Soylu: Oyları sandık başkanları çaldı(!) O zaman 2018 seçimlerini de iptal edin

17 Mayıs 2019
Soylu: Oyları sandık başkanları çaldı(!) O zaman 2018 seçimlerini de iptal edin

TGRT Haber’de İstanbul’da sandık kurulu başkanlarının oy hırsızlığını yaptığını ileri süren Bakan Soylu, “83 bin bal gibi oyu Binali Yıldırım’ın karşısında oy sıfır olarak yazılmış. Bunu yapan sandık kurulu başkanları” iddiasında bulundu.

‘OY VE ÖTESİ BU SEÇİMDE SEFERBER OLMADI’

“Bu seçim hariç, CHP her girdiği seçimde seçim öncesi ve sonrasında ‘hırsızlık var’ der. Bilgisayar hileleri, uçucu mürekkepler böyle aklımıza bile gelmeyecek saçma sapan bahaneler üretiyorlar. Bir tek bu seçimde bir şey söylemediler” ifadelerini kullanan Soylu, iddialarını şöyle sürdürdü: “Halk evleri seferber olurdu, oy ve ötesi seferber olurdu, bir de kendileri olurdu bu seçim de bunlar olmadı. İstanbul seçimi için düzeltilen seçim kurulu başkanları eski alışkanlıklarıyla kaymakamın verdiği listeyi aldılar. TV’de bunların avukatları seçim kurulu hakkında çıkıp yalan yanlış konuşuyorlar bu da doğru değil.

‘OYLARI SANDIK KURULU BAŞKANLARI ÇALDI’

“YSK’nın son kararı olsa partilere seçim kurulu başkanlarını verecek olsaydı bugün bunları konuşuyor olmazdık. 230 bin memurun kaydını biz sarı zarflarla verdik” şeklinde konuşan Soylu, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde aynı sandık başkanlarının görev yaptığını unutmuş olmalı ki, şu iddiada bulundu:

“Burada bize sormadan hangi memurun nereye verildiğini hangi sandığa verildiğini bilemeyiz ki. 83 bin bal gibi oyu Binali Yıldırım’ın karşısında oy sıfır olarak yazılmış. İşte neden çalınmış diyorum onları. Bunu yapan sandık kurulu başkanları. Milletimin oylarını başka partilere yazmışlar. Bunu sandık kurulu başkanları dışında kimse yapamaz. Bu konuda tek hak iddia edemeyecek kurum CHP’dir.”

 

‘BİZİM GEÇMİŞİMİZDE OY HIRSIZLIĞI HİÇ OLMADI’

Başta 16 Nisan Anayasa referandumu olmak üzere, her seçim döneminde gerek bağımsız heyetler gerekse siyasi parti görevlilerince oy hırsızlığı yapıldığı ve sandık sonuçlarının şaibeli olduğuna dair eleştiriler hala sıcaklığını korurken, Soylu, kendi tarihlerinde oy hırsızlığının hiç yaşanmadığını öne sürdü.

Türkiye gazetesinin TGRT Haber yayınından aktardığına göre Soylu, devamında şunları söyledi:

“Bizim geçmişimizde oy hırsızlığı hiç olmadı. Onların oy gaspı oldu. Allahtan da millet iradesinden de korkarız. Milleti döverek oylarını alan bir siyasetin temsilcisi hiç olmadık.

Sandık kurulu üyesinin başkanı sandık kurulu başkanıdır. CHP akrabası sandık başkanları var. Bu hile metodu bunlara net bir şekilde anlatılmış. Geninde hile olanlar bunu yaparlar.”

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…