Selvi: AK Parti, 'AYM'ye seçimleri iptal ettirecek' diye bir söylenti var

30 Mayıs 2018
Selvi: AK Parti, 'AYM'ye seçimleri iptal ettirecek' diye bir söylenti var

AYM'NİN İPTAL KARARI VERMESİ HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİL --AYM, yarın CHP'nin seçim yasasıyla ilgili iptal istemiyle açtığı davayı esastan görüşmeye başlayacak. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi de bu görüşmeyi kaleme aldı. Yazarın iddiasına göre kulislerde AKP'nin seçimi bu görüşme sonrası iptal ettirebileceği konuşuluyor. 

AYM Genel Kurulu, yarın siyasi partilerin seçim ittifakı yapmalarına olanak tanıyan yasanın bazı maddelerinin iptali talebini esastan görüşerek karara bağlayacak. 24 Haziran’daki çifte seçim öncesi kritik önem taşıyan başvuruda iptali istenen maddeler arasında, mühürsüz oyların geçerli sayılması, seçmenin ihbarıyla sandık başına kolluk güçlerinin gelebilmesine imkân tanıyan düzenlemeler de bulunuyor. CHP'nin başvurusunda ittifak kısmının iptaliyle ilgili herhangi bir talepte bulunulmuyor.

Selvi'nin "Seçimler iptal olacak mı?" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili kısmı şöyle:

CHP, 29 başlık altında iptal ve yürürlüğün durdurulmasını talep ediyor. Önce Anayasa Mahkemesi’nin önündeki seçenekleri sıralayıp, sonra kulislerin en çok merak ettiği soruya değineceğim.

Peki, Anayasa Mahkemesi’nden ne tür kararlar çıkabilir?

1- Anayasa Mahkemesi, CHP’nin başvurusunu esastan inceleyip reddedebilir. Bu durumda mevcut seçim yasasıyla seçimlere gidilmesinin önünde hiçbir engel kalmaz.

2- Anayasa Mahkemesi kısmi iptal kararı verebilir. Bu maddelerin iptal gerekçesine uygun olarak düzenlenmesini isteyebilir. Bu durumda Anayasa Mahkemesi, düzenlemenin yeniden yapılması için 1 yıl ya da 6 ay gibi bir süre verebilir. Böyle bir uygulama var ama yasal zorunluluk değil.

3- Anayasa Mahkemesi, CHP’nin başvurusunu yerinde bularak tüm maddelerde iptal kararı verebilir.

Hep iptal seçeneği üzerinde duruyoruz. CHP’nin başvurusu iki ayaklı. CHP başvurusunda 29 başlıkta hem iptal hem de yürürlüğün durdurulmasını talep ediyor. Her maddede iptal istemi ve yürürlüğün durdurulması için birlikte ya da ayrı ayrı karar vermesi bekleniyor.

Bu aşamada Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı önemli olacak.  İptal başvurusunu yapan CHP. Herhalde CHP’ye başvuruyu Erdoğan yaptırmadı. Ama kulislerde, iktidar Anayasa Mahkemesi’ne seçimleri iptal ettirecek diye bir söylenti dolaşıyor.

İPTALLE İLGİLİ HUKUKİ BOYUT

Bir, Anayasa Mahkemesi iktidarın talimatına göre çalışmıyor. Mehmet Altan ve Şahin Alpay kararında da görüldüğü gibi tam aksine iktidarın istemediği kararlar alabiliyor. İki, iptal başvurusunu yapan CHP. Herhalde CHP’ye başvuruyu Erdoğan yaptırmadı. Ayrıca Anayasa Mahkemesi üyelerinin hukuka olan bağlılığına inanıyorum. 

**

'Herhalde CHP’ye başvuruyu Erdoğan yaptırmadı'

Ancak AKP'nin en önemli basın komiserlerinden Selvi'nin bu sözü de manidar. Yani demek istiyor ki, AYM seçimleri iptal edebilir ama bundan Erdoğan sorumlu tutulamaz. AYM seçimleri iptal ederse, kendisini, hukuku inkar etmiş olur demiyor. Çünkü Selvi'nin de sıraladığı gibi, CHP'nin itiraz ettiği maddeler belli, kısmi bir özellik taşıyor. '' Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı önemli olacak'' derken, iptal ederse bunu hangi gerekçeye dayandıracak (yani nasıl bir kılıf bulunacak) sorusunu ortaya atıyor.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…