Saray’dan belediyelere ilk müdahale.. Yetkiyi üzerine aldı!

19 Nisan 2019
Saray’dan belediyelere ilk müdahale.. Yetkiyi üzerine aldı!

Hükümet, seçimin ardından belediyelerdeki görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında değişikliğe gitti. Ve dahası yönetmelikle ilgili yürütme yetkisi de artık Cumhurbaşkanı'nda.

Hükümet, seçimin ardından hızla belediyelerdeki personelin atama yönetmeliğini değiştirdi. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik’te değişiklik yapıldı.

SINAV KONULARINI KİMİN BELİRLEYECEĞİ YENİDEN DÜZENLENDİ

Mahalli idarelerde görevde yükselme için yapılacak yazılı sınavın hangi konularda olacağının kim tarafından belirleneceği yeniden düzenlendi.

Değişikliğin ardından belediyeler ve bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda yazılı sınavın hangi konularda olacağına bundan böyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı karar verecek.

İl özel idareleri ve bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda ise yetki yine İçişleri Bakanlığı’nda olacak. Önceden bütün mahalli idarelerde yazılı sınav konuları İçişleri Bakanlığı tarafından belirleniyordu.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları ise talep halinde belediyelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, il özel idarelerinde ise İçişleri Bakanlığı tarafından merkezi olarak yaptırılacak. Eskiden burada da tek yetkili İçişleri Bakanlığı’ydı.

ATAMA SİSTEMİNDE DE DEĞİŞİKLİK

Bundan böyle görevlere atanacaklarda aranacak şartları ise belediyelerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, il özel idarelerinde İçişleri Bakanlığı belirleyecek. Görevde yükselme sınavı sonrasında belediyelerde kadro açılmasına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, il özel idarelerinde ise İçişleri Bakanlığı tarafından karar verilecek. Eskiden bu işlemlerde tek yetkili İçişleri Bakanlığı’ydı.

BAKANLAR KURULU YERİNE CUMHURBAŞKANI SORUMLU

Yeni sistemle birlikte yönetmeliğin yürütme maddesinde de değişiklik yapıldı. Yönetmelik hükümlerinin uygulanmasından artık Cumhurbaşkanı sorumlu olacak. Eskiden Bakanlar Kurulu yetkiliydi.

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…