SOHR: ÖSO'cular yağma yüzünden çatıştı, 7 militan öldü

26 Mart 2018
SOHR: ÖSO'cular yağma yüzünden çatıştı, 7 militan öldü

Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin duyurduğuna göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Suriye'nin kuvai milliyecileri' olarak nitelediğ ÖSO militanları arasındaki çatışmalarda yedi militanın öldüğü belirtildi.

Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı’na katılan ÖSO gruplarından ikisi arasında dün şiddetli çatışma çıktığı belirtildi. Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin duyurduğuna göre, çatışmalarda yedi militan öldü. Gazete Duvar'ın SOHR'a dayandırdığı haberine göre, TSK’nin talimatıyla 130’dan fazla tutuklama yapıldı. Çatışma, geçmişte ABD destekli olan el Hamza Tugayları ile savaşçılarının büyük çoğunluğu Deyr el Zor bölgesinden gelen Ahrar el Şarkiye grupları arasında çıktığı belirtildi.

SOHR'ın güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberinde, Ahrar el Şarkiye liderlerininden bir militanın da aralarında olduğu 3 militan öldürdüldü. Daha önce öldürülen 4 el Hamza Tugayı mensubu ile ölen militan sayısının 7'ye çıktığı belirtildi. Çatışmalarda yaralıların olduğu da belirtildi. Halep'e yakın bölgelerde militanlar arasında çıkan çatışmalarda sivilllerin de öldüğüne dair bilgilerin olduğu iddia edildi.

ÇATIŞMA NEDEN ÇIKTI?
Ahrar el Şarkiye’nin El Hamza Tugayları’nı, ‘operasyonu lekelemek için Batı’dan talimat alarak’ Afrin’de evleri yağmalamakla suçladığı, iki grubun bunun üzerine birbirine girdiği belirtiliyor. Suriye hükümeti yanlısı el Masdar ajansının haberinde ise Ahrar el Şarkiye’nin bir komutanının El Hamza militanları tarafından öldürüldüğü, çatışmaların bunun üzerine patlak verdiği belirtildi.

‘TSK TALİMAT VERDİ’
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, TSK’nin Ahrar el Şarkiye’ye El Hamza üyelerini tutuklama talimatı verdiği bilgisini paylaştı. Sosyal medyada, Ahrar el Şarkiye tarafından tutuklandığı belirtilen Hamza Tugayları militanlarının görüntüleri paylaşılıyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çatışmaların Afrin’in yanı sıra Fırat Kalkanı ile ele geçirilen bölgelere de yayıldığını duyurdu. İddiaya göre, iki örgüt arasında El Rae ve el Bab’da da çatışmalar patlak verdi. Bu çatışmalarda bir sivilin de öldüğü belirtiliyor. 

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…