‘Erdoğan Şırnak’a doğalgaz getirdik’ dedi, Şırnaklılar öyle şaşırdı ki..’

13 Mart 2019
‘Erdoğan Şırnak’a doğalgaz getirdik’ dedi, Şırnaklılar öyle şaşırdı ki..’

AKP-MHP Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Şırnak mitinginde, henüz doğalgazın olmadığı Şırnak’a ilişkin, ‘Geçtiğimiz yıl Şırnak’a doğalgaz verdik. Düğmeye basınca ev ısınıyor artık’ dedi.

Sözcü’den Saygı Öztürk, Erdoğan’ın seçim için halka söylediği yalanların bazılarını bugünkü köşesine taşıdı. Ancak Öztürk, Erdoğan'a 'yanlış bilgi' verildiği düşücesinde. Danışmanları ona yanlış biligi veriyormuş!. Ama her ne hikmetse bu bilgilerin yanlış olduğu ortaya çıkınca da Erdoğan onları tekrar etmeyi sürdürüyor. Gezi'de 'camide içki içtiler', 'benim başörtülü bacıma saldırdılar' ve en son DÜnya Emekçi Kadınlar Gününde kadınların gece yürüyüşüne ilişkin 'Edepsizler. Ezana ıslık çaldılar' yalanıyla porvokasyon işareti vermesine rağmen. Bunların hiç biri yanlış biligi değil, sayın Saygı Öztürk..Olmadığı gibi, açıkça provokasyona yönelik.

Herneyse, Öztürk'ün yazısında verdiği blgilere bakalım:

Siyasi tansiyon giderek yükseliyor. Hemen her şey siyaset malzemesi yapılıyor. Miting meydanlarında yapılan bazı açıklamalar şaşırtıyor. Liderini dinlemek, alkışlamak için gelenler, söyleneni hep doğru kabul ediyor. Miting bittiğinde birbirlerine soruyorlar, “Böyle denildi ama gerçekten öyle mi?” diye.

Bazı bilgileri öğrendiğimizde, Cumhurbaşkanımıza yanlış bilgiler verildiği izlenimi edindim. Kuşkusuz Cumhurbaşkanı her konuyu derinlemesine bilmeyebilir. Örneğin kendisine “Şırnak’a doğalgaz götürdük” bilgisi verildiyse, Şırnaklıların şimdi “Düğmeyi çevirince ısındığını” tahmin eder.

ŞIRNAKLI ÖYLE ŞAŞIRDI Kİ

Danışmanlarının hazırladığı konuşma metnini Cumhurbaşkanı Şırnak’ta okurken şöyle der:

“Geçtiğimiz yıl Şırnak’a doğalgaz verdik. Düğmeye basınca ev ısınıyor artık. Bu yıl için de Cizre, önümüzdeki yıl Silopi ve İdil’e doğalgazı vereceğiz.”

Cumhurbaşkanı’nın bu sözleri alkışlandı. Bazıları doğalgazın geldiğini Cumhurbaşkanının konuşmasından öğrendi. Mitingden sonra birbirlerine “Sizin eve doğalgaz geldi mi?” diye birbirlerine sordular. Anlaşıldı ki doğalgazın sadece ana borusu gelmiş. Doğalgazı evlere taşıyacak boru bile döşenmemiş.

NEREDE O HASTANE?

Bazı danışmanların Cumhurbaşkanı’na yeterli araştırma yapmadan bilgi verdiğine ilişkin çok örnek var. O yüzden olsa gerek, Erdoğan’ın ziyaretinden bir gün önce CHP İl Başkanı Hayrettin Cidir, yaptığı açıklamada “Şanlıurfa Havaalanı, Harran Üniversitesi 500 yataklı hastane, AKP iktidarından önce yapıldı” dedi.

Cumhurbaşkanı, Şanlıurfa’ya 1.700 yataklı hastane yapılmakta olduğunu söyledi. Hastane konusu da kaç seçimdir hep gündeme getiriliyor ama ortada hastane inşaatı da yok. Sırrın-Karşıyaka bölgesinde yıllardır hastane arsası var ama ortada inşaat yok, atılmış bir temel bile bulunmuyor.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…