CHP milletvekili Eren Erdem'e yurtdışına çıkış yasağı

21 Mayıs 2018
CHP milletvekili Eren Erdem'e yurtdışına çıkış yasağı

'PARTİ YÖNETİMİ BİLİYORDU' --Barış Yarkardaş, İlhan Cihaner, Ali Şeker gibi etkili ve partinin solunda yer alan vekillerle birlikte liste dışı kalarak milletvekili aday listesine giremeyen CHP milletvekili Eren Erdem, eşi ve çocuğu ile birlikte bu sabah Atatürk Havalimanı'ndan Almanya'ya gitmek isterken hakkında alınan kararı öğrendi.

Eren Erdem, İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında koyulan yurt dışı çıkış yasağına istinaden havalimanından geri çevrildi ve Almanya'ya gidemedi.

Eren Erdem hakkında FETÖ'ye yardım ettiği iddiası ile 22 yıl hapis cezası istemi ile hazırlanan iddianame bugün mahkeme tarafından kabul edildi.

"GENEL MERKEZ BUNUN BÖYLE OLACAĞINI BİLİYORDU"

Eren Erdem, hakkında alınan karar ile ilgili cumhuriyet.com.tr'ye konuştu. Erdem, "Zaten Almanya'da evim var. 15-20 günde bir Almanya'ya gidip geliyorum. Bu ziyarette PM toplantısından önce planlanmış bir ziyaretti. Seçim kampanyalarına başlamadan önce Almanya'daki işlerimizi halletmek için eşimle beraber planlamıştık. Ancak havalimanında yurtdışına çıkış yasağı tarafıma tebliğ edildi. Listede adım olmayınca bu karar alındı. Genel Merkez bunun böyle olacağını biliyordu" dedi.

8 MYK ÜYESİ LİSTE BAŞI 

CHP’nin aday listesinde 18 kişilik MYK üyelerinden Bülent Tezcan, Lale Karabıyık, Muharrem Erkek, Tekin Bingöl, Faik Öztrak, Seyit Torun, Haluk Koç ve Akif Hamzaçebi seçim bölgelerinde liste başı oldu. Diğer üyeler de seçim bölgelerinde seçilebilir sıralarda yer aldı. CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay İstanbul 3. Bölge, Özgür Özel Manisa, Engin Özkoç Sakarya’dan liste başı oldu.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR’DE KADINLAR LİSTE BAŞI DEĞİL 

CHP parti karar organlarında yüzde 33 kadın kotası uyguluyor. Milletvekili aday listesinde kadın kotasına uyuldu ancak seçilebilir sıralarda ve liste başı çok fazla kadın siyasetçi olmaması dikkat çekti. Ankara, İstanbul ve İzmir’de ilk sıralara erkekler yerleşti. Kocaeli’nde Fatma Kaplan Hürriyet, Bursa’da MYK üyesi Lale Karabıyık birinci sırada yer aldı. Listelerde kadın adayların bu durumunun Parti Meclisi’nde tartışma konusu olduğu, yöneticilerin tabloyu ‘kadın aday başvurusundaki eksikliğe bağladığı’ öğrenildi.

'PARTİ YÖNETİMİNE TERS DÜŞENLER LİSTE DIŞI'

CHP listelerinde önseçimle gelen Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Niyazi Nefi Kara, Ali Şeker gibi birçok isme yer verilmedi. Bu isimlerin liste dışı kalmasında parti yönetimiyle ters düşmeleri, parti disiplinine uymama gibi nedenlerin etkili olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre listelerin oluşmasında özellikle partinin il yönetimlerinin talepleri dikkate alındı.

'ALİ ŞEKER’E YENİ TEKLİF'

CHP’nin son kurultayı öncesi “sınıf temelli sol muhalefet” çıkışı yapan milletvekillerinden Selin Sayek Böke ve Orhan Sarıbal listede yer alırken, İlhan Cihaner, Niyazi Nefi Kara ve Ali Şeker liste dışı kaldı. Özellikle Ali Şeker’in aday gösterilmemesine Parti Meclisi’nde itiraz edildiği, bunun dışında da gelen çok sayıda itiraz üzerine Şeker’e İstanbul 2. Bölge 8. sıranın önerildiği, ancak Şeker’in seçim bölgesi değişikliği nedeniyle bunu kabul etmediği öğrenildi.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…