Putin ve Trump'tan Suriye mutabakatı

11 Kasım 2017
Putin ve Trump'tan Suriye mutabakatı

KÜRTLER DE KATILACAK --İki lider, Suriye ihtilafının tüm taraflarına Cenevre barış sürecine aktif biçimde katılma çağrısı yaparak, Türkiye’nin itiraz kapılarını kapattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump, Suriye konusunda mutabakata vardı. İki lider, Suriye ihtilafının tüm taraflarına Cenevre barış sürecine aktif biçimde katılma çağrısı yaparak, Türkiye’nin itiraz kapılarını kapattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump, Suriye konusunda mutabakata vardığı belirtildi. İki lider, Vietnam'daki APEC zirvesinde onay verdikleri açıklamada siyasi çözüm çağrısı yaptı. Putin ve Trump, Suriye ihtilafının tüm taraflarına Cenevre barış sürecine aktif biçimde katılma çağrısı yaparak, Türkiye’nin itiraz kapılarını kapattı.
 
IŞİD’in geriletilmesiyle Suriye’de doğrudan çatışma ihtimaliyle karşı karşıya bulunan Rusya ve ABD’nin bir mutabakata vardığı açıklandı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ortak açıklamanın özel olarak Dananga'daki görüşme için iki ülke uzmanları tarafından hazırlandığını belirterek metnin nihai biçiminin bu sabah Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson tarafından onaylandığını aktardı.
 
Mutabakatın öne çıkan maddeleri ise şunlar:
 
- Putin ve Trump Suriye krizinde askeri bir çözüm bulunamayacağı konusunda uzlaştı;
 
- İki lider, Suriye ihtilafının tüm taraflarına Cenevre barış sürecine aktif biçimde katılma çağrısı yaptı;
 
- Putin ve Trump Suriye’nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine bağlılık beyan etti;
 
- ABD ve Rusya’nın çatışmadan kaçınmak için iletişim kanalları kurması üzerinde anlaşıldı;
 
- İki lider IŞİD’i yenilgiye uğratmak için ortak çabaları sürdürmek konusunda uzlaştı. (MA)

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…