Erdoğan’ın ‘yoktur' dediği Kürt sorununa İnce'den yeni çözüm önerileri

4 Haziran 2018
Erdoğan’ın ‘yoktur' dediği Kürt sorununa İnce'den yeni çözüm önerileri

'YARGIDA NE FETÖ'CÜLER NE DE TAYYİP'İN ASKERLERİ OLACAK' --CHP’nin cumhurbaşkanı adayı İnce, Van'da yaptığı mitingte Erdoğan’ın “Yoktur” ifadesini kullandığı Kürt sorununun çözümü için Meclis’i işaret etti, “Milletvekili sayısına bakmadan eşit üyeyle komisyon kuracağız” diye konuştu. İnce ayrıca TRT kanallarından birinin konuya dair tartışmalara ayrılacağı vaadinde bulundu.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran’a yönelik seçim kampanyası kapsamında Van’da düzenlediği mitingde halka seslendi.

İnce’nin gündeminde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı konuşmada “Yoktur” ifadesini kullandığı Kürt sorunu vardı.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı, Kürt sorununun çözümü için Meclis’i işaret ederek komisyon kurma ve TRT kanallarından birini tahsis etme vaadinde bulundu:

'CAMDAN KONUŞANLAR DEĞİL CANDAN KONUŞANLAR BU SORUNU ÇÖZER'

“Türkiye'nin bir Kürt sorunu var değil mi? Bunu nasıl çözeceğiz onu anlatayım. Kürt sorunu, bir demokratikleşme, özgürleşme, kültürel ve ekonomik sorundur. Ama her şeyden önce bir siyasi ahlak sorunudur. Bu şudur; siyasetçi Van'a, Diyarbakır'a gidip Kürt'lerin hoşuna gidecek şeyler söyledi. Başka yere gidince başka konuştu. Bir yerde milliyetçiliği ayaklar altına aldı. Öbür yerde uçtu. Allahın izniyle cumhurbaşkanı olursam ben bu sorunu çözeceğim.

Ne Kürt kardeşlerime yalan söyleyeceğiz, ne Türklere. Yalan yok. Çözüm yeri TBMM’dir, orada temsil edilen siyasi partiler aldıkları oya, milletvekili sayısına bakmadan eşit üyeyle komisyon kuracağız. TRT kanallarından birini bu soruna tahsis edeceğiz. Bir kanalda sadece bu konuyu tartışacağız, özgürce, herkesin gözünün önünde. 81 milyon ne yaptığımızı bilecek, gizli kapaklı görüşme yok. Edirneli de bilecek, Vanlı da bilecek.”

Dün Diyarbakır’daki iftar programında Erdoğan’ın prompter’ının bozulmasının ardından konuşamamasının görüntüsünü de izleten İnce, “Camdan konuşanlar bu sorunu çözemez, candan konuşanlar bu sorunu çözer” dedi:

“Ben size yürekten, ciğerden konuşuyorum, içimden gelenleri söylüyorum. Konuşma iki şekilde yapılır, küçük notlar alırsın, içinden geldiği gibi konuşursun. Bir de cam var cam, yazılanları okur, sen de ezbere konuşuyor zannedersin. Cam bozuldu. Camdan konuşanlar bu sorunu çözemez, candan konuşanlar bu sorunu çözer.

İnce ne demişti?

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, daha önce CNN Türk kanalında yaptığı açıklamada, Kürt sorununun çözümü için yine Meclis’e işaret etmiş, ancak kurulacak komisyona ve atılacak adımlara dair bir açıklamada bulunmamıştı.

İnce ayrıca “Bir televizyon kanalını bunun tartışılması için tahsis edebiliriz” diye konuşmuştu.

'YARGIDA NE FETÖ'CÜLER NE DE TAYYİP'İN ASKERLERİ OLACAK'
Cumhurbaşkanlığını ilan ettikten 48 saat sonra OHAL kalkacak. 3 ay içerisinde yargı düzenini düzelteceğiz. Yargıda ne FETÖ olacak ne de Tayyip'in askerleri olacak. Ben içeri girdiğimde hiçbir yargıç ayağa kalkmayacak.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…