Erdoğan’dan Demirtaş'a 'idam' iması

11 Haziran 2018
Erdoğan’dan Demirtaş'a 'idam' iması

AKP'li CB Tayyip Erdoğan, HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı Kobani eylemleri sırasında devletin öldürdüğü insanların ölümünden sorumlu tutması üzerine “idam” sloganlarının ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a yönelik “idam” sloganlarının ardında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Erdoğan Kocaeli Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selahattin Demirtaş’la ilgili “Şu anda tutuklu mu bu adam, tutuklu, bitti. Bir an önce adalet kararını vermesi lazım aslında. Çünkü bu kadar insanın ölümüne neden olan birisini önce o ölenlerin ailelerine sormak lazım ‘ne düşünüyorsunuz?’ Yasin Börü’nün annesine sormak lazım ‘ne diyorsunuz?’Yoksa bunların sırtında tabi maalesef küfe yok” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından miting alanından “idam” sloganları yükseldi. Erdoğan, “idam” sloganları üzerine “Parlamento, dedim ya size daha önce, parlamento bunlarla ilgili kararı bana göndermiş olsaydı, ben bunu çoktan onaylardım” açıklamasında bulundu. 

Oysa, Selahhattin Demirtaş'ın hakkında bu olaylardan dolayı açılan bir dava yok, ağır cezalık bir suçtan da yargılanmıyor. Sadece siyasi konuşmalarından öütürü yargılanıyor.. 'Palamento bunlarla ilgili kararı bana göndermiş olsaydı' lafı da yalan.. Parlamento çoğunluğu ellerinde.. Üstelik, idamseverliğini seçim meydanlarında kanıtlamış Bahçeli gibi bir müttefiki var..

İŞTE O GÖRÜNTÜLER…

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…