'Bolton, Trump’ın Venezüella hükümeti ile iletişim kurmasını engelliyor'

30 Ocak 2019
'Bolton, Trump’ın Venezüella hükümeti ile iletişim kurmasını engelliyor'

Venezüella lideri Nicolas Maduro Sputnik'le röportajında bir kez daha ABD hükümetinin kendisini öldürmeye çalıştığını söyledi. Muhaliflerle görüşmeye hazır olduğunu ama erken seçim çağrılarını 'şantaj' olarak gördüğünü söyleyen Maduro ayrıca, Rus mevkidaşı Putin'le siyasi ve askeri alanda da olmak üzere çok iyi bir iletişimleri olduğunu anlattı.

Venezüella'da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Juan Guaido başta ABD olmak üzere bir dizi ülkenin desteğini arkasına almışken Sputnik'e röportaj veren Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisinin öldürülmesi için talimat verdiğini düşündüğünü söyledi.

Maduro "Buna şüphe yok. Trump, Kolombiya hükümetine, mafyasına beni öldürmelerini söyledi. Eğer bir gün bu olursa, bunun sorumluluğu hem Trump’ın hem de Kolombiya Devlet Başkanı İvan Duque'da olacak” dedi. Maduro, kaderinin Tanrı'nın ellerinde olduğunu, Venezüella halkı ile istihbarat servisi tarafından da korunduğunu ifade etti.

'BOLTON, TRUMP'IN BİZİMLE DİYALOG KURMASINI ENGELLİYOR'

Maduro, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın, Trump’ın Venezüella hükümeti ile iletişim kurmasını engellediğini de söyledi. Maduro “Yıllardır kişisel düzeyde bir diyalog kurmaya çalışıyorum. Ancak Bolton, Trump’ın bizimle diyalog kurmasını engelledi. Bunu engellediğine dair bilgim var” dedi.

SUİKAST GİRİŞİMİ İLE İLGİLİ SORUYA YANIT: İYİ KORUNUYORUM

Nicolas Maduro, suikast girişimi

Kendisine yönelik yeni bir suikast girişiminden korkup korkmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Maduro iyi korunduğunu söyledi.

Venezüella lideri, basında kendisini koruyanlar arasında Rus özel güvenlik güçlerinin olduğu iddialarıyla ilgili ise bir açıklama yapmadı.

Daha önce Reuters’ta özel bir Rus askeri şirketten görevlilerin Maduro’yu koruması için Venezüella’ya gönderildiği iddiaları yer almıştı. Maduro’ya ağustos ayında suikast girişiminde bulunulmuştu.

‘VENEZÜELLA HAKKINDA SAMİMİ ENDİŞELERİ OLANLAR ARABULUCU OLABİLİR'

Öte yandan Maduro, muhaliflerle görüşmelerinde arabulucuların yer alması ihtimaline ilişkin olaraksa, "Venezüella'da olup bitenler hakkında içten endişelerini gösteren bazı hükümet ve kurumlar var" dedi ve bu ülke ya da kurumların ismini vermese de onların da Venezüella'da diyaloğu desteklemesini isteyeceğini söyledi.

‘ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI YAPANLAR 2025'E KADAR BEKLEMEK ZORUNDA KALACAK'

Venezüella lideri, Dışarıdan yapılan erken seçim düzenlenmesi çağrılarınıysa ‘şantaj' olarak gördüğünü belirtip bu çağrıyı yapan ülkelerin, devlet başkanlığı süresinin dolacağı 2025'e kadar beklemeleri gerekeceğini vurguladı.

‘PUTİN HER ALANDA DESTEK VERDİ, YARDIMLARI İÇİN MİNNETTARIM'

Ayrıca Maduro Rus mevkidaşı Vladimir Putin'in ülkesine her alanda destek verdiğini ve buna minnettar olduklarını belirtti.

"Devlet başkanı Vladimir Putin bize her zaman her anlamda yardım ediyor, biz de bu yardımları minnet duyarak kabul ediyoruz" diyen Venezüella lideri şöyle devam etti: "Putin'den ne tür yardımlar istediğime gelirsek, aramızda daimi olarak bir temas olmasını, Venezüella'nın haklarının uluslararası alanda savunulması için de BM'de hem diplomatik hem de siyasi anlamda destek vermelerini istedim."

‘PUTİN EKONOMİ, PETROL, GAZ, ASKERİ İŞLER VE GERİ KALAN TÜM ALANLARDA İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRME SÖZÜ VERDİ'

Maduro'nun aktardığına göre, ülkesindeki ekonomik kriz devam ederken muhalif Juan Guaido'nun kendini geçici devlet başkanı ilan etmesi sonrasında telefonda görüştüğü Rus lider Putin, 'ekonomi, ticaret, petrol, gaz, askeri işler ve geri kalan tüm alanlarda Venezüella ile işbirliğini güçlendirmeyi planladıklarını' söyledi.

‘ELİMİZDE EN MODERN RUS SİLAHLARI VAR'

Venezüella lideri, Rusya'yla askeri ilişkilerinin kapsamına ilişkin olaraksa şunları söyledi: "Askeri işbirliğine gelirsek, elimizdeki Rus yapımı askeri aralar en üst seviyede, Venezüella'da en modern silah sistemleri bulunuyor. İyi konuşlandırılmış durumdalar, tüm personelimiz çalışıyor, hepsi Rusya'da (silah sistemleri konusunda) eğitilmişti. Putin ile askeri işbirliği alanında da çok iyi bir işbirliğimiz var."

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…