var.  Danışman düzeyinde çok sayıda bürolarda hizmet eden arkadaş var'' Yani baş-danışmanlar dışındaki danışman düzeyinde olanların sayısı bilinmiyor. Kasırga bu danişmanlarn aldıkları üceretin 6.400 Tl olduğunu da belirtti.

Başdanışmanlar dışında YİK'in neyi istişare edeceği belirsiz. Belliki, Yeni-Osmanlı'da bir Ulema sınıfı oluşturulmakta.

**

Erdoğan’ın Japonya’ya hareketinden önce yapılan ve bir saat süren toplantıya, AKP’li TBMM eski Başkanları da olan YİK üyeleri Bülent Arınç, Köksal Toptan, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin ile ANAP’lı eski Başkan Yıldırım Akbulut katıldı.
Sözcü gazetesinden Veli Toprak’ın haberine göre kurul üyelerine ödenecek ücretleri Cumhurbaşkanlığı belirliyor. Üyelere imzalatılan ilk sözleşmede maaşın 13 bin lira olarak belirlendiği, daha sonra ise 18 bin liraya çıkartıldığı öğrenildi. Cemil Çiçek, daha önce YİK üyeliğinden aldığı maaşı bağışlayacağını açıklamıştı.

HER ÜYEYE ODA VE SEKRETER

TBMM Başkanlığı, başbakanlık yapmış ve devlete hizmet etmiş kişilerin bilgi ve birikimlerinden istifade edebilmek için oluşturulan YİK üyeleri için Beştepe’de birer oda ve sekreter tahsis edildi. Şu ana kadar sadece Arınç’a verilen odanın hazırlandığı, diğer üyelerin odasının ise düzenlendiği belirtildi. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin ise kurul üyeliği teklifini kabul etmemişti. TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk’a ise üyelik teklifi yapılmamıştı.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…