Muhammed bebek, AYLAN gibi kıyıya vurmaktan son anda kurtuldu..

25 Ekim 2015

Muhammed bebek şans eseri kurtarıldı --10 çocuk sulara gömüldü! Ama kanemici diktatör hala Kuzey Suriye hayalleri kuruyor.. ASIL BEBEK KATİLİ KİM?

AYDIN'ın Kuşadası İlçesi'nde çarşamba günü yaşanan tekne faciasında suda ölüm kalım savaşı veren umut yolcularının, şans eseri bölgede avlanmaya çıkan balıkçılar tarafından kurtarıldığı o anların görüntüleri ortaya çıktı.

Balıkçıların fark ettiği su üstündeki bir can yeleğinin içinden çıkan ve aşırı ısı kaybettiği için başta öldüğü sanılan 18 aylık Muhammed Hasan bebek de mucizenin adı oldu. Bodrum'da geçtiğimiz aylarda yaşanan faciada ölen Aylan bebeğin üzüntüsünü yaşayanlar Muhammed bebekle teselli buldu.

Kuşadası Körfezi açığında çarşamba günü avlanmaya çıkan 'Evran 1' adlı teknedeki balıkçılar, su üzerinde can yelekleriyle bir grup mülteciyi gördü. Ardından umut yolcusu olduğu anlaşılan 15 kişiyi, tekneye aldı. Durumu Sahil Güvenlik ekiplerine bildiren 'Evran 1' teknesinin kaptanı Recep Evran ile arkadaşı Cenap Gümran, kurtarılan mültecileri başka bir balıkçı teknesine teslim etti. Ardından çevrede başkaları için denizi taramaya başladılar. Saatler sonra 1.5 mil mesafede, su üzerinde bir can yeleğini gören balıkçılar önce boş sandı. Ardından can yeleğinin içinde kas katı kesilmiş bir bebeği gören balıkçılar, öldüğü sanılan çocuğun ses çıkarması üzerine sevince boğuldu. Sudan çıkartılan bebek, Ege Liman İşletmeleri'nin römorkörüne teslim edildi. Vücut ısısının aşırı düşmesiyle hipotermiye yakalanan Muhammed bebeğe Kuşadası Devlet Hastanesi'nde ilk müdahale yapıldı. Ardından İzmir Behçet Uz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Tedavisinin ardından sağlığına kavuştu. Başucundan ayrılmayan anne ve bebeğinin İzmir'de yakınlarının yanına gitmiş olabileceği öğrenildi.Sudaki kaçaklar ile minik Muhammed'in kurtarılma anı görüntüleri yaşanan acıyı ortaya koydu. Kurtarılanların ifadesine göre suya gömülen teknede 14 kişinin daha olduğu öğrenildi.

O ANLARI ANLATTI

Yaşanan facianın daha da büyümesini engelleyen Evran 1 teknesinin kaptanı Recep Evran, o anları şöyle anlattı:
"Önce denizde turuncu bir benzin bidonu gördük. Ona dürbün ile bakarken etrafında öbek öbek insanların olduğunu fark ettik. Hemen o tarafa yöneldik. İkişerli, üçerli gruplar halinde birbirine sarılmış insanlar denizde çırpınıyordu. En az dört beş saat suda kalmışlar hepsi şoka girmek üzereydi. Etrafa baktığımızda başka hiçbir tekne yoktu. Sahil güvenliği aradık. Onlar ekip gönderinceye kadar biz denizden hepsini topladık. Tüm çabamızla hemen onları tekneye aldık. Dördü genç kız 10 kadın diğeri erkek 15 kişiyi teknemize aldık. İnsanları alınca ıslak kıyafetleriyle tekneye ağırlık yaptıklarından manevra kabiliyetimiz zayıfladı. Bir facia yaşamamak için açıkta avlanan 'İslamoğlu' adlı trol teknesinden yardım istedik. Onlar da sağ olsunlar avlanmayı bırakıp yardıma geldi. Kurtardıklarımızı trol teknesine aktarıp etrafta başka canlı var mı diye arayışımızı sürdürdük."

