ABD’den Türkiye Dışişleri Bakanına yalanlama: Menbiç konusunda anlaşmadık

16 Mart 2018
ABD’den Türkiye Dışişleri Bakanına yalanlama: Menbiç konusunda anlaşmadık

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, YPG güçlerinin Menbic'ten ayrılmaları konusunda Türkiye ile bir uzlaşmaya varmadıklarını söyledi.

Başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Heather Nauert“Türk ve Amerikalı ortak çalışma gruplarının toplantılarının ardından Türk Dışişleri Bakanı, Türkiye ile ABD’nin Menbiç konusunda görüş birliğine vardığını söyledi. Suriyeli, YPG’li Kürtler’in kentten ayrılacaklarını aktardı. Siz de bunu böyle mi değerlendiriyorsunuz” sorusuna yanıt verdi.

‘TÜRKİYE İLE HÂLÂ BİR ANLAŞMA YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Nauert, “Biz öyle değerlendirmiyoruz. Şu aşamada Türk hükümeti ile birçok görüşmeler yapmaktayız. Geçen hafta Türk hükümeti yetkilileri ile bir buçuk, iki gün süren görüşmeler yaptık. Şu aşamada hâlâ Türkiye ile bir anlaşma yapmaya çalışıyoruz, görüşmelerimiz bitmiş değil” karşılığını verdi.

‘TÜRKİYE’NİN AFRİN’E GİRDİĞİNİ DOĞRULAYAMIYORUZ’

Nauert başka bir soru üzerine, Türkiye’nin Afrin’e girdiğine ilişkin haberleri gördüklerini ancak bu haberlerin doğruluğunu şimdilik doğrulayamayacaklarını söyledi. ABD güçlerinin Afrin’de operasyon yapmadıklarını belirten Nauert, “Bu gelişmeler, bizim odak noktamız olan IŞİD ile mücadelede dikkatleri dağıtyor” değerlendirmesinde bulundu.

Nauert, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı ‘ateşkes kararının’ bütün Suriye için geçerli olduğuna ilişkin ABD’nin pozisyonunun değişmediğini de belirtti.

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…