Rahip Brunson'ın avukatı Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

3 Ekim 2018
Rahip Brunson'ın avukatı Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Rahip Brunson 3 hafta önce Menderes havaalanından sabah 6 sularında bir Amerikan özel uçağı ile ülkesine götürüldü mü?

PoliTez --Ekim 2016'da sınır dışı edilmek üzere gözaltına alınan, 2016 Aralık ayında Fethullah Gülen Cemaati'ne üye olma suçlamasıyla tutuklanan Rahip Brunson için yeni itiraz süreci başlıyor. Avukatı İsmail Cem Haylavurt, Brunson için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bugün (3 Ekim 20418) başvuracaklarını açıkladı.

İzmir'de, 'FETÖ' ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada tutukluluğu, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek geçen 25 Temmuz'da ev hapsine çevrilen ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson'la ilgili yeni itiraz süreci başlayacak. Brunson'un ev hapsinin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılacak. Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt, dosya üzerindeki çalışmalarını tamamladıklarını ve Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini ifade etti.

Spottaki soruda içerilen bilgi bize ulaştığında, rahip Brunson'un gözhapsine alındığı evinin önünde Ağustos'un başından beri her hangi bir görüntüleme haberi çıkmadığını farkettik. Bu kadar gündemde olan bir ismin bir buçuk aydır görüntülenmemesi idikkat çekici. En son 5 Ağustos'ta Brunson'un eşi Dİriliş kilisesine giderken görüntülenmişti. Daha önce, 29 Temmuzda da pazardan dönerken.. Medyanın böylesine ilgi gösterdiği ailenin son bir buçuk ayda görüntülenmemiş olması dikkat çekici.

En son 3 Ağustos'ta Brunson'un evinin önünde güvenlik önlemlerinin artırıldığı haberi var. Bu haber, ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Scaparrotti’nin, Adana’daki İncirlik Üssü’ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından İzmir’e gelip, incelemelerde bulunması ile ilgili olarak verildi.

Haber kaynağının 24 Haziran seçim sonuçlarını 15 gün önceden Erdoğan'ın farkla kazanacağı bilgisini de vermesi sözkonusu. Aynı kaynak, Erdoğan'la Trump'ın geçen hafta Birleşmiş Milletler koridorlarında karşılaşmalarındaki ayaküstü diyalago da tanık olmuştu.

Trump çevresine bakınmadan Erdoğa'a soruyor: 
-Bizim papaz işe yaradı mı?
Erdoğan yaradı anlamında gülümseyerek başını sallıyor.
Ardından Erdoğan Reuters'a verdiği röportajda ''Brunson olayının bizim ekonomimizle yakından uzaktan alakası yoktur'' diyerek rahip yüzünden dövizle oynayarak ekonomiyi çökertme planlarının gündemde olduğu yolundaki ''milli'' söylemlerinin tam tersi bir tutum içine girmişti..Bu yüzseksen derecelik 'milli ve yerli' dönüş de kayda değer..

12 Ekim'deki duruşmaya dikkat etmek gerekiyor.. Rahip Brunson nereden gelecek? İzmir'den mi ABD'den mi? Tabii gelmeyebilir de.. İzmir'ki evinin odalarında ruhu gözhapsinde tutulabilir..

***

Davanın geçmişi
'FETÖ' adına, 9 Aralık 2016'da suç işlediği iddiasıyla tutuklanan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, 'Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı' ifade edildi. Brunson'ın 'FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde 'eski Ege Bölgesi imamı' ile firari Bekir Baz, yardımcısı Murat Safa ve hakkında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edildi.

Başarısız darbe teşebbüsünden üzüntü duymuş
Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilen iddianamede, cep telefonundaki, "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız" mesajı da dosyaya eklendi. Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü 'FETÖ'nün sözde 'Ege Bölge imamı' firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edildi.

Tutukluluğu ev hapsine çevrildi

Mahkeme heyeti, 25 Temmuz 2018 tarihinde dosya üzerinde yaptığı incelemede, Brunson'ın tutukluluğunu ev hapsine çevirerek, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Ev hapsinin kaldırılması için 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuru reddedildi, üst mahkeme olarak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen dosya için ikinci kez ret kararı çıktı.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…