'Erdoğan otokrasi eğiliminde'

5 Mart 2019
'Erdoğan otokrasi eğiliminde'

Stuttgarter Nachrichten ve Stuttgarter Zeitung gazeteleri, AKP-MHP CumhurbaşkanıErdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yurt dışındaki muhalifleri hedef alan açıklamalarını yorumladı.

Stuttgarter Nachrichten Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Ankara'da yaptığı, hükümet karşıtı Almanların Türkiye'ye tatil için geldiklerinde havalimanlarında gözaltına alınabilecekleri şeklindeki sözlerini yorumluyor:

"Hükümet karşıtı olduklarından şüphe edilen Alman uyrukluları Türkiye'de gözaltına alma tehdidi son derece çirkindir. Muhbirliğe ya da istihbaratın keyfi raporlarına dayandırılan tutuklamalar, hukuk devleti prensiplerine tamamen aykırıdır. AKP mitinglerinde söylenen her şeyin hükümet politikası haline getirilmeyeceği dikkate alınacak olsa da böyle bir söylemde bulunmak bile esef vericidir. Türkiye'de henüz dikta rejimi yok. Erdoğan'ın iktidardan olma kaygısı ve seçimde yenilme korkusu bunu gösteriyor. Ancak son derece tehlikeli otokrasi eğilimi olduğu da ortadadır.”

Stuttgarter Zeitung ise Ankara'nın yurtdışındaki hükümet karşıtlarına takındığı tavrın Avrupa'dan bir adım daha uzaklaşma anlamına geldiğini yazıyor:

"Erdoğan'ın yurt dışındaki karşıtlarına karşı almayı planladığı önlemler Almanya'dan gidecek olan turistlere 'gelmeyin' demek anlamına gelir. Oysa Türkiye'nin turiste acilen ihtiyacı var. Anlaşılan Türkiye Cumhurbaşkanı yurt dışındaki karşıtlarını izletip ülkesinde istenmeyen kişilerin adlarının bulunduğu kara listeler hazırlatıyor. Almanya ve Avrupa Birliği ile diyalogsuzluğu gidermek isteyen bir devlet adamı böyle davranmaz. Haklı eleştiriler giriş ve çalışma yasaklarıyla önlenemez."

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…