Fransa: SDG'nin güvenliğini garanti edeceğiz

20 Aralık 2018
Fransa: SDG'nin güvenliğini garanti edeceğiz

New York Times (NYT): ABD'nin çekilmesi Kürtlere ihanet, IŞİD için nimet. Ayrıca Türkiye'ye Suriye'nin kuzeydoğusunu işgal etme tehdidi için yeşil ışık anlamına geliyor.

 New York Times gazetesine konuşan uzmanlar, Başkan Donald Trump'ın Suriye'deki ABD askerlerini çekme kararını yorumladı. Gazete kararın, "Kürtlere ihanet, IŞİD içinse nimet olarak görüldüğünü" yazdı.

Başkan Trump, Suriye stratejisinde büyük bir değişikliğe giderek bölgedeki askerlerini çekme kararı aldığını dün açıklamıştı. Suriye'deki 2 bine yakın Amerikan askerinin ülkelerine dönüşünün başladığı duyurulmuştu.

NYT'deki Rod Nordland imzalı haberde, bu duyurunun yapıldığı gün IŞİD'in Rakka'da bombalı saldırı düzenleyerek bir Kürt savaşçıyı öldürdüğünü iddia ettiği ve bunun, grubun Suriye'de değişen durumu kullanacağının göstergesi olduğu vurgulanıyor.

Uzmanlar çekilmeyi, ABD'nin Suriye'deki baş müttefiki olan Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kendi haline terk edilmesi ve ülkenin güneydoğusunda hala belli bölgeleri kontrol eden ve hala binlerce üyesi olduğuna inanılan IŞİD için de bir nimet olarak görüyor.

SDG'nin omurgasını Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Koruma Birlikleri (YPG) oluşturuyor.

'KÜRTLER RÜZGARDA SAVRULMAYA BIRAKILACAK'

BBC Türkçe'nin aktardığı haber şöyle sürüyor:

"ABD'nin çekilmesi ayrıca Türkiye'ye Suriye'nin kuzeydoğusunu işgal etme tehdidi için yeşil ışık anlamına geliyor. Bu durum güneydoğuda IŞİD'e karşı savaşan Kürt güçlerini bölgeye çekecektir. Irak ve Suriye'de kontrol ettiği topraklardan sürülen IŞİD yeniden toparlanabilir mi sorusu bir yana, şu an için arada kalan Kürt azınlık oldu.

Kamışlı'daki Kürt gazeteci Alan Hassan, Kürtlerin bu gelişmeyi hayretle karşıladığını söyledi. 'Şoke olduk' diye yazmıştı Hassan e-postada. 'Burada atmosfer çok negatif' diyordu."

Haberde görüşlerine başvurulan Uluslararası Kriz Grubu Orta Doğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Joost Hiltermann da Amerika'nın kararının Kürtler açısından "bir felaket" olduğunu, Amerikan desteği olmadan Kürtlerin "rüzgârda savrulmaya bırakılacağını" söylüyor.

NYT'deki haberde Amerikalı yetkililerin Ocak ayında, Suriye'nin kuzeydoğusunda ABD'nin desteğiyle ve Kürtlerin önderliğinde 30 bin kişilik bir sınır gücü kurmayı önerdiği, Türkiye'nin bu gücü "terör ordusu" olarak gördüğü hatırlatılıyor. Plandan daha sonra sessizce vazgeçildiği de belirtiliyor:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü Suriye'nin kuzeydoğusunda ABD'nin desteklediği Kürt güçlere saldırmak için başka bir baskın yapma tehdidinde bulundu. Sınıra komando birlikleri gönderip Amerikan askerleri ile karşı karşıya gelme ihtimalini artırdı.

Türkiye her ne kadar Suriye topraklarına sadece 10 mil (yaklaşık 16 kilometre) gireceğini söylese de, SDG'yi destekleyen Kürt nüfusun çoğu Kamışlı ve Kobani gibi kentlerde, Türk sınırına yakın dar bir şeritte yaşıyor.

Aynı gün Erdoğan Başkan Trump ile telefonda görüştü ve Beyaz Saray iki liderin 'Suriye'de güvenlik hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere koordineli çalışmaya devam etme konusunda anlaştığını' açıkladı."

'ERDOĞAN'A PAZARLIK GÜCÜ'

Görüşüne başvurulan Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü Soner Çağaptay ise Türkiye'nin hedefini, "Temel amaç YPG'yi ezmek" şeklinde açıklıyor.

Çağaptay, Suriye topraklarının bir kısmını kontrol altına almanın Erdoğan'a, savaşı sona erdirmeye yönelik müzakerelerde pazarlık gücü de vereceği görüşünde:

"Türkiye barış masasında olmak istiyor… Suriye içinde 3-4 milyon Suriyeliyi kontrol eden güç olmadan, bu ülkenin geleceğini tartışamazsınız."

