Erdoğan'ın korumalarının saldırdığı 20 kişi 100 milyon dolarlık dava açtı

11 Mayıs 2018
Erdoğan'ın korumalarının saldırdığı 20 kişi 100 milyon dolarlık dava açtı

AKP'li CB Tayyip Erdoğan'ın 2017 yılındaki Washington ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanlığı korumaları ve bir grup AKP yanlısı tarafından saldırıya uğrayan 20 protestocu, Türkiye devletine ve şiddete karışan dört kişiye toplam 100 milyon dolarlık tazminat davası açtı. 

Muhaliflere şiddet olayına karışan 15 koruma ve dört kişi hakkında, "nefret suçuyla artırılmış şiddet suçu işlemeye teşebbüs"ten dava açılmış ve haklarında yakalama kararı çıkarılmış, ardından da bu kişiler ABD'de arananlar listesine alınmıştı. 

16 Mayıs tarihinde gerçekleşen olayda, 11 muhalif şiddete maruz kalmış, AKP hükümetine yönelik uluslararası çapta bir tepki dalgası oluşmuştu. Buna mukabil, Erdoğan ve AKP'liler kınamalara tepki göstererek, gösterilere katılanların PKK ve FETÖ 'örgütü üyeleri' olduğunu iddia etmişti. Oysa, göstericiler, Türkiye'de HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yanısıra 11 milletvekilinin tutuklanmasını, barış bildirisine imza atan akademisyenlerin KHK ile üniversitelerden atılmasını, gazetecilerin tutuklanmasını, Erdoğan'ın desteklediği İslami terör örgütlerini Suriye'nin kuzeyindeki kürt ve diğer halklara saldırtmasını protesto ediyordu. Çoğu HDP'yi destekleyenlerdi. Araalrında gazeteci ve yazarlar da vardı..

The New York Times Gazetesi, konuyla ilgili haberinde olaya karışan güvenlik görevlilerinin fotoğraflarını ve ilgili videoları analiz ettirerek saldırı emrinin Erdoğan tarafından verildiğini yayınlamıştı.

erdoğanın korumaları

ABD'li polisler de şiddet olaylarının yaşandığı gün, 'görevini yapmamakla' itham edilmişti.

Olaylara karışan 15 korumadan 11'i hakkındaki davalar, dönemin ABD Dışişleri bakanı Tillerson'un Ankara ziyaretinden bir gün önce, ABD savcılığı tarafından herhangi bir açıklama yapmadan çekildi. 

The Washington Post, davası düşürülen korumaları ‘haydut’ olarak niteledi.

‘Erdoğan’ın haydutlarının hala adalete teslim edilmesi gerekiyor’ başlıklı yazı şöyleydi: “Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile şubat ayındaki görüşmesinin önceki günü, federal savcılar, geçtiğimiz yıl Washington’daki Türk büyükelçiliğinin bahçesindeki barışçıl protestoculara saldıran Erdoğan’ın yakın korumalarından yedisi hakkında açtığı soruşturmayı düşürdü.

Dört koruma hakkındaki dava ise sürüyor ancak onların da ABD'de mahkemeye çıkarılma ihtimalleri hayli düşük görünüyor. 

Erdoğan'ın korumalarına yardım eden ve şiddete karışan iki Türk kökenli ABD vatandaşı ise hala ABD'de tutuklu bulunuyor. 366 gün hapis cezası çekecek olan iki kişinin dışında olaya karışanlar ise Kanada vatandaşı oldukları ve Kanada'ya döndükleri için hala aranıyor.

Doktor raporlarına göre davacı olan göstericiler arasında kafa travması, nörolojik hasar, kırık diş ve travma sonrası psikolojik rahatsızlık geçirenler var.

http://www.politez.com/detail/-/8701/washington-post-erdoganin-haydutlarinin-hl-adalete-teslim-edilmesi-gerekiyor

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…