ABD’de Flormar mağazası boykot edildi

2 Ocak 2019
ABD’de Flormar mağazası boykot edildi

New York- Bronx’taki bir alışveriş merkezinde bulunan Flormar mağazası önünde toplanan işçiler, ‘Türkiye’de kadınları işten atan Flormar; sendikaya üye olan kadınları işten atmanın ‘güzel’ bir yanı yoktur’ diyerek mağaza müşterilerini bilgilendirdi.

ABD Sosyalizm ve Kurtuluş Partisi (PSL) öncülüğünde kurulan ABD Flormar İşçileriyle Dayanışma Komitesi, dün Flormar'ın New York Bronx bölgesinde bir AVM'de bulunan mağazası önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Bronx'taki Bay Plaza alışveriş merkezinde bulunan Flormar mağazası önünde toplanan komite üyeleri Flormar'ın Türkiye kökenli bir kozmetik firması olduğundan, evine ekmek götürmek zorunda olan çoğu kadın yüz ellinin üzerinde işçinin sendikal haklarını istedikleri için işten çıkarıldığından bahsetti. 229 gündür direnişte olan işçilere selam göndererek, "Sendikalaşmaya çalışan işçileri işten çıkarmakta "güzel" bir yan yoktur, işçilerine üç kuruş öderken on milyonlarca dolar kâr etmekte "güzel" bir yan yoktur" dediler. Hazırladıkları bildirileri mağaza önünde alışveriş yapmaya gelenlere ulaştıran komite üyeleri, ısıtıcıların yasaklanarak işçilerin soğukla sınanmasını da protesto ettiler.

Eylemde "Çirkin olan nedir? Flormar'ın sendika düşmanlığı" sloganı atıldı. "Flormar işçileriyle dayanışmaya devam edeceğiz çünkü biliyoruz ki kazanacaklar!" diyen dayanışma komitesi üyeleri işçilere Türkçe bir mesaj da yolladı: 

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…