Beklenen KHK yayımlandı: 18 bin 632 kişi ihraç edildi

8 Temmuz 2018
Beklenen KHK yayımlandı: 18 bin 632 kişi ihraç edildi

OHAL kapsamında çıkartılan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 18 bin 632 personel kamudan ihraç edildi, 12 dernek, 3 gazete, 1 TV kapatıldı.

Olağanüstü Hal kapsamında 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlandı. Çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 personel kamudan ihraç edildi.

OHAL Kapsamında yayımlanan 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre; Emniyet Genel Müdürlüğünden 8 bin 998, Diyanet İşleri Başkanlığından 240, Dışişleri Bakanlığından 38, İçişleri Bakanlığından 31, Adalet Bakanlığı'ndan 1052, Dışişleri Bakanlığı'ndan 38, Sahil Güvelik Komutanlığı'ndan 192, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 3077, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1126, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 649 kişi ihraç edildi.

199 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı. 12 dernek, 3 gazete, 1 TV kapatıldı.

Kurumlarından daha önce ayrılan, TSK'dan 324, Emniyet Genel Müdürlüğünden 1167 ve jandarmadan 35 personelin rütbeleri de 701 sayılı KHK ile alındı.

OHAL kapsamında çıkartılan 701 sayılı KHK ile 4 Vali Yardımcısı ve 4 Kaymakam meslekten ihraç edildi. 

Son KHK ile daha önce görevden uzaklaştırılan 148 kamu görevlisi hakkındaki karar da ortadan kaldırıldı.

Göreve iade edilen personelden, 10 gün içinde göreve başlamayanların 'çekilmiş' sayılacağı belirtilirken; göreve başlayanların kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal haklarının ödeneceği kaydedildi. Bu kişilerin herhangi bir ek tazminat talebinde bulunamayacağına hükmedildi.

Özgürlükçü Demokrasi, Halkın Nabzı ve Welat gazeteleri kapatıldı

Binlerce kişinin ihraç edildiği 701 sayılı KHK ile 12 dernek 3 gazete ve bir televizyon kanalı için de kapatma kararı verildi.

KHK kapsamında İstanbul'da yayımlanan Halkın Nabzı gazetesi ile Özgürlükçü Demokrasi gazeteleri ile Diyarbakır'da yayımlanan Welat gazetesi hakkında da kapatma kararı verildi. Ayrıca Avantaj TV logosu ile yayın yapan bir televizyon kanalı da kapatıldı.

12 DERNEK KAPATILDI

KHK kapsamında kapatılan dernekler ise şöyle;

Adıyaman FEM Dersanesi Mezunları ve Mensupları Derneği (Adıyaman), Furkan İlim ve Hizmet Derneği (Ankara), Suffem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Ankara), Anadolu İlim Kültür Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Ankara), Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği, Özer Hukuk ve Düşünce Derneği (Kahramanmaraş), Kahramanmaraş Uluslararası Öğrenciler derneği (Kahramanmaraş), Kilis İmam Hatip Mensupları ve Hafızları derneği (Kilis), Beyaz Laleler Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, Furkan Eğitim ve Dayanışma Derneği (Malatya), Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği (Samsun), Viranşehir Sanayici ve İşadamları Derneği (Şanlıurfa)

Sol eğilimli Özgürlükçü Gençlik Derneği dışındakilerin çoğu FETÖ'ye ve Alparslan Kuytul’un liderlik ettiği Furkan Cemaati’ne (Ankara, Malatya ve Gaziantep) yakın dernekler.

MAL VARLIKLARI HAZİNEYE DEVREDİLDİ

Kapatılan dernek, gazete ve televizyonlara ait taşınırlar ile her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evraklar Hazineye bedelsiz olarak devredilmiş sayıldı. Bunlara ait taşınmazlar tapuda resen Hazine adına, her türlü kısıtlama ve taşınmaz yükünden ari olarak tescil edildi. Bunların her türlü borçlarından dolayı hiçbir şekilde Hazineden hak ve talepte bulunulamayacak. Devre ilişkin işlemler, ilgili tüm kurumlardan gerekli yardımı almak suretiyle Maliye Bakanlığınca yerine getirilecek.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…