Erdoğan: Modernleşme, dini hassasiyetlerimizin örselenmesine neden oluyor

4 Ekim 2018
Erdoğan: Modernleşme, dini hassasiyetlerimizin örselenmesine neden oluyor

Camiler ve Din Görevlileri Haftası toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Modernleşme, dini hassasiyetlerimizin örselenmesine neden oluyor. Şayet geleceği inşa edeceksek, cami merkezli bir hayatı özendirmemiz, teşvik etmemiz gerekiyor" dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Erdoğan, "Sen ne anlarsın ezandan, Kur'an'dan" diye konuştu.

Beştepe'de Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla din görevlileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batman'da 7 askerin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili, "Şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarını yerde bırakmayacağız. Bu olaylar bizim hırsımızı da özellikle 

Bütün camilerin kapılarının açık olması gerektiğini söyleyen Erdoğan, "İmam ve müezzinler, aralarındaki görev dağılımıyla bu işi götürmeli. Buna ihtiyacımız var. Bu milletin er geç sığınacağı en önemli yer camilerimizdir" diye konuştu.

"FETÖ ve DEAŞ gibi yapıların topluma sirayet edebilmesinin nedeni, manevi boşlukların ilgili kurumlarımız tarafından doldurulamamasıdır" diyen Erdoğan, vaaz ve hutbe dilinin gençlerin anlayacağı şekilde güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

— Bugün Batman'da 7 askerimizin şehadetini anmadan geçemeyeceğim. Terörle mücadelemizi hiç aksatmadan kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarını yerde bırakmayacağız. Bu olaylar bizim hırsımızı da düşmanımıza karşı olan kinimizi de daha da fazlasıyla artırmaktadır. Bunu da bilmelerini tekrar hatırlatıyorum.

'İNANCIMIZI BU ÜLKEDE YAŞATMAKTA NİYE BAŞARILI DEĞİLİZ, KENDİMİZE SORMAMIZ LAZIM'

​- 140 bin kişilik bir ordu. Bu asla hafife alınamaz. Acaba biz inancımızı bu ülkede yaşamak ve yaşatmakta niye başarılı değiliz sorusunu kendimize sormamız lazım diye düşünüyorum. Bu konuda kendimizi check etmemiz lazım. Bir yerde bir eksiğimiz var. 140 bin kişilik böyle bir ordunun olduğu yerde içinizde hayırlı bir topluluk çıksın hayrı güzeli tebliğ etsin. Şimdi bu tebliğler yapıldığı halde acaba neden beklediğimiz neticeyi alamıyoruz? Öyleyse daha fazla çalışmamız lazım.

- Şöyle çocukluğuma doğru gittim. Halkın en çok güvendiği kimler diye sorduğumuzda imamdır. Peki şimdi bu bağlar niye koptu? Bu bağları yeniden tesis edemez miyiz? Bunun üzerinde biraz çalışmamız gerek diye düşünüyorum. 140 kişilik ordu, ülkemizin çehresini değiştirmelidir diye düşünüyorum. Siz gönüllerin fatihi olduğunuz için bunu söylüyorum.

— Rahmetli babam her akşam beni camideki hocama gönderirdi. Şimdi bu konularda bizim ailelerle münasebetlerimizin de sıcak ilişkiler halinde devamının sizler tarafından tesis edilebileceğine inanıyorum. Bunu yapmamız lazım.

'CAMİLERE KADINLAR GİREMEZ DİYE BİR AYET Mİ VAR?'

— 140 bin kişilik ordu ülkemizin çehresini değiştirmelidir diye düşünüyorum. Siz gönüllerin fatihi olmanız gerektiği için bunu söylüyorum. Cuma hutbelerimizde günde 5 vakit namazlarımızda düşünmemiz lazım acaba arkamda niye cemaat yok? Bunların üzerinde düşünmemiz lazım. Bu milletin er veya geç sığınacağı en önemli yer camilerimizdir. Bunu sevdirmemiz başarmamız onlar da sizin göreviniz. Biz de üzerimize düşeni yapacağız.

- Köln'deki konuşmamda, kadınlarımıza camilerin kapısının açık olması gerektiğini söyledim. Bir hanımefendi bu konudan çok mutlu olduğunu söyledi. 'Beni ve arkadaşımı Kayseri'de camiye sokmadılar, biz de kapının dışında namazımızı kıldık' dedi.

— Camilere kadınlar giremez diye bir ayet mi, hadis mi var? Kim hangi kafayla bunu yapıyor? Artık bu yanlış tabuların yıkılması lazım. Bunu başta Diyanet İşleri Bakanı'nın yürütmesi lazım. Bunları aşağız, yıkacağız. Çünkü çok garip şeylerle karşı karşıya kaldık. Bu yasakları getirenler niye getirdiklerinin de farkında değiller. Bunu başta Diyanet İşleri Başkanı'nın yürütmesi lazım. Bir Diyanet İşleri Başkan Yardımcımız kadınsa bunları aştık demektir.

