Ufuk Uras AKP medyasının yazarı oldu!

10 Kasım 2015
Ufuk Uras AKP medyasının yazarı oldu!

Bir dönem ÖDP'de Genel Başkanlık yapan ardından BDP'den milletvekili olan Ufuk Uras, yandaşlıkta merdivenleri hızlı tırmanıyor. Uras, AKP'lilerin çıkardığı Yeni Yüzyıl gazetesinde köşe yazarlığına başladı.

ÖDP kurucusu bazı sosyalistlerin 'kimin şapkadan çıkardığı belli olmayan' diye betimlediği ve daha önce Özgür Gündem'de yazan Uras, bundan böyle Hükümete yakın Yeni Yüzyıl gazetesinde yazacak. Yeni Yüzyıl gazetesi sahibi ve Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mansur Topçuoğlu, AKP'den Şişli Belediye Başkan aday adayı olmuştu. Gazetenin kadrosunda Atilla Yayla, Esra Elönü gibi AKP destekçisi yazarlar yer alıyor.

Ufuk Uras'ın 2012 yılında, 4.cü Kongresi öncesinde AKP'ye katılacağı iddiaları da gündeme gelmişti.. Kendisine sorulan Egemen Bağış, bu iddiayı ne doğrulamış ne de yalanlamıştı..

Gazeteye ilk yazısını (Yazmak) yazan Uras "Herkes kendi sözüne ne kadar âşık. Genel seçim sonuçlarından hepimizin çıkaracağı dersler olmalı. “Kendin söyle, kendin işit”in sınırları belli. O zaman kendi benzemezlerimize ulaşmak, başka bakış açılarıyla tartışmak, her zaman anlaşamasak bile birbirimizi anlamaya çalışmak, kendimizden başkasını yok saymamak faydalı olabilir. Ne söylediğimiz konusunda anlaşmalıyız ki içeriğiyle ilgili ayrışabilelim. 

Çok kutuplulukta bir sorun yok. Kutuplar arasında medeni bir ilişki kurma sorunumuz var. “Seçimkolik” haline gelmek bu kutupların mahiyeti üzerine soğukkanlı bir tartışmayı güçleştirdi. Şimdi belki bundan sonra bizleri var eden fikirleri çoğaltmak ve karşılaştırmak faaliyetine yoğunlaşmak gerekiyor. Yeter ki tek fikirli, sabit fikirli olmayalım. Daha güzel bir dünya ve Türkiye’nin yolunun buradan geçtiğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

YENİ YÜZYIL'IN PATRONU KİM?

Yurt gazetesi'nden Esin Gedik, 7 kasım tarihinde yazıyor:

''Dinç Bilgin’in sahibi olduğu dönemde Sabah Grubu tarafından çıkarılan Yeni Yüzyıl Gazetesi, 5 Kasım’da yeniden yayımlanmaya başlandı. Gazetenin isim hakkı, eski başyazarı Okay Gönensin’deydi. Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı avukat Mansur Topçuoğlu tarafından isim hakkı satın alınarak yayın hayatına başlayan yeni Yeni Yüzyıl gazetesi, ilk günlerdeki performansıyla havuz medyasının yeni üyesi olmaya aday olduğunu gösterdi.

Asıl dikkat çekici olan gazetenin sahibi olan avukat Mansur Topçuoğlu’nun önlenemez yükselişi…
Haliç Üniversitesi aslında Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı’na ait. Vakfın kurucusu da Dr. Gündüz Gedikoğlu. Gündüz Gedikoğlu, vakıf işlemlerinde usulsüzlük yaptığı, gereksiz para harcadığı gibi gerekçelerle görevden alındı, hatta vakfın bazı üyeleri de Gedikoğlu’nun “akıl sağlığı yerinde olmadığı” gerekçesiyle dava açtı. İşte bu süreçte oluşan yönetim boşluğundan yararlanan avukat Topçuoğlu, vakfın yönetim kurulu başkanlığına seçildi. İddialar Topçuoğlu’nun o dönemde kendisine yakın isimleri vakfa aldığı ve daha sonra da yönetime oturduğu yönünde…

Daha önce AKP’den Şişli Belediye Başkan Adayı da olan Topçuoğlu, kısa bir süre önce Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar’a verdiği röportajda kendisi anlatmış bu gerçekleri… Önce Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı’na ait olan Haliç Üniversitesi’ni satın aldığını söyleyen daha sonra Gedikoğlu’nun itirazları üzerine “Hayır üniversiteyi satın almadım, Haliç Koleji’ni satın aldım” diyor. Topçuoğlu, gayet rahat bir şekilde “Biz 8 kardeş, 2 baldızla ve 6 şirketle o vakfı yönetiyoruz” diyerek vakfı bir aile şirketine dönüştürdüklerini de gizlemiyor.

Vakıf senedine göre ölene kadar vakfın başkanlığını yapma hakkı olan Gündüz Gedikoğlu, Topçuoğlu hakkında dava açmış. Üniversitenin faaliyetlerini ve gelirlerini kendilerinden ve diğer vakıf üyelerinden sakladığını belirten Gedikoğlu, “Topçuoğlu ve ekibini vakıf senedinde yapmak istedikleri değişiklikler nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şikayet ettik. Üniversitenin gelirlerinin denetlenmesi için de Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduk. Ayrıca Kamu Denetçiliği Kurumu’na yaptığımız başvuruda şu an YÖK’e ulaşmış durumda” diyor.

Aslında bu Topçuoğlu adına açılan ilk dava değil, 2013 yılında da benzer bir durum yaşanmış, Topçuoğlu yönetimi acze düşürdüğü için görevden alınmıştı ancak bir süre sonra yine aynı koltuğa oturmuştu. Topçuoğlu’nun faaliyet alanı, bu vakıfla sınırlı değil. Kendisi Turing’le de ilgileniyor. Turing’de de AKP adına çalıştığını söyleyen Topçuoğlu, “Beni bazı AK Partili isimler oradan dışlamaya çalışıyorlar, orada da rövanşı almaya hazırlanıyorum” diyor aynı röportajda…

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…