52. gün: Afrin'de ateşkes uygulanmıyor, çatışmalar kent merkezine ulaştı

12 Mart 2018
52. gün: Afrin'de ateşkes uygulanmıyor, çatışmalar kent merkezine ulaştı

BM Güvenlik Konseyi’nin 24 Şubat’ta Suriye geneli için aldığı 30 günlük ‘ateşkes’ kararına rağmen Türkiye’nin ÖSO gruplarıyla beraber Afrin’e dönük saldırıları 52 gündür devam ediyor. İki aya yaklaşan çatışmalar kent merkezine ulaşmış durumda, kentteki sivillerse tedhit altında… 

15:00 | Minbiç’te toplananlar destek için Afrin’e gidiyor

Türkiye’deki resmi kaynaklar TSK ve ÖSO’nun Afrin kent merkezine 3-4 kilometre uzaklıkta olduğunu bildirirken, Suriye’deki kaynaklar ise artan bombardıman nedeniyle bölgedeki sivillerin yanlarına aldıkları eşyalarla Afrin kent merkezine göç etmeye başladığını belirtiyor.

Köylerden kent merkezine göç sürerken, Mezopotamya Ajansı da Kuzey Suriye’nin bir çok bölgesinde yaşayan binlerce kişinin Afrin merkeze gitmek için Minbiç’te buluştuklarını ve Afrin’e doğru yola çıktığını duyurdu.

Ajansın haberine göre Minbiç’te buluşanların Afrin’e gitme nedeni, kentteki halka destek vermek.

11:50 | Asya Abdullah: Afrin için kritik sürece girildi


 TEV-DEM Eşbaşkanı Asya Abdullah

Türkiye’nin ÖSO grupları ile Afrin’e dönük operasyonu sürerken, Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Eşbaşkanı Asya Abdullah, “Afrin için kritik bir sürece girildiğini” kaydetti.

Hastanelerin, içme suyu yerleri ve telefon hatlarının vurulduğunu belirterek Afrin’deki son duruma işaret eden Abdullah, kentteki gazetecilerden Nazım Daştan’a yaptığı açıklamada “şimdi de Afrin’in tamamen çembere alınmak istendiğini” söyledi.

“Yüz binlerce Afrinli katliamla yüz yüze” diyen Abdullah, uluslararası güçlerin sessizliğine dikkat çekerek, “Bu saatten sonra gerçekleşen her katliamın sorumlularının başta Rusya, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği olmak üzere bütün uluslararası güçlerin olacağını” savundu.

11:40 | Le Parisien: Eski Fransa Cumhurbaşkanı Afrin’de ‘uçuşa yasak bölge’ çağrısı yapacak

Fransız Le Parisien gazetesi, eski Cumhurbaşkanı François Hollande’nin Türkiye’nin Afrin’e dönük hava saldırılarına son verilmesi amacıyla Kuzey Suriye’de “uçuşa yasak bölge” kurulması için bir çağrı yapmaya hazırlandığını yazdı.

Haberde, Hollande’nin yapacağı çağrıya Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da destek vermeye hazır olduğu belirtildi:

“Hollande’ın çevresine göre, burada söz konusu olan şu anki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yokluğunda yerini almak değil. Ama safların kımıldamasına yardım etmek, başkentleri seslerini yükseltmelerine ve Ankara’ya baskı yapmalarına ikna etmektir. Dosyayı bilen bir kişiye göre, Elysée Sarayı da Hollande’ın çağrısına destek vermeye, hatta yaymaya hazırdır.”

NATO üyesi olan Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin de 5 daimi üyesinden biri.

09:40 | Afrin’de son durum: Binlerce sivil köylerden merkeze göç etti, içme suyu yok, ilaç tükeniyor, elektrikler kesilecek

Kürt Kızılayı (Heyva Sor), 52’nci günde devam eden ve çatışmaların kent merkezine ulaştığı Afrin’deki son duruma dair bir açıklama yaptı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı haberde Heyva Sor Eşbaşkanı Dr. Nûrî Şêx Qenber’in Afrin’deki duruma ilişkin verdiği bilgiler şöyle:

  • Siviller topraklarını terk etmeleri için bilinçli bir şekilde hedef alındı, köylerinden çıkmak zorunda kaldı ve hepsi Afrin merkeze göç etti
  • Afrin merkezde 700 bini aşkın sivil var
  • Bir hafta önce şehrin tek içme suyu tesisi TSK ve ÖSO gruplarının ellerine geçti ve Afrin’in suyu kesildi; Afrinliler su ihtiyacını kentteki kuyulardan sağlamaya çalışıyor
  • Kuyular ihtiyacı karşılamıyor ve kuyu suları temiz de değil, ileride sağlık sorunları baş gösterebilir
  • Afrin’in dünyaya açılan tek kapısı olan Halep-Afrin yolu hedef alındığı için bu yol üzerinden Afrinlilere gelen yardımlar kesildi
  • Hastanelerde ilaç giderek tükeniyor, gıda da tükenmek üzere
  • Kentteki mazot da tükeniyor; son altı yıldır Suriye devleti Afrin’e elektrik vermiyordu, kentteki elektrik ihtiyacı jeneratörlerle sağlanıyordu. Mazotun tükenmesiyle tümden elektrik de kesilecek. O zaman fırınlar, hastaneler çalışamayacak duruma gelecek
  • Afrin’deki iki baz istasyonu vuruldu, bu da iletişimin yani Afrinlilerin dünya ile bağının kopması demek

09:10 | Hollande: Bugün Afrin’de vurulanlar IŞİD’e karşı mücadele edenlerdir

Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Paris Temsilcisi Xalid İsa, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi.

Yapılan görüşme ardından kısa bir açıklama yapan Hollande, temel gündemin Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği hava saldırılarının durması, hava sahasının kapatılması için girişimde bulunulması olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

“Hatırladığınız gibi bugün vurulanlar, IŞİD’e karşı mücadele eden, aynı zamanda koalisyona yardım eden, Rakka’da aynı zamanda Araplara yardım edenlerdi. Cumhurbaşkanlığım döneminde Suriye ve Irak’taki koalisyon ile geliştirdiğimiz mücadelede Kürtlerle sürekli bir ilişki içerisindeydik. Bugünkü görüşmemizin içeriği de bu konular etrafındaydı.” 

Hollande’dan sonra söz alan İsa ise Fransa’nın Kobani dönemindeki tutumunu hatırlatarak, uluslararası güçlerin desteği bakımından o dönem ilk harekete geçen ülke olduğunun altını çizdi ve aynı hassasiyetin Afrin için de gösterilmesi gerektiğini belirtti.

kaynak: Gazetekarınca

 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…