Fındıklı’da Var Bir Meci

18 Haziran 2020
Fındıklı’da Var Bir Meci

Fındıklı, Kürt illerinde halkın seçimine ve iradesine zor yoluyla el konulma girişimleriyle birlikte düşünülmesi gereken bir deneyim --İktidar, Rize’deki tek CHP İlçe Belediyesi olan Fındıklı Belediyesini kayyum atamakla tehdit ediyor. AKP ve MHP milletvekilleri üzerinden aba altında sopa gösteriliyor.

Neden Fındıklı?

Fındıklı, Rize-Artvin hattında yer alan, Lazların ve Hemşinlilerin yaşadığı az sayıdaki ilçeden biri. Karadeniz’in derelerini kurutmaya kararlı işbirlikçi enerji şirketlerine karşı verilen HES mücadelesi sırasında öne çıkmış, derelerini vatan ve millet düşmanlarına teslim etmemiş bir ilçe. Fatsa’yla hem coğrafi hem de siyaseten akraba.

31 Mart 2109 yerel seçimlerinde  % 59,55 oyla belediye başkanı seçilen Ercüment Çevratoğlu, TMMOB’un yetkili kurullarında çalışmış bir Makina Mühendisi. Fındıklı’lı. Fındıklı’nın, Karadenizli’nin, çay üreticisinin sorunlarını bilen biri. Seçim çalışmaları sırasında ne dediyse onu yapıyor. Belediyenin kapıları herkese açık. Seçim sonrası yaptığı ilk icraat başkanlık odasının kapısını söküp atmak olmuş. Fındıklı’da belediye el değiştirdikten sonra yandaşın musluğu kesilmiş. Gizli kapaklı iş yapılmıyor. Vatandaş çat kapı gelip derdini anlatabiliyor. Derdi çözüme ulaştıran merci başkan değil, fakat sorunlar meclisler aracılığıyla, yöre deyişiyle belirtmek gerekirse “meci”ler aracılığıyla hallediliyor. Her şey meci eliyle yapılıyor.

Meci ya da imece kültürü bu toprakların genetiğinde var. Yeni yönetim; tarım toplumundan devralınılabilecek en kıymetli insanlar arası ilişki biçimi olan, çarpık kentleşmenin getirdiği yabancılaşmayla birlikte unutulmuş, nostaljik bir kavram haline dönüşmüş “meci”yi Fındıklı halkına iade ederek işe başlamış. İlk günden itibaren sorun neyse hep birlikte sahiplenilerek bugüne gelinmiş. Çocuk, kadın, esnaf, şoför, çay üreticileri vb toplum kesimlerinden oluşan, halkın doğrudan katılımının esas alındığı meclisler aracılığıyla güzel işler yapılmış. Çöp sorununu çözmek için adımlar atılmış, dil kursu açılmış, halkın kültürel faaliyetlerini gerçekleştireceği mekanlar yapılmış, sokak hayvanlarına sahip çıkılmış. Temel sorunlardan biri olan köy yollarının ıslah edilmesine yönelik adımlar atılmış, halkın ürün hasadını bağışladığı tarlalardan hep birlikte, meciyle çay toplanmış.

Belli ki gerçek anlamda yapılan halkçı belediyecilik her şeyi denetleyip kontrol etmek isteyen ceberrut devletçi anlayışı rahatsız etmiş. Sahildeki “Millet Bahçesi”nin ismini “Atatürk Parkı”, bahçenin içindeki “Millet Kıraathanesi”nin isminin ise “Kazım Koyuncu Kültür Merkezi” olarak değiştirilmesiyle ilgili soruşturma açan iktidar, hukuk sopasını bu kez kayyum atanabileceği tehdidiyle devreye sokabileceklerini ima etmiş bulunuyor. 12 Eylül öncesi Demirel’in “Çorum’u bırakın Fatsa’ya bakın” ifadesine konu olan hassasiyet yeniden gündeme gelmiş dersek yanlış olmaz sanırız.

CHP’yi Fındıklı üzerinden hizaya çekme girişimine karşı Çervatoğlu ve Fındıklı halkı, meşru tepkisini sokağa çıkarak gösterdi. CHP Fındıklı İlçe Başkanlığı önünde yapılan basın açıklamasında, “Bir yılı geçmesine rağmen seçim sonuçlarını kabullenmeyenler, belediyemizin halkımızla birlikte yürüttüğü çalışmaları karalamakta, yalanlar ve iftiralar üretmeye çalışmaktadırlar” diye sözlerine başlayan Çervatoğlu, basın toplantısını Fındıklı halkının yoğun desteği eşliğinde yaptı. Sözlerine “Kayyum olsa bile beni silemeyecekler. O belediyenin kapısında aylarca otururum, yıllarca otururum. Beni öldürmeleri gerekecek. Demokrasiyse demokrasi, ölümüne savunacağız. Bu bireysel tavrım. Benim çocuklarım aydınlık bir Türkiye’de yaşayacaklarsa, bu mücadeleyi her koşulda sürdürürüm. Benim için önemli olan çocuklarımızın geleceği. Meci’yi yani imeceyi sürdürerek Fındıklı’yı da Türkiye’yi de güzelleştireceğiz. Her şey çok güzel olacak.'' diye devam eden Çervatoğlu, basın toplantısını “Hiçbir komplo, iftira, tehdit ve karalama bizleri yolumuzdan döndüremeyecek. Hep birlikte üretecek, hep birlikte yönetecek, Meci’yi büyüteceğiz” diyerek bitirdi.

Fındıklı, Kürt illerinde halkın seçimine ve iradesine zor yoluyla el konulma girişimleriyle birlikte düşünülmesi gereken bir deneyim. Halkın seçimi, katılımı ve dayanışmasıyla şekillenen bir yıllık pratiğin nereye evrileceğini devletin tavrı kadar halkın tavrı belirleyecek.

Fındıklı Deresi

ANALİZ

ANALİZTürkiye yol Ayrımında

Türkiye yol AyrımındaKritik bir eşikten geçiyoruz. Egemen güç, ya Türkiye’nin demokrasiye dönük iki yüzyıllık…