Reuters: AKP'nin anketinde İmamoğlu Yıldırım'ın 3 puan önünde

30 Mayıs 2019
Reuters: AKP'nin anketinde İmamoğlu Yıldırım'ın 3 puan önünde

AKP’nin yaptırdığı ankette mazbatası geri alınan CHP'li Ekrem İmamoğlu’nun AKP adayı Binali Yıldırım’ın 3 puan önünde olduğu iddia edildi.

Uluslararası haber ajansı Reuters, AKP’nin yaptırdığı son ankette İmamoğlu’nun üç puan önde olduğunu bildirdi. Ajansın kaynağı ise AKP’li bir yetkili.

Reuters AKP kaynaklarına dayanarak 23 Haziran’da tekrar edilecek İstanbul seçimleri için parti tarafından yaptırılan son ankette CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun üç puan önde çıktığını bildirdi.

Diken’in aktardığına göre uluslararası haber ajansına konuşan AKP’li bir yetkili, “İmamoğlu’nun daha farklı şekilde önde olduğu başka anketler de oldu ama partimizin yaptırdığı son ankette İmamoğlu üç puan önde. Önümüzdeki dönemde Erdoğan’ın ağırlığını koymasıyla farkın lehimize dönme ihtimali var" dedi.

Aynı yetkilinin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere bazı üst düzey partililerin seçim için İstanbul’a ‘kamp‘ kurduğu ve sonucun Yıldırım lehine olması için kampanya yürüttüğünü söylediği de aktarıldı.

AKP’li yetkili, “Elbette zorlukları var. Kolay bir kampanya değil ama Yıldırım’ın kazanma şansı var” dedi.

 

Öte yandan AKP'ye yakınlığıyla bilinen MAK Danışmanlık'ın bu hafta açıkladığı kamuoyu araştırmasından, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi adayı İmamoğlu'nun AKP adayı Binali Yıldırım'ın yaklaşık iki puan önünde olduğu sonucu çıkmıştı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart'ta düzenlenen yerel seçimlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptaline ilişkin 250 sayfalık gerekçeli kararını 22 Mayıs tarihinde açıklamış, muhalefet partilerin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcileri kararın "siyasi" ve "hukuk dışı" olduğu değerlendirmesinde bulunmuştu. 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…