CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer oldu

28 Ocak 2019
CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer oldu

Fethullah Gülen, Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu'nu tutuklatıp yargılayan savcının oğlu --31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimde CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer oldu.

CHP’de gözler bugün açıklanacak belediye başkan adaylarındaydı. Merakla beklenen illerin başında İzmir geliyordu. Mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu önce aday olmayacağını açıklamış seçime sayılı günler kala ise yeniden adaylığını ilan etmişti. Bugün gerçekleştirilen kritik toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer gösterildi. Seferihisar Belediye Başkanı olan Soyer, önce MYK’dan sonra da PM’den geçer not alarak Aziz Kocaoğlu’nun yerine aday gösterildi.

Mevcut Başkan Aziz Kocoğlu'nun, Soyer'e sıcak bakmadığı biliniyordu. Kocaoğlu'nun "yeniden aday olmayacağım" açıklaması üzerine Soyer'in adaylık şansının arttığı yorumları yapılıyordu. Ancak Kocaoğlu, geçtiğimiz günlerde, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti ve ardından yeniden aday olduğunu açıkladı. İddialara göre göre Kocaoğlu, Soyer'in adaylığını engellemek için aday olmuşu. Ancak, Kocaoğlu'nun adaylık ilanına karşın Kılıçdaroğlu kararını değiştirmedi ve Soyer'in adaylığının PM'ye sunulması kararlaştırıldı.

SOYER'DEN İLK AÇIKLAMA

Soyer, ilk mesajını sosyal medya aracılığı ile verdi. Soyer, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda "Sevgili İzmirliler, İzmir sevdası yolunda birlikte büyük ve uzun bir yürüyüşe başlıyoruz. Bu görevi büyük bir aşkla büyük bir şevkle yapacağımdan hiçbirinizin şüphesi olmasın" ifadesini kullandı. Soyer, "Hem bütün İzmirlilere hem de dünyanın dört bir yanında yaşayan gönülden İzmirlilere kucak dolusu, gönül dolusu teşekkürler. Aşkla İzmir" diye yazdı.

SOYER’İN YERİNE YELDA CELİLOĞLU

Soyer’in büyükşehir adayı olmasının ardından yerine gelecek isim de belli oldu. CHP, Seferihisar’da Yelda Celiloğlu’nu aday gösterdi.

CHP'NİN İZMİR ADAYI TUNÇ SOYER KİMDİR? 

Tunç Soyer, 1959 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren İzmir'de yaşamaya başlayan Soyer, Bornova Anadolu Lisesi'ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.Biri İsviçre Webster Koleji'nde "Uluslararası İlişkiler" diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi'nde "Avrupa Birliği" alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.

1989 — 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalıştı. 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası'nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. 2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye'ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı. 2013 yılında merkezi İtalya'da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.Mayıs 2014'te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi. Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

TÜRKEŞİ TUTUKLATAN NURETTİN SOYER'İN OĞLU

Tunç Soyer'in adaylğının gündeme gelmesi, babasının 12 Eylül sıkıyönetim döneminde askeri savcı Albay Nurettin Soyer olması dolayısıyla CHP ile ittifak yapan İYİ Parti'nin tepkisini çekmişti. Nurettin Soyer, MHP ve Türkeş hakkında faşist diktatörlük kurmak amacıyla silahlı teşekkül kurmak suçundan dava açmış ve bu dava nedeniyle, Türkeş ve MHP yöneticileri, Muhsin Yazcıoğlu'nun aralarında bulunduğu Ülkü Ocakları başkanları tutuklanmıştı. Sonuçta Türkeş ve yöneticiler 5 yıl tutuklu kalmıştı.

Nurettin Soyer, ayrıca Fetullah Gülen'i de ilk tutuklayıp yargılayan savcı olarak biliniyor.. 1971'de yine askeri savcı idi.  TCK'nın 163. maddesinden tutuklanan ve 7 ay tutuklu kalan Gülen'i 54 sanıkla birlikte “Laikliğe aykırı olarak devletin içtimai, iktisadi, siyasi, hukuki temel nizamlarını kısmen de olsa dini esas ve inançlara uydurmak amacıyla cemiyet tesis, teşkil, tanzim veya sevk ve idare etmek, böyle cemiyetlere girmek veya girmek için başkasına yol göstermek” iddiasıyla suçlamıştı. Gülen 7 ay tutuklu kaldı.

Babasının hukukun üstünlüğüne inanan bir asker olduğunu, Cumhuriyet Tarihinin en kritik iki döneminde 1971 ve 1980’de Askeri Savcı olarak görev yaptığını ve evrensel hukuk ilkeleri ile hukuk kurallarına bağlı kalarak hareket ettiğini ifade eden Başkan Soyer, " O dönemde hakikaten tamamen illegal dini ayinler yapıyor ve amaçları için küçücük çocukları alet ediyorlardı. İlk kıvılcım orada çıktı. Davanın baş sanıklarından biri Fethullah Gülen'di...Babama o dönemde bir baskı yapılıyordu. Davayla fazla uğraşmaması için baskı gördüğünü hissediyorduk. Ama o asla bunlara pabuç bırakmadı ve ilkelerinden taviz vermeden hukukun gereklerini yerine getirdi." dedi. Ege Postası /2016

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…