'Belli ki ihale yine vatandaşa kalacak. Bu yaz çok sıcak olacak'

6 Mart 2019
'Belli ki ihale yine vatandaşa kalacak. Bu yaz çok sıcak olacak'

YENİ ABD YAPTIRIMLARI KAPIDA --ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemini alma planından vazgeçmemesi halinde, Türkiye'ye F-35 savaş uçağı satma kararını gözden geçireceklerini Ankara'ya bildiriklerini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, Türkiye'nin S-400 füzeleri alması konusunda "ABD'nin tutumunda bir değişiklik olmadığını" söyledi.

Sözcü Palladino şöyle konuştu:

"S-400 (füzelerini) alması halinde F-35 programına katılımını gözden geçireceğimiz ve gelecekte muhtemel diğer silah satışlarını da riske atacağı konusunda Türkiye'yi açıkça uyardık."  

Scaparrotti

Açıklama, NATO'nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı ABD'li Orgeneral Curtis Scaparrotti'nin, Washington'a Rusya'dan S-400 füzeleri alma planından vazgeçmediği sürece Türkiye'yeF-35 savaş uçaklarını teslim etmemesi çağrısında bulunmasının ardından geldi. 

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'nin toplantısında konuşan Scaparrotti, "Benim en iyi askeri tavsiyem şu olur: Washington, Rus yapımı sistemleri kullanan müttefiklerle çalışmamalı ve (onlarla) F-35'leri uçurmamalı. Özellikle de en ileri teknolojik kapasiteye sahip olan hava savunma sistemlerini kullananlarla..." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta S-400 alımından geri adım atmayacaklarını açıklamıştı. 

Erdoğan, "Kusura bakmayın, biz bu anlaşmaları yaptık, bitti bu iş" diye konuşmuştu.

Sözcü yazarı ekonomist Murat Muratoğlu, "S-400 füzeleri doları fırlatır mı?" başlıklı yazısında, "Belli ki bu yaz sıcak, çok sıcak, daha da sıcak olacak… S-400'ler gelirse piyasalar fena yanacak. Sonra etrafı kim toplayacak? Belli ki ihale yine vatandaşa kalacak." ifadelerini kullandı. 

Muratoğlu'nun, somut ve çarpıcı rakamlara dayalı yazısı şöyle: 

Kısa vadede Türkiye ekonomisi önünde görünen en büyük riskhiç şüphesiz Rusya'dan siparişi verilmiş, parası dahi ödenmiş S-400 hava savunma sistemleri…

Dolar, Euro, faiz, enflasyon, konkordato, dış mihrak, ambargo… Ne ararsan var burada… Ekonomi için papaz olayı rüzgarsa, S-400 füzeleri fırtına… İlk teslimat temmuzda…

★★★

Amerika, S-400 alımının gerçekleşmesi durumunda “Çok geniş kapsamlı sonuçların ortaya çıkacağı” uyarısında bulundu. Açık açık Türkiye'ye yaptırımlar uygulayacağını açıkladı. İlk salvoyu da dün savurdu.

Başkan Trump Kongre'ye bir mektup gönderdi. Türkiye'yi bazı ürünlerde gümrük muafiyeti sağlayan programdan çıkarma niyeti olduğunu bildirdi.
Geçen yaz, papaz nedeniyle Amerika ile didişince Trump ufaktan tehditler sıraladı… Bu durum tuttu fırlattı doları… Sanki İsatutuklanmıştı!

Kötü ekonomi yönetimi nedeniyle 4.60'a çıkmış dolar bir anda 7 liranın üzerini gördü. İnsin diye faizler yüzde 24'e yükseltildi. Bana mısın demedi… Ne zaman papaz evine gönderildi, bizim ekonomi biraz nefeslendi.

★★★

Başa dönelim… Bundan 18 ay önce dönemin Milli Savunma Bakanı Canikli, Türkiye'nin 2.5 milyar dolar karşılığında, iki sistem, 4 adet batarya aldığını açıkladı. Üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaporayı verdik” sözleriyle durumu onayladı.
Ruslar bu alışveriş için kredi açtı. Para tamamen aktarıldı. Şimdi Rusya'ya kredi borçları ödeniyor. Bunun anlamı, almazsan 2.5 milyar dolar yanacak!

Ülkede para bol olunca kimseyi kırmamak gerek tabi… Gittik, Amerika ile 3.5 milyar dolar değerinde Patriot hava ve füze savunma sistemi alış anlaşması imzaladık.
Zira Türkiye'nin geliştirilme aşamasında maddi ve lojistik destek olduğu ve ilk aşamada 900 milyon dolar ödeme yaptığı F-35 uçaklarını ABD bize vermiyor. S-400 anlaşmasının sonuçlarını bekliyor.

★★★

Gelen satıyor, giden satıyor. Sahi bu sistemleri kime karşı kullanacağız? Hangi ülke bize havadan saldıracak?

Eğer Amerika ve Rusya ise bu silahlar çok hafif kalır. Zira biz NATO üyesiyiz. Gidip de NATO'nun en büyük düşmanındansilah alırsan işler karışır. Bu berbat dış politikanın sonuçlarına gelirsek… Hesap her türlü bize kilitlenecek.

Ya S-400'leri alıp ekonominin anasını ağlatacağız. Giden doların arkasında el sallayacağız. Ya da 2.5 milyar doları yakıp Rusya'nın Suriye'deki desteğini kaybedeceğiz. İlişkileri bozacağız.

★★★

Yahu biz değil miyiz, dolar bazında yıllık yüzde 7.5 faizle 2 milyar dolar borçlanabildiği için bunu başarı sayan. ‘Para bulduk' diye kutlama yapan. Ekonomisi krizde olan…

Belli ki bu yaz sıcak, çok sıcak, daha da sıcak olacak… S-400'ler gelirse piyasalar fena yanacak. Sonra etrafı kim toplayacak? Belli ki ihale yine vatandaşa kalacak.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…