'BİZ KONUŞMADIĞIMIZ ZAMAN BAŞKALARI KONUŞUYOR, MEYDAN ONLARA KALIYOR'

— Biz konuşmadığımız zaman başkaları konuşuyor, meydan onlara kalıyor. Yanlışım varsa beni uyarın.

- Biz şu anda çocuklarımızın ayaklarını camilere alıştıracağız, hanımların aynı şekilde ayaklarını camilerimize alıştıracağız ve böylece, cami Müslümanların cem olduğu yerdir, bunu bu şekilde ilan edeceğiz.

— Bu ülke baskıların dayanılmaz boyutlara ulaştığı zor dönemleri de unutmamıştır. İmam Hatip okullarının kapısına kilit vurulduğu zamanlara şahit olduk. Başörtüsü taktığı için evlatlarımızın geri çevrildiğini gördük. Milletin inancının bizzat bu ülkenin kimi idarecileri tarafından irtica sayıldığı günleri yaşadık. Güçlü bir iktidar partisi olmamıza rağmen kapatılma ile karşı karşıya kaldık. Gerekçesi neydi? İrtica.

'GAZİ MUSTAFA KEMAL'İN İSTİSMAR EDİLDİĞİ DÖNEMLERE DE TANIKLIK ETTİK'

— Şimdi çıkmış (CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu) ezandan Kur'an'dan bahsediyor. Sen ne anlarsın ezandan, Kur'an'dan. Sadece milleti aldatmak için bir taraftan ezan, Kur'an diyeceksin. Onunla onu bir araya getirme. Zaman zaman cenaze namazlarında görünme suretiyle bu milleti aldatmaya kalkma.

- Camilerimizin ahıra çevrildiği, satıldığı, kapısına kilit vurulduğu süreçlere şahit olduk. Apartmanların bodrum katlarında namaz kılıyorduk, cami yoktu.

— Şiire bak 'Ey Samsun'da karaya çıkan ilah merhaba.' Gidip abuk sabuk ifadelerle Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal'in istismar edildiği dönemlere de tanıklık ettik.

— Nasıl kökleri ile irtibatı kopan bir ağacın ayakta kalması mümkün değilse, din, ilim, bilim ve adalet bizi ayakta tutan 4 maddedir. Medeniyet değerleriyle bağı kopan bir milletin ayakta durması imkansızdır. Biz Avrupa'dan, Afrikaya kadar cenk meydanlarını Allah Allah nidaları ile inletmiş bir milletiz.

— Şayet gençler yaşadıkları savrulmanın çözümünü camilerde değil de başka yerlerde arıyorsa, ortada yanlış giden bir şeyler vardır. Sorunların tespitini yapmak başta şahsım olmak üzere hep birlikte bizim görevimizdir.

'TEKNOLOJİK İMKANLAR İNSANİ İLİŞKİLERİMİZE BÜYÜK ZARARLAR VERİYOR'

— Teknolojik imkanlar insani ilişkilerimize büyük zararlar veriyor. Bir çoğumuzun televizyona, telefona ayırdığı zaman, eşine, anne-babasına ayırdığı zamanı aşabiliyor. Dini yaşantımız da bu süreçten etkileniyor.

- Modernleşme dini hassasiyetlerimizin örselenmesine neden oluyor. Gençlerimizin ayakları gün geçtikçe camilerden çekiliyor. Camilerimiz sürekli açık kalmalı. Şayet geleceği inşa edeceksek, dün olduğu gibi bugün de cami merkezli bir hayatı özendirmemiz, teşvik etmemiz gerekiyor.

— FETÖ ve DEAŞ gibi yapıların topluma sirayet edebilmesinin nedeni, manevi boşlukların ilgili kurumlarımız tarafından doldurulamamasıdır. Vaaz ve hutbe dilimizin gençlerimizin anlayacağı şekilde güncellenmesi, yenilenmesi, daha rafine hale getirilmesi gerekiyor.

— Birileri aramızdaki farkları kaşıyarak komşuyu komşuya kırdırdı. Müslüman aynı delikten ikinci kez ısırılmaz.

— Biz, din görevlilerimizden milletimize öncülük etmesini, rehberlik etmesini bekliyoruz. Biz, din görevlilerimizden insanımızın derdiyle sıkıntısıyla ve elbette sevinciyle hemhal olmasını istiyoruz. Sizler imamsınız, FETÖ'nün imamı değil. Onunkiler cambaz.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…