NYT'deki haberde, ABD'nin kararı Kürtler açısından ise durum şu şekilde özetleniyor:

"Kürtler için kalan tek potansiyel müttefik Şam. Kürtler zaten Suriye hükümeti ile müzakere halindeydi ve kendi bölgelerinde belli bir özerklik karşılığında hükümete destek sunmayı öneriyorlardı. Suriyeliler Kürtleri sınırlarındaki Türk gücüne karşı potansiyel tampon olarak görüyorlar. IŞİD'in çıkarıldığı, şimdi QSD'nin hakimiyetinde olan bölgelerde önemli petrol yatakları da var.

"ABD açısından bu sorun değilse bile, IŞİD sorun ve ne onlara karşı savaşan SDG ne de Amerikalılar bu savaşın bittiğine inanıyor."

'IŞİD GÜNDE 75 SALDIRI DÜZENLİYOR'

Haberde, IŞİD'in Suriye'nin güneydoğusunda küçük bazı bölgeleri hala kontrol ettiği, ABD'nin başını çektiği koalisyon güçlerinin sözcülerinden Albay Sean J. Ryan'ın tahminlerine göre örgütün Hajin kasabası civarında 2000 ila 2500 kadar savaşçısı olduğu belirtiliyor. Uzmanlar Suriye ve Irak'ta çoğu yer altına çekilmiş olsa da örgütün hala 20-30 bin savaşçısı olduğunu tahmin ediyor.

Washington'daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nde araştırmacı Maxwell B. Markusen ise IŞİD'in hala günde 75 saldırı düzenlediğini söylüyor.

Markusen geçen ayki bir raporunda, "ABD ve Iraklı politikacılar 'yenildi' veya 'ortadan kaldırıldı' gibi terimler kullanarak gruba karşı zafer ilan etmede aceleci davrandılar. IŞİD yok edilmiş değil" diye yazmıştı.

NYT'nin haberinde ise ABD'nin IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'un geçen hafta bir brifingde bu savaşın sona ermekten uzak olduğuna dair sözleri hatırlatılıyor.

"Yıllar içinde öğrendiğimiz bir şey varsa o da bu tür bir grubun yenilgisinin daimi olması için onları fiziksel alanda yenilgiye uğratıp sonra oraları bırakamayacağınızdır. Bu kazanımların sürmesi için içeride güvenlik güçlerinin oturmuş olmasını sağlamanız gerekir."

FRANSA: ABD'NİN TÜM ORTAKLARININ GÜVENLİĞİNİ GARANTİ EDECEĞİZ

ABD'nin aksine Suriye’den çekilmeyeceğini açıklayan Fransa, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararı sonrasında ülkenin kuzeyindeki istikrarın dikkate alınması konusunda uyarıda bulundu. Suriye'nin kuzeyinde asker bulunduran Fransa, "Yeni bir insani krizden kaçınılmalı" açıklaması yaptı.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından, sahada asker bulunduran bir diğer Batılı ülke olarak Fransa’dan yapılan açıklamada “Fransa önümüzdeki haftalarda, Suriye Demokratik Güçleri dahil, ABD’nin tüm ortaklarının güvenliğini garanti etmek konusunda dikkatli davranacaktır” denildi.

Fransız Dışişleri, “ABD, yeni bir insani krizden ve teröristlerin dönüşünden kaçınılması amacıyla, Kuzeydoğu Suriye’deki halkların ve bu bölgedeki istikrarın korunmasını dikkate almalıdır” ifadelerini kullandı. Fransız Dışişleri, ABD liderliğindeki koalisyonun ortaklarının, Amerikan askerlerinin çekilme takvimi ve koşulları konusunda ABD ile temaslara başladığını da duyurdu.

“SURİYE’DEN SADECE ABD DEĞİL, TÜM DIŞ GÜÇLER ÇEKİLMELİ”

HDP eş genel başkanı Sezai Temelli, ABD’nin Suriye’den çekilme kararının taktik bir hamle olarak görüldüğünü ifade etti. Temelli, ABD’nin daha önce de benzer açıklamalar yaptığını hatırlattı. Sadece ABD’nin değil, Türkiye, Rusya ve İran dahil, Suriye’den bütün dış güçlerin çekilmesini istediklerini ifade eden Temelli, şunları söyledi: ABD de çekilsin, Türkiye ve Rusya da çekilsin.

Bütün dış güçlerin çekilmesi, Suriye halklarının kendi geleceklerine, kaderine karar vermesi bizim önceliğimizdir. Çekilirken de yanlarına oraya götürdükleri çeteleri, silahlı güçleri de alsınlar, o zaman Suriye halkları mutlaka bir çözümü var edecektir, biz de onu desteklemeliyiz. Suriye üzerindeki bu savaş oyunlarına son vermek için Birleşmiş Miletler acil olarak toplanmalıdır. Suriye’deki acılara son vermek barıştan yana tavır almakla mümkündür. ABD’nin çekilme kararı bütün dış güçlere vesile olsun ve hepsi birden oradan çekilsin.”

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…