ÖLDÜ SANDILAR AMA HAYATA TUTUNDU

Grubun bulunduğu yerin 1.5 mil uzağında bir can yeleği gördüğünü söyleyen Evran, "Su yüzeyinde, içinde herhangi bir şey görünmediği için boş zannettik. Bir umutla üzerine gittik. Biz boş can yeleği beklerken, içinde elleri robot gibi kaskatı kesilmiş bir bebek gördük. Öldüğünü düşündüğümüz için yıkıldık. Biz ölü sanırken bir inleme sesi duyduk. O an dünyalar bizim oldu. Çocuğu hemen yukarı çektik. Çocuk uzun süre denizde kaldığı için elleri, ayakları bembeyaz olmuştu. Hipotermiye girmek üzereydi veya girmişti. Dudakları ve ağzından köpükler geliyordu. Üstünü soyduk, battaniyelere sardık. Tüm çabamızla yaşatmaya çalıştık. Çağrımız üzerine Ege Liman İşletmeleri'nden römorkör geldi. Bebeği bizden alıp Kuşadası'na getirdi. Küçük olduğu için akıntı onu daha fazla sürüklemiş. Diğerleri birbirilerine sarıldıkları için fazla akıntıya kapılmamışlar. İyi ki oraya gitmişim. Anlatılmaz bir duygu. Eğer biraz daha geciksek belki o çocuk yaşamıyordu. Tıpkı Bodrum'da ölen Aylan bebek gibi cansız bedenini bir kumsalda bulacaktık" dedi.

BATAN TEKNEDE 14 KİŞİ SULARA GÖMÜLMÜŞ!

Kurtardıkları kişilerin teknede daha fazla kişinin olduğunu söylediğini belirten Evran, "Çat pat Türkçeleriyle 'başkaları vardı, hamile bir kadın vardı, onları da kurtarın diye' yalvardılar. Bir yaşlı amca dört torununun batan teknede olduğunu söyledi. 'Namussuzlar' diyor ama kimin için söylediğini bilmiyorum. Onların ifadesine göre batan kamarası olan bir tekneydi. Bir genç kız benim teknemi göstererek 'böyle bir tekneydi' diye anlatmaya çalıştı. Benim olduğum bölümde 4-5 kişinin olduğunu söyledi. Bize işaretle 30 kişi olduklarını anlatmaya çalıştılar. Teknenin battığı bölgede derinlik 100-110 metre olduğu için direk dibe batar. Onların anlatımlarına göre biri hamile 14 kişi Ege'nin dibinde. Benzin bidonu bulduğumuz için muhtemelen ahşap veya benzinli motoru olan bir tekneydi. Bot olsa su üzerinde bir bölümü kalırdı. İzleri olurdu. İnşallah ölmemişlerdir. Onları bulamadığımız ve kurtaramadığımız için çok üzgünüz. Ama 15 yetişkin ve bir bebeği kurtarmamız bile bir tesellidir" dedi.

3 ÇOCUĞU SULARA GÖMÜEN ANNE DEHŞET DOLU ANLARI ANLATTI

Yaşanan faciadan kurtulan ancak 3 çocuğunu sulara gömülen teknede bırakmak zorunda kalan anne Cihan Cemil gözyaşları içinde yaşadıklarını anlattı. Kısa süre önce Suriye'nin Haseke kentinden İzmir'e geldiklerini kaydeden Cihan Cemil, teknenin motorunun arıza yaptığını, kaptana dönmelerini söylediklerini belirtip, "Bizi dinlemedi ve ilerlemeye devam etti, bir süre sonra da tekne su almaya başladı. Çok kısa sürede de battı. En büyüğü 12 yaşında olan 10'a yakın çocuğun da aralarında bulunduğu 14 kişi teknenin kamarasında kaldı. kamaranın kapısı kilitli değildi ancak çok dar olduğu için çıkamadılar. Biz can yeleklerimizle 5 saatten fazla suyun içinde kaldık. Şans eseri balıkçılar gelip kurtardı. Ölü ya da sağ teknede kalanların çıkartılmasını istiyoruz. Teknede toplam 4 aile vardı. Hamile olan akrabamız da yok, o da tekneden çıkamadı" diye konuştu. Çocukları soğuktan korumak ve denize düşmemeleri için kamaraya yerleştirdiklerini dile getiren acılı kadın, devlet yetkililerinden yardım istedi. Faciadan kurtulan Muhammed Mahsum Cemil ise 6 torununun tekneyle sulara gömüldüğünü anlatırken fenalaştı, gözyaşlarına hakim olamadı, teknedekilerin her birinin akrabası olduğunu ve bir an önce bulunmasını istedi.

Kaynak: DHA 

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…