Greta'nın AB Konuşması: Ev Ödevimiz Sizin Pisliğinizi Temizlemek

21 Şubat 2019
Greta'nın AB Konuşması: Ev Ödevimiz Sizin Pisliğinizi Temizlemek

İklim aktivisti Greta Thunberg, AB konferansında kendilerini okulu kırmakla suçlayan politikacılara tekrar seslendi, "Sizin pisliğinizi temizlemeye başladık ve işimizi bitirene kadar durmayacağız" dedi.

İklim aktivisti Greta Thunberg, Perşembe günü Avrupa Birliği (AB) konferansında politikacılara okul grevlerinin hedefini anlattı ve iklim değişikliğini önlemek için acilen harekete geçilmesi çağrısını bu kez Brüksel'de tekrarladı.

"Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi" (EESC) toplantısında konuşan Greta 16 yaşındaki aktivist, AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ve diğer politikacılara hitap ederken, politikacıları "bizim jenerasyonumuzun temizlemesi için pisliklerini halının altına süpürmekle" suçladı.

"Ders saatini boşa harcadığımızı düşünüyorsanız..."

Kendisinin 2018 Ağustos ayında başlattığı okul grevine destek veren dünyadaki onbinlerce öğrenciyi savunan aktivist, öğrencileri okul grevine çıkmakla suçlayan politikacılara şöyle seslendi:

"Eğer bizim çok değerli ders saatlerini boşa harcadığımızı düşünüyorsanız, size hatırlatmama izin verin, politik liderlerimiz inkar ve hareketsizlikle onlarca yılı boşa harcadı ve ne zamanki zamanımız giderek azalmaya başladı, o zaman harekete geçmeye başladı."

"Okul grevi yapıyoruz çünkü ev ödevimizi yaptık" diyen Greta şöyle devam etti: "Sizin pisliğinizi temizlemeye başladık ve işimizi bitirene kadar durmayacağız."

"Tamam biz de sizinle konuşmak istemiyoruz"

Greta 10 dakikalık konuşmasında "İnsanlar her zaman bize çok umutlu olduklarını söylüyor – genç insanların dünyayı kurtaracağından umutlular. Ama biz kurtaramıyoruz. Çünkü basit bir hesapla büyüyüp de bu görevlere gelebileceğimiz kadar vakit yok.

"Pek çok politikacının bizimle konuşmak istediğini biliyoruz –tamam. Biz de onlarla konuşmak istemiyoruz. Biz onların bizim yerimize bilim insanlarıyla konuşmasını ve onları dinlemelerini istiyoruz. Çünkü biz de onların onlarca senedir söylediklerini tekrarlıyoruz."

3-4 derecelik artışa doğru gidiyoruz

Paris İklim Anlaşması, sıcaklık artışını 1,5-2 derecede tutma hedefiyle yola çıkmıştı.

Fakat Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan ve Ekim ayında yayınlanan, küresel ısınmanın 1,5 C ile sınırlandırılmasının aciliyetini ortaya koyan rapor, durumun sanıldığından acil olduğunu gösteriyor.

Greta, Birleşmiş Milletler (BM) iklim zirvesinde de çok konuşulan bir konuşma yapmış, bilim insanlarının da uyarılarında olduğu gibi sıcaklıkların canlıların hayatta kalmasını olanaksız kılacak 3-4 derecelik artışa doğru gittiğini vurgulamıştı.

Greta, oradaki konuşmasında da dünya liderlerine "Size yalvarmaya gelmedik" demiş ve eklemişti:

"Kimse her gün tükenmekte olan 200 tür ile birlikte altıncı büyük yok oluşun ortasında olduğumuzdan söz etmiyor." 

Kaynak: Bianet

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…